Antwort Jaké hodnoty musí vykazovat zemní odpor? Weitere Antworten – Jaké hodnoty musí vykazovat zemní odpor pro připojení jímací soustavy

Jaké hodnoty musí vykazovat zemní odpor?
Měření přechodových odporů spojů vodičů. Toto měření doplňuje vizuální prohlídku jímací soustavy a svodů. Při použití ocelového armování by měl být měřen celkový odpor spojitosti vodivých částí, a to zejména mezi spodním a horním dílem armování. Naměřený odpor by měl být menší nebo roven 0,2Ω.Ve staré ČSN 34 1390 bylo jasně určeno, že každý svod hromosvodu má mít za normálních půdních podmínek zemní odpor do 15 ohmů. V nové ČSN EN 62305-3 ed. 2 se mi podařilo najít pouze, že celkový zemní odpor uzemnění nemá být vyšší než 10 ohmů.Uzemnění musí být provedeno co nejlépe, a to z důvodů pozdějšího měření revizním technikem, které by mělo dosahovat méně než 10 ohmů, u aktivních hromosvodů je požadováno uzemnění méně než 5 ohmů.

Jak měřit zemni odpor : K měření odporu uzemnění se nejčastěji používá metoda 3v, která je také nazývána metodou poklesu potenciálu. Spočívá v umístění proudové sondy ve stanovené vzdálenosti od zkoušeného uzemnění, napěťové sondy jsou umístěny v polovině vzdálenosti. Je důležité, aby se zemnič a sondy nacházely na přímce.

Jakou hodnotu Ω nemá překročit zemní odpor svodů hromosvodu

Zemní odpor nemá překročit hodnotu 10 Ω. Jelikož se dle ČSN 332000-5-54 ed. 2 (čl. 542.2.1) důrazně doporučuje budovat základové zemniče, bude většinou zemnicí soustava objektu a hromosvodu společná a v tomto případě bude mít zemní odpor hodnotu přibližně 1 Ω.

Co je to zemni odpor : Co je zemní odpor Je to elektrický odpor, který klade zemnič proudu, který jím protéká do země. Skládá se z povrchového odporu zemniče (způsobují převážně oxidy na jeho povrchu) a z odporu zeminy, převážně v blízkosti povrchu zemniče, viz.

(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit: a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat.

Montáž hromosvodu se provádí až po dokončení stavby, ale uzemnění se řeší mnohem dříve. Základový zemnič se umísťuje již do základů po obvodu budoucí budovy. Zemní pásek nebo drát se pokládá po výkopu základů.

Jak zlepšit zemní odpor

Zemnící tyče se zatloukají klasickým nebo pneumatickým kladivem 20–30 cm pod úroveň země, spojují se silným zemnícím drátem nebo pásovinou. Všechny spoje musí být zatřené asfaltem nebo jinou ochrannou vrstvou. Ve všech půdních podmínkách lze hodnotu zemního odporu výrazně vylepšit pomocí dodatečných zemnících tyčí.Ohmova metoda

Elektrický odpor se obvykle měří přímo podle Ohmova zákona (jeho tzv. integrální formy), tedy tak, že se tělesem nechá protékat elektrický proud a změří se úbytek napětí, ke kterému dojde na tělese. Odpor se pak spočítá podle vztahu: R = U I {\displaystyle R={\frac {U}{I}}}Obvykle postačí uložit jeden páskový nebo drátový zemnič do hloubky 30 až 40cm ve vzdálenosti 1m od vodivé uzemněné konstrukce. Pro vyšší napětí se klade více páskových zemničů kolem uzemněné části, a to tak, že čím je pásek dále, tím je také uložen hlouběji.

Je to elektrický odpor, který klade zemnič proudu, který jím protéká do země. Skládá se z povrchového odporu zemniče (způsobují převážně oxidy na jeho povrchu) a z odporu zeminy, převážně v blízkosti povrchu zemniče, viz.

Co se stane když udeří blesk do domu bez hromosvodu : Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.

Kdy se musí zřizovat hromosvod na stavbách : (1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit: a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat.

Kdy nemusím mít hromosvod

Hromosvod není povinný

Povinná instalace hromosvodu platí pro objekty, kde může blesk ohrozit více lidí nebo napáchat velké hospodářské škody, nebo kde by mohl způsobit poruchu, kterou by trpělo více lidí – tedy pro školy, průmyslové a hospodářské budovy, velké obytné domy, zdravotnická zařízení a podobně.

Velikost odporu závisí na délce vodiče (přímo úměrně), na průřezu vodiče (nepřímo úměrně), na látce vodiče (měrný elektrický odpor) a na teplotě. Dobré vodiče kladou malý odpor, špatné vodiče kladou velký odpor. Převrácená hodnota elektrického odporu je fyzikální veličina, která se nazývá elektrická vodivost.Teorie

  1. R=ρlS, kde ρ je měrný elektrický odpor vodiče, l je jeho délka a S obsah průřezu. Měrný elektrický odpor (používá se i název rezistivita) vodiče z konkrétního materiálu najdeme v MFCHT.
  2. ρ=R⋅Sl, proto.
  3. [ρ]=Ω⋅m2m=Ω⋅m. Drátům vyrobeným z materiálu s velkým měrným odporem se říká odporové dráty.

Jak se značí měrný odpor : Povíme si více k Ohmovu zákonu, kdy platí a kdy ne. Naučíme se počítat s použitím Ohmova zákona a také budeme počítat odpor rezistoru v závislosti na délce vodiče. Opět si vypomůžeme analogií s tokem vody a odvodíme měrný odpor ρ a měrnou vodivost σ.