Antwort Jak dlouho vařit bezinky? Weitere Antworten – Jak dlouho vařit Bezovou šťávu
Postup přípravy
Zahřejeme, aby se vše rozpustilo. Plníme do lahví nebo zavařovacích sklenic. Zavařujeme na 90 °C zhruba 10 minut.Bobule černého bezu – zvláště pokud jsou nezralé – obsahují jedovatou látku sambunigrin. Ta může způsobovat nevolnost a zažívací potíže. Zahřátím na teplotu vyšší než 80 °C se však sambunigrin rozkládá. Plody černého bezu by se měly sklízet až v době, kdy jsou všechny bobule tmavé.Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.
Co dělat s plody černého bezu : Bezové plody
Nebojte se, malé tmavé bobulky černého bezu, čili bezinky, nejsou jedovaté, ale když je sníte za syrova, mají projímavý účinek. Sbírají se jenom ty úplně černé a stejně jako u květů, si je můžete: usušit na čaj. uvařit sirup (šťávu)
Jak udělat šťávu z bezu
Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.
Na co je dobrá Bezová šťáva : Především výrazně podporuje imunitní systém a zvyšuje úroveň antioxidantů v těle, působí protizánětlibě a funguje proti virové i bakteriální infekci. Preventivně se používá pro prevenci a léčbu při nachlazení, chřipkách i angínách. A potěší i schopnost snižovat cholesterol.
Bezinky nasypeme do zavařovacích 0,7 l sklenic, přidáme 2-4 lžíce cukru (jak je kdo zvyklý), zalijeme vodou, zavíčkujeme a zavaříme (80-85°C/20-25 minut). Občas se vyskytující tenoučká, kratičká stopička, která na kuličce drží, v kompotu nepřekáží.
Sirup z černého bezu za studena
Do vody dáme 40 velkých květů černého bezu (netrháme po dešti a odstraníme stopky – jsou hořké). K tomu přidáme na kolečka nakrájený a omytý bio citron bez pecek a 10 dkg kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin.
Jak dlouho louhovat bez
Čaj z černého bezu
Usušené květy černého bezu dáme vyluhovat do vroucí vody asi na 7 – 10 minut. Množství sušeného květu záleží na Vaši chuti, pokud máte raději slabší nebo naopak silnější chutě čajů. Já doporučuji přibližně 2 polévkové lžíce na 0,5 l vody.Lipový květ a květ černého bezu se odpradávna používají při nemocech dýchacích cest. Jsou to vynikající byliny při kašli, zánětu průdušek, rýmě, angíně a zahlenění. Obě působí protizánětlivě, potopudně, uvolňují hleny, tiší křeče, dodávají vitamín C.Sušené květy pak používáme pro přípravu čaje. Co léčí květ černého bezu Černý bez má v lidovém léčitelství zasloužený respekt při léčbě nemocí z nachlazení a respiračních onemocnění, jako jsou chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin a pod.
Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.
Kolik květů na Bezovou šťávu : TIP: Další recept z černého bezu
Určitě se vyplatí mít ji doma. Budete potřebovat: 5 polévkových lžic sušených bezových květů 100 g kokosového oleje lisovaného za studena.
Jak se dělá Bezinkova šťáva : Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.
Jak dlouho zavařovat
Jak dlouho zavařovat
Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.
Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.Takže sirupy vyrábím tak, že na 3 litry vody použiju 2 citróny, 40 květenství bezu a lžičku kyseliny citrónové. To všechno jen přivedu k varu a nechám pod pokličkou odpočívat 1 – 2 dny. Pak přidám 1 kg cukru, přivedu téměř k varu, nechám vše pěkně propojit a nadávkuju do sklenic a 15 minut zavařuju.
Kdy sbírat bezový květ : Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.