Antwort Jak funguje medúza? Weitere Antworten – Co dělá medúza

Jak funguje medúza?
Zpravidla je popisovaná jako okřídlená žena s hady místo vlasů, která ty, co se zadívají do jejích očí, promění v kámen. Byla zabita hrdinou Perseem a z její krve se zrodil Chrýsáór a Pégasos.všeobecná první pomoc při žahnutí medúzou je omýt postižené místo. Je-li to možné. Přiložte octanový zábal. Po dobu potíží užívejte celková (zmínění Aerius, 1 tbl denně) a topická antihistaminika (Fenistil gel, nemáte-li, lze nahradit Alpou gelem po bodnutí hmyzem).Medúzy se vyskytují ve všech různých tvarech (zvonovitý, zploštělý) a barvách a mají velikost v průměru od 3 mm do 3 metrů. Tělo medúzy je z 97% tvořené vodou. Medúza nepatří mezi ohrožené druhy a jejich životní cyklus v přírodním prostředí může trvat od 1 roku do 30 let.

Jak se živí medúzy : Medúzy jsou bez výjimky dravci. Živí se potravou odpovídající jejich velikosti – ty malé žerou drobné korýše a rybí potěr, ty větší dospělé rybky a taky menší medúzy. Neloví aktivně, spíše využívají svých výběžků či vláken se žahavými buňkami jako vlečnou síť.

Jak dlouho bolí Zahnuti od medúzy

Někoho bolest opustí ještě tentýž den, u jiného to ovšem může trvat i týden. Postižené místo by se nemělo vystavovat slunci. Pokud by se ale raněnému udělalo nevolno, bolela ho hlava, je nutné vyhledat lékaře. Kdo se chce koupat v moři, kde plavou medúzy, může se zkusit namazat olejem.

Jak se pohybují medúzy : Na okrajích zvonu se tyto tři vrstvy spojují. Naspodu zvonu (v místě zvaném subumbrella) se nachází ústní otvor. V mezogleální vrstvě se nachází svalovina umožňující pohyb (vypuzováním vody pod zvonem pomocí svaloviny po obvodě zvonu).

Ke zmírnění potíží můžete podat antihistaminika i perorálně-například Fenistil kapky. Postižené místo není vhodné vystavovat slunci, můžete použít ochranný oděv s SPF. Pokud by byla přítomna nevolnost, bolest hlavy je nutné vyhledat lékaře.

Požahání může způsobit i mrtvá medúza vyvržená na břeh nebo utržená volně plovoucí chapadla. Při kontaktu s jedem se obvykle dostaví svědění, intenzivní pálení, brnění, někdy ostrá bolest. Kůže je poraněná, naskáčou na ní puchýřky, častá je i vyrážka nebo otok. Může se přidat i nevolnost, zvracení a únava či malátnost.

Jak se starat o medúzy

Samotný chov medúz pak vyžaduje pouze dvě věci – potravu a čistou vodu. Krmit je musíte nejméně jednou denně. Dvakrát denně je krmte, pokud chcete, aby ještě více narostly. Každý týden přitom musíte měnit 20 procent vody, což jsou cca 4 litry, a zároveň s tím vždy i vybrat zbytky krmiva a další nečistoty.Ve Středozemním moři se medúzy častěji vyskytují v teplejších měsících, zejména od května do října, což se přesně kryje s vrcholem jachtařské sezóny.Medúzy chutnají spíše neutrálně a téměř nemají vlastní chuť. Proto se dají snadno osmažit nebo opéct a zkombinovat s výrazným kořením a omáčkami.

Když ji Perseus zabil, musel mít okřídlené sandály a zneviditelňující ochranou přilbu. Ale aby jí porazil, musel použít štít jako zrcadlo, zaútočil z výšky a usekl jí hlavu. Z jejího mrtvého těla se zrodil obr Chrýsáór a okřídlený kůň Pegasus (Pegas). A z její krve se zrodili jedovatí hadi.

Kde žije čtyřhranka smrtelná : Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri; Southcott, 1956) či čtyřhranka smrtelná nebo také mořská vosa je smrtelně jedovatý druh mořské medúzy z čeledi Chirodropidae obývající příbřežní vody okolo Austrálie v období od října do května.

Jak dýchá medúza : Dýchá povrchem těla. Rozptýlená nervová soustava. Rozmnožování: = obojetník (hermafrodit) = jeden jedinec vytváří spermie i vajíčka.

Kdy přestane bolet popálenina

a) stupeň popálenin. Vzniká puchýř, postižení je bolestivé, hojení je spontánní do dvou týdnů. Postižená je nejen svrchní vrstva kůže epidermis, ale termické zranění zasahuje i do další vrstvy kůže – dermis.

Jak ošetříme poranění

  • Odstraníme zbytky těla medúzy. Nikdy se nedotýkáme holou rukou, ale použijeme gumovou rukavici nebo nějaký předmět.
  • Ránu opláchněte mořskou vodou.
  • Poraněnou kůži polijte octem.
  • K utišení bolesti od poranění žahavců pomáhá horká voda. Ponořte zasažené místo do vody o teplotě cca 40-50 stupňů.

Plovoucí stádium je medúza, která má pohlavní orgány – pohlavním rozmnožováním vznikne larva (planula), která přisedne a vyroste v polypa, ten se nepohlavně pučením dále množí a vznikají buď další polypy, nebo medúzy (procesem zvaným strobilace). Jednotlivá stádia však mohou být u různých skupin i úplně potlačena.

Kolik má medúza chapadel : Medúzy nemají chapadla, která jsou zde nahrazena složitou stavbou velkého manubria. Jeho původní přijímací otvor je zarostlý, sekundárně je vytvořena hustá síť kanálků zakončená savými rourkami na povrchu manubria.