Antwort Jak funguje jaderná energie? Weitere Antworten – Jak funguje jaderná
Základní princip fungování jaderné elektrárny
Zatímco v případě vodních a větrných elektráren roztáčí turbínu přímo energie vodního proudu či větru, u tepelných a jaderných elektráren ji rozpohybuje pára. Ta vzniká v jaderných elektrárnách díky teplu, uvolněném při řízeném štěpení jader radioaktivních prvků.Teplo nevzniká spalováním fosilního paliva, ale štěpením uranu U235 v jaderném reaktoru. Vzniklá pára pohání turbínu a generátor vyrábí elektrickou energii. První elektrický proud "z jádra" byl vyroben v roce 1954.V jaderném reaktoru dochází k řízené štěpné reakci v palivu – jádra izotopu 92U235 zasažená pomalými neutrony se rozpadají na jádra lehčích prvků (odštěpky, fragmenty) a současně se při každém štěpení uvolní 2 – 3 rychlé neutrony. Fragmenty se vzájemně odpuzují a velkou rychlostí se od sebe rozlétají.
Jak funguje elektrárna Dukovany : V dukovanské elektrárně pracují tlakovodní reaktory (PWR) projektového označení VVER 440/213. Elektrárna je uspořádaná do dvou hlavních výrobních bloků, z nichž v každém jsou instalovány dva reaktory. Celkový instalovaný elektrický výkon elektrárny je dnes po úpravách a modernizacích 2 000 MW.
Co se děje v jaderném reaktoru
V našem jaderném reaktoru dochází při štěpné řetězové reakci v palivu k uvolnění jaderné energie. Udržování průběhu reakce štěpení mají na svědomí neutrony. Jsou příčinou rozštěpení jádra (srážka), a současně se také při štěpení jader neutrony uvolňují.
Co je v jaderné elektrárně : Skládá se obvykle z jaderného reaktoru, parní turbíny s alternátorem a z mnoha dalších pomocných provozů. V principu se jedná o parní elektrárnu, ve které se energie získaná jaderným reaktorem používá k výrobě páry v parogenerátoru. Tato pára pohání parní turbíny, které pohání alternátory pro výrobu elektrické energie.
Potřebnou energii mohou jádra získat zahřátím na teploty vyšší než 106 K. Za těchto podmínek probíhá slučování (termonukleární reakce) při výbuchu vodíkové bomby nebo v nitru hvězd. Řízená termonukleární reakce je zatím stále ve stadiu výzkumů.
Ke štěpné jaderné reakci dochází u těžkých atomových jader (např. U) při jejich ostřelování neutrony. Neutron pronikne do jádra uranu, je absorbován, a tím se předá tomuto jádru tolik energie, že se rozkmitá a rozdělí se většinou na dva odštěpky, které se od sebe velkou rychlostí vzdalují.
Jak dlouho bude radiace v Černobylu
Okolo černobylského reaktoru vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Některé radioaktivní látky přestanou být aktivní v následujících dvou stoletích. Izotop plutonia, který je považován za hlavní zdroj černobylského zamoření, ale přestane působit za 24 tisíc let.Havárie v Černobylu vyzářila kolem 300000 mSv. Přírodní pozadí se na některých místech světa vyznačuje zvýšenou radioaktivitou hornin. Na těchto místech žijí trvale statisíce lidí bez jakékoliv újmy způsobené zářením.V Česku mámě dvě jaderné elektrárny, které se ve světovém žebříčku pohybují v sedmé až osmé desítce. O něco výkonnější je Temelín, jehož dva reaktory jsou schopny produkovat výkon až 2110 MW, zatímco Dukovany se čtyřmi reaktory mohou dosahovat až 2040 MW.
přírodní uran s obsahem 0,7 % izotopu U235, rozměry aktivní zóny: průměr 14 m, výška 8 m, tlak CO2 2,75 MPa. teplota CO2 na výstupu z reaktoru 400 °C (AGR až 650 °C).
Jak funguje atomová bomba : Atomová bomba je zbraň, která byla v historii použita pouze dvakrát. Funguje na principu štěpení uranu nebo plutonia, nebo na principu syntézy, při které se uvolňuje velké množství energie ve formě tepla, světla, tlakové vlny a smrtícího radioaktivního záření.
Co vyvola jadernou reakci : Jaderná reakce je jaderná přeměna vyvolaná vzájemnou srážkou s jinými jádry nebo částicemi. Každá jaderná reakce splňuje určité podmínky, a to zákony zachování energie, hybnosti a hmotnosti, zákon zachování náboje, zákon zachování počtu nukleonů a další zákony.
Kolik radiace uniklo z Černobylu
Z Černobylu uniklo 10x více radioaktivních izotopů
Špatně provedená bezpečnostní zkouška v černobylské elektrárně V. I. Lenina vypustila do okolí 5300 Petabequerellů (PBq) radioaktivních látek, zejména cesium 137 a iod 131 a stroncium 90. Jde o 200krát větší radioaktivní dávku než přinesla ničivá bomba v Hirošimě.
Příčinou havárie v Černobylu bylo přehřátí a následná exploze 4. reaktoru, na kterém byl v době nehody prováděn bezpečnostní test. Ten se týkal nouzového fungování turbíny při výpadku elektrického proudu. Při výpadku elektrického proudu musí být turbína schopna svou setrvačností vyrábět el.Kolem místa tragédie vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Radioaktivní stroncium 90 přestane být v zóně aktivní v roce 2214, cesium 127 v roce 2314. Izotop plutonia 239, který je podle odborníků hlavním zdrojem černobylského zamoření, přestane působit za 24 tisíc let.
Co udělá radiace s tělem : Byli vystaveni příliš silné dávce radiace, čímž onemocněli na akutní radiační syndrom (ARS). Lidí při takto vysokých dávkách téměř okamžitě propadnou zvracení, nesnesitelné bolesti hlavy, obvykle nedokáží zadržovat své výkaly, dostanou horečku, zimnici a nedokáží ovládat některé ze svých svalů.