Antwort Jak dát stolici do zkumavky? Weitere Antworten – Kolik stolice do zkumavky

Jak dát stolici do zkumavky?
2. Držte nádobku ve svislé poloze a odšroubujte modrý uzávěr nádobky, na kterém je odběrová tyčinka. Pozor nádobka obsahuje tekutinu, zabraňte jejímu vylití. Vzorek odeberte zasunutím odběrové tyčinky nejméně do 3 různých míst stolice.Stolice odeberte bezprostředně po defekaci do nádobek z umělé hmoty se šroubovacím uzávěrem (vydá lékař). Každou nádobku označte jménem a datem odběru. Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí.Vzorek stolice se odebere speciální tyčinkou a přenese do nádobky se solným roztokem. Po smíchání se pak několik kapek vzorku kápne do určeného okénka na testovací kazetě. Výsledek testování se odečte po 10 minutách od provedení testu.

Jak odebrat vzorek : Odeberte vzorek na mikrobiologický rozbor do sterilní skleněné zábrusové vzorkovnice (vyzvednuté z laboratoře!) se zátkou překrytou alobalem. Při plnění vzorkovnice se nesmíte dotknout vnitřní stěny vzorkovnice nebo zátky, voda vtékající do vzorkovnice nesmí být kontaminována, např. rukou.

Jak se odebere stolice

Odebere se libovolný vzorek stolice na čistou podložku nebo toaletní papír. Odšroubuje se zelené víčko a vyjme tyčinka ze speciální odběrové zkumavky, kterou poskytne ošetřující lékař nebo naše laboratoř. Tyčinkou naberte velmi malá množství stolice z několika různých míst.

Co se testuje ze stolice : Co je to vlastně test okultního krvácení do stolice Test okultního (skrytého) krvácení do stolice je jednoduchý a zcela bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Příměs krve může signalizovat zhoubný nádor střeva.

Do cílové laboratoře nebo na její svozové místo je vhodné vzorek dopravit v den odběru, nejpozději druhý den. Doporučuje se odebírat vzorky první ranní stolice. Vzorek likvoru je třeba odebrat do uzavíratelné jednorázové zkumavky bez aditiv.

Odběr stolice na okultní krvácení

Tři dny před začátkem testu a po dobu testování jezte stravu bohatou na vlákninu (zelenina, saláty, celozrnný chléb, ořechy). Během této doby vynechejte syrové nebo nedovařené maso, vnitřnosti a masné výrobky (tlačenka, tatarský biftek apod.).

Co nejíst před odběrem stolice na OK

3 dny před vyšetřením nemocný dodržuje dietu na okultní krvácení – musí vyloučit z jídelníčku maso, zeleninu s vysokým obsahem železa, minerální vody a léky obsahující železo, vitamin C, rajčata, banány, mrkev, salicyláty a barbituráty. nemocný nesmí krvácet z nosní nebo z ústní sliznice – nesmí krev polykat.změkčujte pravidelně stolici. Do stravy zařaďte vlákninu celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu (alespoň 5krát denně), své místo mají i kysané mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim (2,5 litru vody denně) a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Stolici lze změkčit pomocí laktulozy.Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Přítomnost krve ve stolici patří k nejznámějším příznakům rakoviny tlustého střeva, nicméně stále přetrvává mýtus, že varovná je pouze černá sražená nebo tmavě červená krev. Podle serveru Kolorektum.cz se však rakovina tlustého střeva může projevovat i příměsí jasně červené krve ve stolici.

Co znamená pozitivní nález ve stolici : Test na OK ve stolici je normálně negativní. Pozitivní výsledek testu řekne vašemu lékaři, že je přítomné krvácení někde v zažívacím traktu. Krev může pocházet z žaludečního vředu, divertikulózy, krvácejícího polypu, zánětlivých onemocnění střeva, hemoroidů, nebo z benigního nebo maligního nádoru.

Jak dlouho lze uchovat vzorek stolice : Vzorek stolice je třeba do cílové laboratoře dopravit do 2 – 3 dnů od odběru. Po dobu dvou dnů může být uchován při běžné pokojové teplotě. Rovněž je možno jej uskladnit při teplotě 2 – 8°C, kde vydrží bez ovlivnění výsledků analýzy až 3 dny. Vzorky by neměly být opakovaně rozmrazovány.

Co hodnotíme na stolici

posouzení stolice:

  • konzistence, tvar, zápach.
  • frekvence vyprazdňování
  • pH, norma 7–8.
  • steatorea – objemná, mastná, zapáchající, při nedostatečném trávení tuků
  • kopiózní – objemná se zbytky, pankreatitida.
  • acholická – světlá, šedivě bílá, onemocnění žlučových cest.
  • enteroragie – jasně červená krev ve stolici.


Pomáhají i projímavé minerálky, například Šaratica. Není návyková, proto ji můžete pít dlouhodobě. Účinná je také denně lžička melasy či otrub (zamíchat do jogurtu). Nebo jitrocelové a lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1 až 2 lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijte před spaním.Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Co kdyz nejde Vytlacit stolice : U silné akutní formy se obraťte na lékaře zejména tehdy, pokud se nachází ve stolici krev, pokud vám zácpa způsobuje velice silné bolesti břicha nebo ji doprovází horečka a jiné příznaky. Také v případě, že nezabere projímadlo nebo když se zácpa začne střídat s průjmy.