Antwort Jak funguje představivost? Weitere Antworten – Jak rozvíjet představivost

Jak funguje představivost?
Číselná představa – nejdůležitější je zařadit dětem matematické myšlení do běžného života tak, aby si mohly utvořit představu čísla. Počítejte předměty a věci kolem sebe, dotazujte se, dávejte děťátku jednoduché úkoly typu: Spočítej, kolik nás je k obědu a každému nachystej skleničku.Představivost. Lidskou schopnost vytvářet představy nazýváme představivost. Tak jako představa může být i představivost převážně zraková čili vizuální, sluchová čili auditivní, pohybová čili motorická a podobně.Zrakové, sluchové, motorické, chuťové, hmatové, čichové představy.

Jak funguje fantazie : impulsy k vytváření fantazijních představ pramení převážně z vnitřních zdrojů, za určitých okolností může být zaměření a obsah lidských fantazií ovlivněn vědomou intencí, často však vznikají spontánně, přičemž jsou determinovány vzpomínkami, minulými či současnými emocionální stavy a také nadějemi a očekáváními do …

Co procvičovat s předškoláky

Měl by umět vyslovovat správně všechny hlásky, vytleskávat slabiky, určit barvy, poznat číslice do 5, poznat geometrické tvary, zazpívat písničku či přednést nějakou říkanku. Velkým problémem je rozeznávání první a poslední hlásky ve slově, to dnes některé děti podle učitelek neumí.

Co rozvíjet u předškoláka : Řada jednoduchých aktivit a her – kreslení, stříhání, vytrhávání a další rukodělné činnosti, práce se stavebnicemi, skládačkami, jednoduché logické úkoly, řazení, počítání, společné čtení, povídání si nad obrázky, jednoduché pohybové hry…. dítě rozvíjí a připravuje na školu.

Představivost je psychický děj, který vede ke vzniku pamětních představ. Ty jsou mentálními reprezentacemi dřívějšího vjemu, jejich oslabenou kopií. Představy mají tendenci se spolu asociovat (propojovat) a při vybavování pak často naskočí nejen ta aktuální představa, ale i další, které jsou s tou původní propojeny.

Prostorová představivost, jinak také prostorová inteligence, je schopnost myšlenkové orientace v prostoru, vytváření představ o vnímaných objektech kolem nás a schopnost s těmito představami dále pracovat. Umožňuje nám pohybovat se v prostoru a manipulovat s předměty.

Co to je představa

Představivost je psychická dispozice na jejímž podkladě probíhá proces při kterém ve vědomí vystupují představy, tedy analogové mentální reprezentace dříve vnímaných věcí a dějů, které jsou v redukované formě uloženy v paměti.Asociace představ je vybavení jedné představy či myšlenky působením jiné, která je s ní nějakým způsobem spojena (včetně spojení podvědomého). Běžný jev v duševní činnosti. Na asociacích jsou založeny některé psychologické testy. Bizarní, pro okolí nepochopitelné asociace lze zaznamenat u schizofrenie.imaginace – (z lat. imago = obraz, podoba, vzor, představa) – též obrazotvornost, fantazie – psych. proces a zároveň dispozice osobnosti, specif. schopnost provázející kreativitu, která bývá stavěna do protikladu k abstraktnímu myšlení.

Eidetické představy (řecky eidos=obraz) jsou představy, které se při vybavení blíží svou ostrostí a úplností předešlému vjemu. Někdy se setkáváme v tomto kontextu s výrazem "fotografická paměť".

Co by měl umět předškolák : Předškolák by měl mít osvojeny základní pohybové dovednosti jako např. překonat určitou vzdálenost, překážku přeskokem, výskokem, skokem (přes lavičku, polštář apod.), udržet rovnováhu, skákat po jedné noze, chytat a házet míč, skákat přes švihadlo, zvládnout jednoduchý rytmický pohyb.

Co umět k zápisu : Dítě by mělo znát své jméno, příjmení, stejně tak jména rodičů a sourozenců. Mělo by znát adresu, kde bydlí a také svoje datum narození. Mělo by zvládnout sebeobsluhu. Důležitý je také správný úchop tužky, schopnost stříhat nůžkami a lepit.

Co by měl umět prvňáček

Předškolák by měl :

  • Vyslovovat všechny hlásky.
  • Správně držet tužku mezi palcem a ukazováčkem.
  • Pracovat samostatně v kolektivu ostatních dětí.
  • U zadaného úkolu vydržet aspoň čtvrt hodiny a být schopen práci dokončit.
  • Mít číselnou představu do pěti.
  • Pojmenovat základní barvy.
  • Pojmenovat základní geometrické tvary.


Dítě by mělo znát své jméno, příjmení, stejně tak jména rodičů a sourozenců. Mělo by znát adresu, kde bydlí a také svoje datum narození. Mělo by zvládnout sebeobsluhu. Důležitý je také správný úchop tužky, schopnost stříhat nůžkami a lepit.Mezi nejjednodušší postupy na počátku tréninku může patřit záměrné vyhledávání nápověd (tedy bodů a míst v okolí), které nám umožní cíleně sledovat, kudy jdeme, co bylo v okolí. Je ovšem třeba tomu cíleně věnovat pozornost! Jinou užitečnou fintou může být uvědomění, kde mají lidé srdce, když se na ně podíváme.

Jak rozvíjet prostorovou orientaci : Jak prostorové vnímání rozvíjet a procvičovat Stavebnice, kostky, puzzle, 3D hry a stolní hry – manipulací s kostkami, dílky, jejich stavěním na sebe, spojováním, tříděním, zkrátka manipulací s předměty si dítě rozvíjí nejen jemnou motoriku a zrakové rozlišování tvarů, ale také chápání prostorových vztahů.