Antwort Jak hnojit salát? Weitere Antworten – Jak Zalevat salát ve skleníku
Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.
Proč se nedělají hlávky na salátě : Někdy se přihodí, že salát začne vytvářet květní stonky ještě dříve, než se vůbec začnou tvořit hlávky. A právě toto je důsledek nevhodné volby odrůdy. Každá odrůda je vždy spojena s typickým obdobím výsevu i výsadba předpěstovaných sazenic. Pokud se oproti tomuto pevně danému termínu opozdíte, váš salát vykvete.
Čím hnojit hlávkový salát
Půda by měla být načechraná a dobře zásobená živinami – buď kompostem či hnojem na podzim, anebo je možné zapravit kompost či hnůj i těsně před výsevem.
Co dát na dno skleníku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Přesazujeme na záhon
Sázíme ve sponu alespoň 25x25cm, aby se salát mohl dobře rozrůst. Dbáme na pravidelnou zálivku a odstraňování plevelů, případně zem kypříme, aby vláho mohla prostoupit až ke kořenům. Doba od vysazení salátu do sklizně trvá v průměru asi 6 týdnů, podle pěstebních podmínek jednotlivých salátů.
Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.
Proč roste salát do výšky
Klíčení a růst salátu jsou zásadně ovlivněné teplotou a délkou dne. Čím je teplota vyšší a dny delší, tím rychleji rostliny hlávkového salátu rostou (a to hlavně do výšky), zakládají na květ a produkují semena.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Nahořklou chuť salátu nejčastěji způsobuje nedostatečná zálivka během pěstování a pozdní sběr v době, kdy už začínají zelené listy vybíhat do květů. A zatímco hlávkový salát může zhořknout celý, u ledového se mění chuť pouze košťálu, který je možné snadno vyříznout.
Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.
Čím hnojit ve skleníku : Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.
Kdy přesazovat salát : Semínka vzejdou poměrně rychle, ale počítejme s tím, že přesazovat je můžeme až ve stádiu, kdy mají 4 až 6 listů, tedy asi za 4 týdny. To již je dostatečně silný i kořenový systém a rostlinky se rychle ujmou. Na záhony přesazujeme v době, kdy již nehrozí jarní mrazy, protože salát nesnáší pokles teploty.
Co dát do truhlíku v březnu
Do truhlíků se skvěle hodí tulipány (Tulipa), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), snědky (Ornithogalum balansae), sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis), primule (Primula), hyacinty (Hyacinthus), krokusy (Crocus), puškinie (Puschkinia), violka zahradní neboli maceška (Viola x wittrockiana), pomněnky (Myosotis), …
V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Nezapomeneme ani na již vysazené dřeviny, kterým odřízneme odumřelé nebo nemocné větve. Listnatým stromů navíc odstraníme také semenáče. V březnu odstraňujeme odumřelé nebo nemocné větve.Ze žravých škůdců se lze zejména na salátu setkat, zvláště ve vlhčích obdobích, se slimáčky a slimáky (viz nespecializovaní škůdci). Slimáčci a slimáci okusují listy, dostávají se do hlávek salátu a znehodnocují je.
Jak si vyrobit domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.