Antwort Jaký druh zájmena je svému? Weitere Antworten – Co je za zájmeno svému

Jaký druh zájmena je svému?
Výrazy můj, svůj patří mezi zájmena přivlastňovací, pomocí nichž přivlastňujeme určitou věc (zvíře, osobu), a to buď mluvčímu, od kterého daná promluva vychází, nebo osobě či věci, která je v dané větě původcem děje (zpravidla se jedná o podmět).zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj.Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Kdy použít zájmeno svůj : Kdy používáme svůj

Zájmeno svůj užijeme tehdy, pokud přivlastňovaná věc nebo osoba patří osobě/věci, která je ve větě podmětem: Kamil posekal svoji zahradu. Jeskyně odhalila svá tajemství.

Co je jaký slovní druh

vztažná zájmena (kdo, co, který, jaký, čí, jenž), číslovky (kolik, kolikátý, kolikrát) a příslovce (kde, kam, kdy, jak) v sobě spojují funkci podstatného jména (resp. přídavného jména nebo příslovce) a podřadící spojky.

Jaký druh zájmena je každý : vztažná (kdo, co, jenž) neurčitá (kdokoli, cosi, každý, všichni) záporná (nikdo, nic, žádný)

Zvratné přivlastňovací zájmeno

Střední
J. č. 1. Nominativ svoje, své
2. Genitiv svého
3. Dativ svému
4. Akuzativ svoje, své


1. Podstatná jména – jsou názvy osob, zvířat, věcí, vlastností a dějů. Ukazujeme si na ně slovy ten, ta, to (např. teta, pes, dům, píle, kreslení…).

Jak se dělí zájmena

Druhy zájmen

  • osobní (on, já, ty)
  • přivlastňovací (náš, jejich, vaše)
  • ukazovací (ten, ta, to)
  • tázací (kdo, co, který)
  • vztažná (kdo, co, jenž)
  • neurčitá (kdokoli, cosi, každý, všichni)
  • záporná (nikdo, nic, žádný)
3.osoba
Střední
J. č. 2. Genitiv jeho, ho, jej něho, něj
3. Dativ jemu, mu němu
4. Akuzativ je, ho, jej ně, něj

Zájmena on, ona, ono

mužský rod střední rod
1. pád on ono
2. pád jeho, ho, jej jeho, ho, jej
3. pád jemu, mu jemu, mu
4. pád jej, ho, -ň ho, je, jej


Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž.

Co je ale za slovní druh : 3) Spojky (Konjunkce)

– slouží ke spojování vět a větných členů; teprve ve spojení s nimi nabývají svého významu – nejsou větným členem; neplnovýznamový slovní druh – některé spojky mohou mít platnost částic a) souřadicí – a, i, ani, nebo, anebo, ale, avšak, neboť, ať, buď – nebo, aj.)

Co je to za slovní druh jsem : Jsem je tvar slovesa být pro 1. osobu čísla jednotného v přítomném čase, používáme ho, pokud chceme říci, kde se nacházíme, jak se cítíme a podobně. Jsem nastydlý, nemohu přijet.

Co je za slovní druh své

Zvratné přivlastňovací zájmeno má pak podobu – svůj, svoje, svá, své.

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).Zájmenná příslovce:

tázací – kde, kam, kudy, vztažná – jak, proč, neurčitá – někde, někam, někdy, záporná – nikde, nikam, nikdy.

Jak jaký je to slovní druh : 6. Příslovce – vyjadřují bližší okolnosti dějů. Odpovídají na otázky kde, kam, kdy, jak (např.