Antwort Jak dostat žloutek z bílku? Weitere Antworten – Jak odstranit žloutek z bílku
Oddělování vaječných žloutků od bílků už nemůže být nikdy jednodušší! Skořápku vajíčka lehce naklepnete tak, aby žloutek zůstal ve svém obalu a bílek i se žloutkem přelijete do oddělovače. Bílek vyteče do misky a žloutek zůstane celý.„Syrová vejce rozbíjíme tak, že jimi v polovici prudce klepneme o ostrou hranu šálku. Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce.Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.
Co je zdravější bílek nebo žloutek : Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.
Jak utřít žloutky s cukrem
Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna. Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba.
Co se zbytky bílků : Ze zbylých bílků můžete připravit výbornou majonézu nebo tatarskou omáčku. Také je můžete použít místo celých vajec k obalování řízků. Bílky nalijte do potravinové fólie pomazané olejem, zavažte do ranečku a uvařte ve vroucí vodě. Můžete je předem ochutit solí, pepřem, bylinkami, mletou paprikou apod.
Po naklepání vejce si můžeme pomoci prsty tak, abychom získali malinkou dírku, o průměru přibližně 3 mm. Zakroužíme ve vzduchu vejcem a potom už stačí vejce otočit otvorem dolů, a pod něj postavit hrneček. Jemně s vejcem nad hrnečkem pohybujeme nahorů a dolů. Ze skořápky nejdříve vyteče bílek.
Hlavním úkolem žloutku je propojit těsto a dát mu bohatší chuť a sametovou texturu. Také má výjimečnou schopnost propojit tekuté a tučné ingredience a vytvořit jemnou jednolitou emulzi, která bude držet pohromadě.
Kolik vajíček denně je zdravé
Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.I u vajec ale platí všeho s mírou a odborníci pro průměrného člověka doporučují zhruba dvě vejce denně. Jeden háček to přece jen má: vše je o kontextu. Na stravu je potřeba nahlížet jako na celek. Přičemž v případě vajec jde zejména o další zdroje nasycených tuků.Žlutý střed vajíčka také obsahuje zdraví cholin, který podporuje mozek, omega-3 tuky, vitamín D a lutein se zaexantinem, to jsou dva antioxidanty, které chrání tvůj zrak. Lidé baštící žloutky, také získali více svalů a síly ve srovnání s jedinci, kteří žloutky nejedli.
Velká vejce obsahují 6 až 8 gramů bílkoviny a 5 až 7 gramů tuku, z něhož minimálně dva gramy představují nasycené mastné kyseliny. Když to s vejce nepřeháníme a vybíráme si ostatní potraviny s nízkým obsahem cholesterolu a bezvaječné produkty, například těstoviny, nijak svému tělu neškodíme.
Jak dlouho šlehat žloutky s cukrem : Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.
Jak zpracovat žloutky : Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.
- Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
- Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
- Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
- Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.
Co dělat s hodně vejci
Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky. Štiplavou chuť a svěží zelenou barvu dodá pomazánce čerstvá pažitka, jarní cibulka, medvědí česnek nebo mladá řeřicha.
Skladování bílků
Pokud je využijete ještě během dne nebo nejpozději do následujícího dne, pak je stačí nechat pouze v ledničce. Avšak pokud je nestíháte zužitkovat, pak je zamrazte. Nemusíte se bát, jejich kvalitě to nijak neublíží. Při teplotě do mínus 20 stupňů Celsia vydrží až po celý rok.V hrnci uvařte vodu až téměř k varu. V míse, která se na hrnec akorát vejde tak, že se nedotýká dnem hladiny, ušlehejte bílky do polotuha. Postavte ji na hrnec a šlehejte – buď metličkou nebo elektrickým šlehačem, až sníh začne houstnout a tvořit lesklé špičky.
Co dělat se zbylými bílky : Co se zbylými bílky Pudinky jsou jen jedna z možností. Snadno připravíte i výtečnou omeletu nebo netradiční majonézu
- Široké využití bílků Občas po přípravě jídla zbudou bílky.
- Omeleta z bílků Výbornou možností, jak využít bílky, je omeleta.
- Biskupský chlebíček z bílků
- Majonéza z bílků