Antwort Jak dlouho trvá soud? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá soudní proces

Jak dlouho trvá soud?
– Lhůty pro procesní úkony, které musejí učinit účastníci řízení, stanoví občanský soudní řád: 14 dnů před soudním jednáním pro předložení důkazů, pokud soudce nestanovil jinou lhůtu (7 dnů v případě písemného řízení); 10 dnů pro předložení doplňkové námitky (blakus sūdzība); 20 dnů pro podání odvolání (apelācija) atd.V praxi má soudce na vyhotovení rozsudku soudce 30 dní ode dne konání soudu, ale když to nestihne, může požádat o prodloužení lhůty vždy o dalších 30 dní. Poté se čeká na převzetí usnesení nebo rozsudku všemi účastníky, a to i když se vzdali odvolání na místě při soudním líčení.K soudu se dostavte s předvoláním a s průkazem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem nebo řidičským průkazem).

Jak se chodí k soudu : Muži vstupují do jednací síně bez pokrývky hlavy, ženám je pokrývka hlavy dovolena. V jednací síni nesmíte kouřit, jíst ani pít. Během jednání ztište nebo vypněte mobilní telefon. Případ může rozhodovat buď jediný soudce (takzvaný samosoudce), nebo soudní senát složený z více soudců.

Jak se oslovuje soudce

Soudní osoby i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují „pane-paní-slečno" s připojením funkce či procesního postavení, ve kterém oslovený při jednání vystupuje (např. „pane předsedo, pane přísedící, pane obhájce, pane doktore, paní státní zástupkyně, pane znalče, pane svědku apod.).

Co když se nedostavil k soudu : Nedostavení se k přípravnému jednání bez uvedení důležitého důvodu, může být řešeno opět rozsudkem pro uznání. Pokud se žalobce nedostaví, soud řízení zastaví. V praxi se však přípravné jednání příliš neužívá a většinou soud nařídí rovnou “klasické” jednání, které ale často má charakter pouze přípravy na další spor.

Možnost informovat se rychle prostřednictvím stránky www.justice.cz/ mají účastníci občanskoprávních sporů, trestních věcí i dědických řízení. Infosoud je jednou z částí plánu eJustice. Tam mimo jiné patří i ePodatelna či insolvenční rejstřík, které už jsou v provozu.

Jak se chovat v soudní síni Soudce bychom měli oslovovat „pane samosoudce“ / „paní samosoudkyně“, či „pane předsedo“ / „paní předsedkyně“. Jelikož ta první varianta zní divně asi všem, tak v praxi všichni používají oslovení „pane předsedo“ / „paní předsedkyně“, i když věc rozhoduje samosoudce.

Co nesmi soudce

Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.Jak se chovat v soudní síni

Před vstupem do soudní síně vypněte telefon. Vstoupit můžete, až když vás pozvou dovnitř. Skoro vždy může být přítomna veřejnost, nesmí však do jednání nijak zasahovat. Vaši blízcí se mohou na soud přijít podívat, ale ne v případě, že mají být vyslechnuti jako svědci.Na co myslet před soudním jednáním

Muži: Ideální je společenský oblek, košile a kravata, nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení. Nic nezkazíte, pokud si vezmete tmavé kalhoty a nějakou pěknou košili. Určitě ale ne tu havajskou. Přijatelné jsou i tmavé džíny (bez trhanců, cvoků a výrazných nápisů) s košilí a sakem.

Stížnost na chování soudních osob a narušování důstojnosti řízení musí být vyřízena do dvou měsíců. Tyto lhůty lze překročit jen tehdy, pokud není možné včas zajistit podklady potřebné pro vyřízení Vaší stížnosti.

Kdy soud rozhoduje rozsudkem : Rozsudek se vyhlašuje zpravidla hned po skončení soudního jednání, pokud ale rozhoduje soudní senát, až po poradě a hlasování jeho členů, čemuž nesmí být přítomen nikdo kromě nich a zapisovatelky.

Kdy se slečna stane paní : Ženy, ať jsou vdané či nikoli, oslovujeme paní. Jde o projev úcty, nikoli o její rodinný stav. Pokud nejde o mladou dívku, nebo pokud si to žena vysloveně nepřeje, ponecháme titul „slečna″. Někdy se jedná i o starší paní, která nebyla provdána, ale na oslovení „slečna“ trvá.

Jak mluvit u soudu

K senátu (samosoudci) se mluví jen ve stoje, a to i při sebekratším projevu. Slovní projevy musí být hlasité a srozumitelné. Výrok rozsudku vyslechnou k výzvě předsedy senátu (samosoudce) všichni přítomní ve stoje.

Soudní systém České republiky je tvořen Ústavním soudem České republiky a soustavou tzv. obecných soudů. Soustavu obecných soudů tvoří Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské soudy a okresní soudy.věk nejméně 30 let. české vysokoškolské magisterské vzdělání v oblasti práva. složení justiční zkoušky nebo jiné profesní zkoušky. zkušenosti a morální vlastnosti dávající záruku, že bude funkce soudce řádně zastávána.

Kolik casti má rozsudek : Rozsudek obsahuje 4 významné části: úvodní část, výrok, odůvodnění a poučení o opravných prostředcích. Rozsudek jako takový můžeme ještě dělit na tzv. rozsudek odsuzující nebo zprošťující. Odsuzující rozsudek: obviněný je uznán vinným, nemusí mu být při tom uložen trest.