Antwort Jak řešit nevhodné chování na pracovišti? Weitere Antworten – Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.V případě šikany na pracovišti doporučujeme obstarat si maximum důkazů o tom, že k šikaně dochází (například listiny, nahrávky, svědectví kolegů či materiály o tom, že je k vám přistupováno jinak než k ostatním zaměstnancům) tak, aby bylo možno na základě těchto důkazů zvolit další postup k vyřešení vaší situace.Pokud jste jako zaměstnanec obětí šikany na pracovišti, máte možnost to řešit třemi základními způsoby: lidskou domluvou, žádostí o pomoc u zaměstnavatele nebo jiného vedoucího pracovníka, a v krajním případě právně.
Jak prokázat bossing : Sbírejte důkazy
vy musíte přesvědčivě prokázat, že jste obětí šikany, sexuálního nátlaku na pracovišti apod. Z toho důvodu doporučujeme zálohovat si někam e-mailovou komunikaci, psát si poznámky, sbírat různé důkazní materiály, oslovit kolegy ochotné nevhodné chování nadřízeného vůči vám dosvědčit apod.
Co nesmí zaměstnavatel
Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.
Kolik dovolené může nařídit zaměstnavatel 2024 : Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.
Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.
Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.
Jak se pozná bossing
boss – „nadřízený, šéf“) může být považováno:
- přehnané kontrolování plnění povinností či docházky,
- neschválení dovolené,
- arogantní chování,
- slovní urážky,
- nedocenění práce či častá a neoprávněná kritika,
- zesměšňování před kolegy,
Obraťte se na školu, nebojte se o šikaně promluvit otevřeně, např. na třídní schůzce, možná nebudete sami. Máte-li na ni podezření, spojte se s ředitelem školy nebo s třídním učitelem. Pokud podáváte písemnou žádost nebo stížnost, mějte schovanou kopii dopisu.Jak se šikaně na pracovišti bránit
Je-li šikanujícím přímý vedoucí pracovník, oslovte s problémem vyššího nadřízeného či personální oddělení. Hodit se vám budou také důkazy, například v podobě korespondence či e-mailů. V krajním případě pak lze podat oficiální stížnost na oblastní inspektorát práce.
nedocenění práce či častá a neoprávněná kritika, zesměšňování před kolegy, zadávání příliš složitých úkolů (na které nemá podřízený kvalifikaci nebo jsou nesplnitelné), zabraňování přístupu k informacím např.
Co je paragraf 66 : Zákoník práce – § 66
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží.
Na co se zaměstnavatel nesmi zeptat : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Jak dlouho dopredu muze zaměstnavatel naridit dovolenou
Může se však stát, že vám zaměstnavatel dovolenou jednostranně nařídí. A to i když s tím nesouhlasíte nebo se vám to nehodí. Šéf ale musí dodržet tyto podmínky: O tom, kdy vás posílá na dovolenou, vám musí dát vědět písemně nejméně 14 dní předem.
Z uvedeného vyplývá, že pokud si zaměstnanec loňskou dovolenou nevybral, musí si ji co nejdříve (nejdéle do konce kalendářního roku) vybrat. Podle § 222 odst. 2 zákoníku práce zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.Slovní agrese a zastrašování – agresor oběti vyhrožuje fyzickým útokem, zastrašuje, nadává jí, vysmívá se nebo jí zastrašuje. Krádeže, ničení a manipulace s věcmi – agresor oběti ničí a odcizuje věci nebo si věci půjčuje a vrací je znehodnocené (zejména tužky, celý penál a jiné školní pomůcky).
Jak se bránit psychické šikaně : Shrnutí: Proti šikaně se nedá bojovat z pozice oběti, je nutné ji řešit na úrovni kolektivu. Dá se jí předejít lepším propojením členů skupiny, rozvíjením empatie, vzájemným poznáním. Oběť je dobré vést k vyšší nezávislosti a sebevědomí, agresora k empatii a k lepšímu poznání vlastní hodnoty.