Antwort Jak dlouho trvá otcovská poporodní péče? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá vyplácení otcovské

Jak dlouho trvá otcovská poporodní péče?
Od kdy platí otcovská dovolená Čerpat otcovskou můžete v prvních 6 týdnech od porodu nebo od prvního dne osvojení dítěte. Samotná otcovská dovolená, spolu s vyplácením dávky, v současné době celých 14 dní. Za každý den dostanete vyplaceno 70 % z denního vyměřovacího základu z hrubé mzdy.Otcovská náleží 14 dnů v souvislosti s péčí o novorozené dítě otci dítěte nebo pojištěnci (muž či žena), který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Od 1. prosince 2022 náleží rovněž otci, jehož dítě se narodilo mrtvé nebo zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození.Jestliže je muž zaměstnaný, pojištění za něj odvádí zaměstnavatel. Pokud je muž OSVČ, placení pojištění si řeší sám (platí si ho dobrovolně, pro OSVČ není povinné.)

Jak si vzít otcovskou dovolenou : Jak se o dávku žádá

Zaměstnanec/kyně před nástupem na otcovskou podá vyplněnou žádost u svého zaměstnavatele. Ten ji předá hned po skočení tzv. podpůrčí doby (oněch 14 dní) příslušné Správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

Na co má nárok otec po porodu

Otcovská nemusí být jen pro (biologické) otce

Otci dítěte při něm náleží nárok na týden volna v rámci šestinedělí od porodu. Současně má nárok i na náhradu mzdy ve výši 70 % vyměřovacího základu.

Kdy můžu cerpat otcovskou dovolenou : Podpůrčí doba u otcovské při péči o dítě končí dnem, v němž dítě zemřelo; pokud však dítě zemřelo po uplynutí 6 týdnů ode dne jeho narození a podpůrčí doba ještě neuplynula, náleží otcovská po celou podpůrčí dobu.

Doporučení České neonatologické společnosti je propuštění 72 hodin po porodu a vychází z dlouhodobých zkušeností vzhledem k možnosti odhalení možných patologických procesů, které mohou vyžadovat léčbu na některé z našich stanic Oddělení neonatologie.

Především dokumenty: těhotenskou průkazku, informované souhlasy, podklady pro matriku a další. A také kde má ručník, oblečení k porodu, pantofle. Tedy věci nezbytné k pobytu v nemocnici. Bude se vám to hodit v případě, že přijedete do porodnice a vaše žena již bude v pokročilé fázi porodu.

Kdy můžu jít na otcovskou

Podpůrčí doba (doba poskytování dávky) činí 14 kalendářních dnů a začíná nástupem na otcovskou. Nástup na otcovskou nastává dnem, který si pojištěnec určí v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.Otcovská se nevyplácí za dny pracovního klidu, pokud pojištěnci nevznikl nárok na výplatu otcovské alespoň za 1 kalendářní den, který měl být pro něho pracovním dnem. Výše otcovské činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.Do porodnice při první návštěvě tak můžete přinést například dětské pleny, vlhčené ubrousky, oblečení či kosmetiku pro miminko. Mamince po porodu přijde zase nejvíce vhod kvalitní jídlo, balená voda a něco dobrého na zub. Vzít jí s sebou můžete i kvalitní kosmetiku, kterou v porodnici skutečně využije.

Pro tatínka do porodnice

  • telefon a nabíječka.
  • hotovost (mince do automatu na kávu) a platební karta.
  • toaletní potřeby.
  • pohodlné oblečení
  • ponožky a spodní prádlo.
  • pyžamo.
  • přezůvky.
  • plavky.

Kdo vyplácí otcovskou poporodní péčí : Otcovská poporodní péče neboli otcovská se vyplácí otci dítěte, když si v době od narození dítěte do jeho šesti neděl vybere otcovskou dovolenou. Ta může být 14 po sobě jdoucích dní. Kromě dítěte je potřeba mít nemocenské pojištění.

Kolik musí miminko Pribrat aby nás pustili z porodnice : Aby mohlo být dítě propuštěno, musí být jeho váha v den propuštění vyšší než v den předchozí. Samozřejmě ale záleží také na porodní váze – dítě propuštěné domů, musí dosahovat minimálně dvou kilogramů. Maminky, kolik vážily vaše děti po porodu

Co delat prvni dny po porodu

Co vás čeká první dny po návratu z porodnice

  • Udělejte doma generální úklid. Je nám jasné, že poslední věc, kterou chcete ke konci těhotenství dělat, je úklid.
  • Nastavte jasná pravidla pro návštěvy.
  • Zásobujte se kvalitními potravinami.
  • Dbejte na rekonvalescenci po porodu a připravte si základní věci.


Jedna z prvních věcí, kterou je třeba udělat po příchodu z porodnice domů, je kontaktovat dětského lékaře, ke kterému jste své miminko přihlásila ještě před jeho narozením. Domluvte se s ním na termínu vstupní prohlídky, která by se měla uskutečnit do tří dnů od propuštění z porodnice.Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu či úmrtní list manžela. Pokud přiznání otcovství k porodu nedoručíte, získá miminko příjmení po matce a otec v rodném listě nebude uveden.

Co je potřeba udělat po narození dítěte : po porodu

  1. Vybrat jméno dítěte a zařídit mu rodný list.
  2. Zažádat o otcovskou.
  3. Nahlásit dítě zdravotní pojišťovně
  4. Zažádat o rodičovský příspěvek.
  5. Zjistit, jak přihlásit dítě k platbě za komunální odpad.
  6. Zažádat o porodné
  7. Zažádat o přídavek na dítě