Antwort Jak dostat Vlakninu do psa? Weitere Antworten – Jak doplnit psovi vlákninu
Některé krmné doplňky pro psy jsou již speciálně formulovány tak, aby obsahovaly více vlákniny například Glandex. Je také možné psovi doplnit jídelníček o dýni, či křížaly (sušená jablka), které mohou být stejně tak dobře nápomocny. Další možností je podat do krmiva psyllium.Krmíte-li psa masem nebo BARF, bude pejskovi vápník chybět. Naprosto přirozeným zdrojem vápníku jsou kosti, ale zde pozor, kosti podávejte zásadně v syrovém stavu. Tepelně upravené kosti totiž mění svou strukturu a mohou vytvářet ostré střepy, které mohou poranit tlamu, krk nebo zažívací trakt.#11 – Rybíz
Odpověď: Rybíz je pro vašeho psa nebezpečný. Další zahradní ovoce, které by si pes mohl „natrhat“ sám. Mohl, ale neměl by, tak dávejte pozor. Rybíz má podobně vysokou toxicitu jako hrozny a hrozinky a i když ho někteří psi strávit dokážou, pro některé může být jedovatý.
Co by pes neměl jíst : Nevhodné potraviny pro psy
- Umělé sladidlo xylitol. Xylitol způsobuje uvolňování inzulínu v těle.
- Čokoláda. Čokoláda obsahuje methylxantiny, které jsou pro psa toxické.
- Alkohol. Alkohol má na játra a mozek psa stejný vliv jako u lidí.
- Kofein.
- Vařené kosti.
- Muškátový oříšek.
- Makadamové ořechy.
- Skořice.
V čem je vláknina pro psy
Za výborný zdroj vlákniny jsou považovány obecně obiloviny: ovesné vločky (které pokud spaříme, dostaneme potravinu lépe stravitelnou) pohanka. kroupy.
Jak rychle doplnit vlákninu : Do jídelníčku můžete zařadit i otruby či jablečnou vlákninu. V otrubách se nachází asi 45 gramů vlákniny na 100 g potraviny. Takže jde o potravinu s jedním z nejvyšších obsahů vlákniny. Tyto potraviny můžete přidat do jogurtu, ovesné kaše atd.
Tradičním zdrojem, pokud se bavíme o vápníku v potravinách, je mléko a výrobky z něj. Potraviny bohaté na vápník jsou dále třeba mák, chia semínka nebo mořské řasy. Ke skvělým variantám, jak doplnit hořčík mimo běžnou stravu, patří výživové doplňky.
Nemléčné zdroje vápníku
- mořské řasy (lze je přidávat namísto zelené petrželky do jídel)
- ořechy a semínka (mandle, sezam, mák)
- melasa (tmavohnědá pasta vznikající při výrobě cukru)
- luštěniny (fazole)
- zelenina (brokolice, květák, tuřín, kapusta)
- ovoce (fíky)
- obiloviny (amarant)
Co se stane když pes sní Rozinku
Obsahové látky hroznů a rozinek se déle vstřebávají, proto je v rámci první pomoci možno vyvolat zvracení asi do hodiny od pozření a následně podat aktivní uhlí. “ Pokud pes sežere jakékoliv množství hroznového vína nebo rozinek, doporučuje se okamžitě kontaktovat veterináře.Nejvíce zapáchají hnilobné procesy při trávení nekvalitních bílkovin (proteinů) nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem proteinů a obilovin. Zpomalená peristaltika střev z důvodu nevhodné skladby potravy i nedostatku pohybu je důsledkem špatného trávení a vzniku plynů.Obecně platí, že k zakázané zelenině patří avokádo, pórek, lilek, česnek, cibule, syrové brambory, luštěniny či ředkev. Velmi sporná jsou rajčata, která podle mnohých do psího jídelníčku nepatří, avšak existují také názory, že pejskovi rajče v malém množství neuškodí.
Přehledně – čím vším se může pes otrávit:
- jed na krysy a jiné hlodavce.
- jed na slimáky.
- jedy na hmyz, insekticidy.
- fridex, nemrznoucí směs do chladiče, kapaliny do ostřikovačů
- zkažená a plesnivá potrava nebo voda.
- čokoláda.
- avokádo.
- nikotin.
Kde je hodně vlákniny : Zdrojem vlákniny jsou pouze potraviny rostlinného původu, živočišné potraviny vlákninu neobsahují. Nejvíce vlákniny se získává z ovoce a zeleniny, dobrým zdrojem jsou i obiloviny (zejména celozrnná mouka), brambory a luštěniny. Velmi vysoký obsah vlákniny má lněné semínko nebo pšeničné klíčky.
Kdy vláknina škodí : Všeho moc škodí
Samozřejmě i u vlákniny platí "všeho moc škodí" a nadměrné množství vlákniny (více než 60 gramů za den) může způsobit zažívací potíže, zácpu nebo naopak průjem. Hrozí také snížení vstřebávání některých minerálů jako vápník, železo, hořčík či zinek.
V čem je nejvíce vláknina
Nejvíce vlákniny se získává z ovoce a zeleniny, dobrým zdrojem jsou i obiloviny (zejména celozrnná mouka), brambory a luštěniny. Velmi vysoký obsah vlákniny má lněné semínko nebo pšeničné klíčky. Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a některé druhy (kupř. beta-glukany) i hladinu krevního cholesterolu.
Množství vlákniny se pohybuje zhruba od 1 g do 7 g vlákniny. Mezi druhy s nejvyšším obsahem vlákniny z řad zeleniny patří hrášek, zelené fazolky a brukvovitá zelenina. Z ovoce vedou bobulovité druhy, jako například maliny, rybíz či ostružiny.Potraviny bohaté na vápník
- vepřové maso – 90 mg/100 g.
- pšeničná mouka – až 26 mg/100 g.
- ovesné vločky – 66 mg/100 g.
- fazole – až 180 mg/100 g.
- kapusta – 47 mg/100 g.
- pomeranče – až 73 mg/100 g.
- plnotučné mléko – 130 mg/100 g (ml)
- lískové ořechy – 180 mg/100 g.
Jak se projevuje nedostatek vápníku : Když je vápníku v těle málo
Objevit se může i únava, slabost nebo nevolnost. To jsou ovšem příznaky dlouhé řady tělesných nedostatků a proto je složité odhalit nedostatek vápníku doma. Na pozoru by se měli mít hlavně senioři a zejména pak ženy.