Antwort Jaké druhy rychlosti rozlišujeme? Weitere Antworten – Jak se dělí pohyb podle rychlosti

Jaké druhy rychlosti rozlišujeme?
Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb

Pohyb dělíme na rovnoměrný a nerovnoměrný podle toho, jestli se mění velikost rychlosti. U tohoto dělení naopak nezáleží na tom, jestli se mění směr pohybu (směr rychlosti).Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:

  • přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
  • křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.

Podle dimenze prostoru, v němž pohyb probíhá, lze pohyb dělit na: lineární – všechny body tělesa se pohybují po rovnoběžných přímkách. rovinný – všechny body tělesa se pohybují v navzájem rovnoběžných rovinách. prostorový – jednotlivé body tělesa vytváří při svém pohybu prostorové křivky.

Co je to akční rychlost : Rychlost akční – akční rychlost pohybu (cyklická či acyklická) je výsledkem rychlosti svalové kontrakce a činnosti nervosvalového systému. Pohyb probíhá vždy ve vymezeném prostoru a čase. Výsledkem je změna polohy těla nebo jeho jednotlivých částí.

Jaké jsou jednotky rychlosti

Průměrná rychlost

Její jednotkou v soustavě SI je metr za sekundu, tedy jednotka dráhy dělená jednotkou času (m/s). Jistě znáte další často používanou jednotku kilometr za hodinu (km/h). Průměrná rychlost je důležitá pro popis výkonu v mnoha sportovních disciplínách.

Jak se označuje rychlost :

Rychlost
Název veličiny a její značka Rychlost v
Hlavní jednotka SI a její značka metr za sekundu m·s−1
Definiční vztah (průměrná), (okamžitá)
Dle transformace složek skalární (průměrná), vektorová (okamžitá)

Značíme ji v a je rovna dráze dělené časem t. Je buď průměrná (tedy podíl dráhy a času za nějakou dlouhou dobu) nebo okamžitá (změny dráhy za malou změnu času). Pokud je rychlost stále stejně velká, mluvíme o rovnoměrném pohybu. Pokud se mění, jde o pohyb nerovnoměrný.

Pohyb můžeme definovat jako proces změny polohy tělesa v prostoru. Pohyb je změna polohy. Pohyb tělesa můžeme popsat jenom v případě, když současně známe jeho polohu a čas. Abychom mohli pohyb studovat jednodušeji, klasifikujeme pohyb jako posuvný, otáčivý a obecný.

Co je to Brownův pohyb

Brownův pohyb je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu. Je limitou náhodné procházky. Vysvětlením Brownova pohybu je, že molekuly v roztoku se vlivem tepelného pohybu neustále srážejí, přičemž směr a síla těchto srážek jsou náhodné, díky čemuž je i okamžitá poloha částice náhodná.Úhlová rychlost je fyzikální veličina popisující otáčivý pohyb tělesa (otáčení, rotaci). Vyjadřuje uraženou úhlovou dráhu, tedy změnu úhlu v obloukové míře (v radiánech), za jednotku času.Kruhová rychlost (u Země při povrchu jde o 1. kosmickou rychlost) je rychlost, kterou se pohybuje po kruhové dráze kolem centrálního tělesa v dané výši těleso zanedbatelně malé hmotnosti. kde G je gravitační konstanta. Kruhová rychlost tedy nepřímo úměrně závisí na odmocnině vzdálenosti.

Pomůcka pro rychlý převod:

Převádíme-li m/s na km/h, násobíme rychlost v m/s číslem 3,6. Převádíme-li km/h na m/s, dělíme rychlost v km/h číslem 3,6.

Jaký je vzoreček pro rychlost : Použijeme vzorec v = s t v=\frac{s}{t} v=ts​, ale přímo známe jen čas t t t.

Jaká je základní jednotka rychlosti : Její jednotkou v soustavě SI je metr za sekundu, tedy jednotka dráhy dělená jednotkou času (m/s). Jistě znáte další často používanou jednotku kilometr za hodinu (km/h).

Jak vypočítat čas z rychlosti

  1. Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
  2. dráha = rychlost . čas. s = v . t.
  3. rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
  4. s. s=v.t. m, km. čas.
  5. t. t=s:v. s, h. rychlost.


Pohyb můžeme definovat jako proces změny polohy tělesa v prostoru. Pohyb je změna polohy. Pohyb tělesa můžeme popsat jenom v případě, když současně známe jeho polohu a čas. Abychom mohli pohyb studovat jednodušeji, klasifikujeme pohyb jako posuvný, otáčivý a obecný.Brownův pohyb je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu. Je limitou náhodné procházky. Vysvětlením Brownova pohybu je, že molekuly v roztoku se vlivem tepelného pohybu neustále srážejí, přičemž směr a síla těchto srážek jsou náhodné, díky čemuž je i okamžitá poloha částice náhodná.

Co je to difuze : Difuze je samovolný proces pronikání částic jedné látky do druhé se snahou o rovnoměrné prostoupení do celého objemu.