Antwort Jak dlouho trvá vyšetření na magnetické rezonancí? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá popis magnetické rezonance

Jak dlouho trvá vyšetření na magnetické rezonancí?
Nejčastěji trvá přibližně 20–30 min, ve výjimečných případech až 60 minut.Oblečení by nemělo pokud možno obsahovat kovové přezky, háčky a ozdobné nitě ani na spodním prádle. Toto se týká u žen i podprsenek s kosticemi, proto doporučujeme k vyšetření oblékat sportovní typy podprsenek bez výztuh.Výjimku tvoří pouze MR enteroklýza, na vyšetření je nutné se dostavit na lačno hodinu předem (4 hodiny před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit). Přibližně 45minut před vyšetřením je potřeba popíjet kontrastní látku (roztok manitolu v celkovém množství 1,5l).

Jak dlouho trvá magnetická rezonance krční páteře : základní informace (MR)

vyšetření orientační čas (bez příprav)
mozek 15 minut (s kontrastní látkou 45 min.)
bederní páteř 10 minut (s kontrastní látkou 30 min.)
krční páteř 10 minut (s kontrastní látkou 30 min.)
srdce 30-40 minut

Jak dlouho se čeká na výsledky z magnetické rezonance

Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.

Co se nesmi před magnetickou rezonancí : Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.

Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.

Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Co všechno odhalí magnetická rezonance

Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.Vyšetření magnetickou rezonancí přináší trojrozměrné zobrazení tělesných orgánů. Je tou nejlepší možností pro zobrazení měkkých tkání. Využívá se především pro diagnostiku zánětů, nádorového bujení, anomálií, krvácení, poranění kloubů, svalů. Vyšetření je nebolestivé.Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.

Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.

Jak se aplikuje kontrastní látka : Kontrastní látka se může aplikovat přímo do tělesné dutiny (zažívací trakt, močový měchýř, ale např. i vývody různých žláz). Při podání do žíly se kontrastní látka kumuluje (hromadí) ve specifickém orgánu (např. v ledvině), při podání do tepny (angiografie) se zobrazí tepenné cévní řečiště a příslušné kapiláry.

Co se nesmí před magnetickou rezonancí : Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.

Jak dlouho vydrzi Kontrastni látka v těle

– ideální kontrastní látka by měla v těle setrvat pouze po dobu nezbytně nutnou a poté být úplně eliminována z těla.

Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.Kontrastní látka je během vyšetření aplikována automatickým injektorem – pumpou v určité fázi vyšetření. Během vyšetření je nutné, aby se pacient nehýbal, případně dostává pacient mikrofonem pokyny k zadržení dechu, nádechu či výdechu. Celé vyšetření běžně trvá 5-10 minut, je nebolestivé.

Kdo nesmí na magnetickou rezonancí : Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.