Antwort Jak funguje fotodioda? Weitere Antworten – Co umí fotodioda

Jak funguje fotodioda?
Fotodiody používáme k měření osvětlení, snímání dat (v minulosti se tak například snímala data z děrných štítků), v automatizaci. Rychlé fotodiody se používají v optických spojích, optronech apod.Proti obyčejné plošné polovodičové diodě má votampérová charakteristika tunelové diody dva výrazné rozdíly. Při polarizaci ve zpětném směru se tunelová dioda chová jako lineární rezistor s malým odporem. V přímém směru její anodový proud vzrůstá nejprve téměř přímo úměrně anodovému napětí.Dioda jako usměrňovač střídavého napětí

Dioda propouští jenom kladné půlvlny střídavého napětí. V propustném směru na diodě vzniká úbytek napětí UF, o který je výstupní napětí sníženo. V nepropustném směru dioda blokuje výstup (takže je na ní v závěrném směru napětí zdroje).

Co znamená když diodu zapojíme v propustném směru : Když dioda umožňuje tok proudu, nachází se v propustném směru. Když je dioda v závěrném směru, funguje jako izolátor a nedovoluje tok proudu.

Jak funguje fototranzistor

Fototranzistor se chová jako běžný tranzistor, pouze místo na proud do báze reaguje na osvětlení. Pokud jej tedy připojíme (přímo tak jak je, žádný fígl v tom není) k mikrofonnímu vstupu zvukové karty (který je napájený) začne tranzistor pracovat a na vstup dostáváme signál odpovídající osvětlení tranzistoru.

Co jsou fotodiody : Fotodioda je polovodičová, nejčastěji křemíková, dioda s přechodem PN zapouzdřená tak, aby na přechod mohlo dopadat světlo, má okénko nebo plastickou čočku, která soustřeďuje světlo do oblasti přechodu PN. Dioda je zapojená v závěrném směru s takovým napětím, aby nedošlo k průrazu lavinovým nebo Zenerovým efektem.

Polovodičová dioda je elektrotechnická součástka, dioda, jejímž úkolem v elektrickém obvodu je propouštět elektrický proud jedním směrem. Podle konstrukce slouží k usměrňování elektrického proudu (přeměna střídavého proudu na stejnosměrný proud), ke stabilizaci elektrického napětí nebo k signalizaci průchodu proudu.

U normálních polovodičových diod, tedy těch, co nesvítí, je tento úbytek zhruba 0,7 voltu (opět se mění podle proudu, který diodou teče). Toto napětí se může lišit podle technologie, u starších a dnes už méně běžných germaniových diod to bývá okolo 0,2 voltu, u takzvaných Schottkyho diod to bývá mezi 0,15 – 0,4 voltu.

Jak funguje dioda

Polovodičová dioda je elektrotechnická součástka, dioda, jejímž úkolem v elektrickém obvodu je propouštět elektrický proud jedním směrem. Podle konstrukce slouží k usměrňování elektrického proudu (přeměna střídavého proudu na stejnosměrný proud), ke stabilizaci elektrického napětí nebo k signalizaci průchodu proudu.Fotorezistor zapojíme k napájecímu napětí +5 V a k pinu analogovému pinu A0 , který přes rezistor 10 kΩ připojíme k zemi GND . LED zapojíme katodou (kratší vývod) k zemi GND a anodou (delší vývod) přes rezistor 220 Ω k digitálním pinům 2 – 9 modulu Arduino.Samo měření je velmi jednoduché – umístíme těleso na nakloněnou rovinu, necháme valit dolů a zeshora je sledujeme fototranzistorem. Při troše cviku či štěstí pak dostaneme signál podobný tomu na obrázku. Z něj pak odečteme časy jednotlivých překmitů, které odpovídají uražení dráhy rovné polovině obvodu tělesa.

PIN dioda je polovodičový obvod, který pracuje jako proměnný rezistor v rozsazích rádiových frekvencí RF a v mikrovlnných aplikacích.

Kde se používají diody : Používají se k usměrňování střídavého proudu. Používají se k omezování napětí, ve stabilizátorech, atd. Diody mají široké využití hlavně při usměrňování (usměrňovací diody) a stabilizaci napětí (zapojení v parametrickém stabilizátoru napětí). Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost.

Jak se vyrábí dioda : Hrotová dioda se vyrábí tak, že k polovodičové destičce (většinou typu N) se přitlačí hrotem wolframový drátek, kterým se nechá krátkodobě projít elektrický proud. Tím dojde k přivaření drátku a vzniká stabilní přechod PN. Plocha přechodu je malá, proto může diodou procházet malý proud.

Co je světelná dioda

LED (zkratka z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, svítivá dioda, slangově ledka, ojediněle svítivka) je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardní diody.

Napětí LED diod se liší podle každé LED diody, zpravidla platí, že se pohybuje kolem 1,5-3,5V ale to je veliké rozpětí a proto se na hodnotu napětí LED diody podívejte při nakupování.Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.

Jak se pouziva dioda : Používají se k usměrňování střídavého proudu. Používají se k omezování napětí, ve stabilizátorech, atd. Diody mají široké využití hlavně při usměrňování (usměrňovací diody) a stabilizaci napětí (zapojení v parametrickém stabilizátoru napětí). Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost.