Antwort Jak funguje Radiator topení? Weitere Antworten – Jak funguje radiátor topení
V ústředním či etážovém vytápění je radiátor tepelným výměníkem, ve kterém proudí nahřátá voda – u starších domů se využívala i vodní pára z kotle. Žebrové radiátory jsou sestaveny sešroubováním ocelových, hliníkových či litinových žeber, která svým uskupením a tvarem pomáhají proudění okolního vzduchu.Funkce termostatu
Na termostatické hlavici máme nastavenu nějakou hodnotu teploty, kterou v místnosti chceme mít. Pokud je okolní teplota nižší než nastavená, termostat otevře ventil a do radiátoru začne proudit topné médium. Jakmile teplota v místnosti dosáhne nastavené hodnoty, termostat ventil uzavře.Používejte správně termostatické hlavice
- Termostatickou hlavici radiátoru nastavte na požadovaný stupeň a takto ji ponechte. Pokud vám bude v místnosti příliš teplo nebo chladno, zkorigujte teplotu jen drobným pootočením hlavice.
- Termostatickou hlavici nepoužívejte jako ventil s polohami zavřeno/otevřeno.
Jak funguje topení v paneláku : V současnosti má většina panelových domů zastaralou technologii regulace ústředního vytápění. Většina panelových domů je vytápěna teplem vyrobeným v teplárně, které je přivedeno do předávací (výměníkové) stanice paneláku a následně distribuováno do jednotlivých bytů.
Jak se počítá topení v paneláku
Obecně je doporučováno použít poměr 50 % základní a 50 % spotřební složka, v případě měřičů tepla pak počítat spotřební složku 60 % a základní 40 %. V následujících týdnech by měl každý nájemník či vlastník bytové jednotky obdržet vyúčtování za teplo, vodu a případně další služby spojené s užíváním bytu.
Jaká má být teplota vody v radiátorech : Pokud máte běžné radiátory, potřebujete vysokou průtokovou teplotu 65-90 °C. Pokud vytápíte velké prostory, měla by být voda co nejvíce ohřátá. Pokud vytápíte velké plochy, např. podlahovým vytápěním, vystačíte si s mnohem nižší teplotou průtoku 45 °C.
Princip fungování termostatické hlavice
Kdykoli dojde ke zvýšení teploty, látka zvětší svůj objem a zatlačí na kuželku termostatického ventilu, který se „přiškrtí“ či zcela uzavře. Jakmile dojde k poklesu teploty, látka sníží svůj objem, povolí kuželku ventilu a ventil se opět otevře.
V místnostech, kde pracujete, nastavte teplotu kolem 18 °C – jedná se zejména o kuchyň, pracovnu apod. Ještě nižší teplotu kolem 16 °C zvolte v ložnici. Tato teplota je důležitá pro kvalitní spánek. S teplotou pouhých 15 °C či nižší si pohodlně vystačíte v technické místnosti, chodbě a na schodišti.
Proč nehřeje spodní část radiátoru
Pokud máte teplotu horní části v pořádku a spodní část radiátoru je studená, je to způsobeno nedostatečným průtokem. Pokud jsou teploty obráceně, je to zavzdušněné otopné těleso. Pokud máte žebřík napojený ze shora přívod i vrat bude fungovat horní 1/3.Zásady správného vytápění nejen v panelákovém bytě
Umístěte za topení hliníkovou fólii, která odrazí teplo zpět do místnosti. Větrejte krátce a intenzivně. Otevřete na pár minut okno dokořán a během topné sezóny nenechávejte otevřenou ventilaci. Nezakrývejte radiátory závěsy, záclonami, sušáky na prádlo ani nábytkem.Podle nově nastavených pravidel je to dvojnásobek průměru pro toho, kdo vytápí, a 80 % průměru pro toho, kdo se vytápět nechává. Vyplývá z toho i to, že ti, kdo byt vůbec neobývají či z jiných důvodů vůbec netopí, stejně zaplatí 80 procent průměrné spotřeby domu.
Začátek a konec topné sezóny
Podle vyhlášky se ale přívod tepla do bytových jednotek řídí následujícím pravidlem: topení vám začne hřát až v případě, že 2 po sobě jdoucí dny bylo venku méně než 13 °C a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC v následujícím dni.
Kolik stupnu má mít voda v topení : Velmi důležitá je teplota vody v otopné soustavě. Teplota vratné vody by měla dosahovat maximálně 45 °C, optimální teplota je 32 °C. Ve chvíli, kdy voda překročí hranici 45 °C, přestává kotel kondenzovat a tím pádem ztrácí svoji výhodu.
Kolik stupňů do radiátorů : 90°C je považována za maximální možnou provozní teplotu pro většinu radiátorů.
Jak správně nastavit termostatické hlavice
Jak nastavit termostatický radiátorový ventil s přednastavením. Sejměte ochranný kryt nebo termostatickou hlavici z termostatického ventilu. Nadzvihněte seřizovací kroužek a umístěte jej do polohy odpovídající požadované hodnotě. Uvolněte regulační kroužek a nechte jej zapoadnout do ozubené korunky.
Symbol vločky, někdy také hvězdičky, znamená, že radiátor netopí až do té chvíle, kdy teplota v místnosti klesne zhruba k 7 °C. Toto nastavení se využívá především tehdy, jste-li dlouhodobě mimo domov. Nemusíte se tak bát, že by vám zamrzla voda v bytě.Velmi důležitá je teplota vody v otopné soustavě. Teplota vratné vody by měla dosahovat maximálně 45 °C, optimální teplota je 32 °C. Ve chvíli, kdy voda překročí hranici 45 °C, přestává kotel kondenzovat a tím pádem ztrácí svoji výhodu.
Na jakou teplotu nastavit topení : Pro správnou regulaci topení je v první řadě důležité zvolit vhodnou teplotu v jednotlivých místnostech v domácnosti. Podle odborníků je doporučená teplota v obývacím pokoji 20 až 21 °C, v ložnici 16 až 18 °C, v kuchyni 18 °C, v koupelně 24 °C a na chodbách a schodištích 10 až 15 °C.