Antwort Jak hustý má být bešamel? Weitere Antworten – Jak zahustit bešamel
Pokud je omáčka příliš řídká, je možné ji zahustit tzv. „beurre manié“: směsí, která se přidává na konci vaření. Získá se smícháním měkkého másla a hladké mouky v proporci 2:1. Přidává se k omáčce po částech, dokud nezhoustne.Suroviny:
- 50 g másla.
- 50 g hladké mouky.
- ½ l mléka.
- pepř, sůl, muškátový oříšek.
Ochutit bešamel není složité. Z koření je nejběžnější sůl, čerstvě mletý bílý pepř, muškátový květ, strouhaný muškátový oříšek. Omáčku ochutí i strouhaný sýr, který necháme v omáčce rozpustit, cibule podušená v základu, třený česnek, houbový výtažek.
Jak varit bešamel : Máslo na bešamel rozehřejeme a za stálého míchání přidáváme mouku. Umícháme světlou jíšku, zředíme ji mlékem a za občasného míchání povaříme do zhoustnutí. Bešamel ochutíme solí, muškátovým oříškem a ještě 2 minuty povaříme.
Jak se Zahustuje omáčka
Způsobů, jak zahustit omáčku, je v české kuchyni celá řada. Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Čím se zahušťuje rajská omáčka : Jak zahušťovat rajskou omáčku
Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.
polohrubou mouku – polohrubou moukou použijete tam, kde je potřeba více lepku, tedy například na kynutá těsta, na lité koláče nebo třená těsta. hrubou mouku – hrubá mouka se nejlépe hodí k vařeným těstům, tedy na knedlíky, halušky, na těstoviny a nudle nebo noky.
Do hrnce nalijeme šlehačku, zahřejeme a přidáme nastrouhaný tvrdý sýr a kousky nakrájeného taveného sýra. Podle chuti přisolíme, opepříme a přidáme bylinky. Mícháme do úplného rozpuštění sýrů. Pokud je omáčka hodně řídká, zahustíme ji lžičkou mouky rozmíchanou v troše mléka.
Co s bešamelovou omáčkou
Bešamelovou omáčku můžete využít v mnoha pokrmech, pro gratinovaná jídla, lasagne nebo vol-au-vents (mušle z listového těsta s pikantní náplní). Rychlá verze: vložte všechny ingredience do mixovací nádoby a vařte 7 min./90°C/rychlost 4. Původní varianta je chutnější, rychlá verze je však přijatelnou rychlejší náhradou.Ve středně velkém kastrolu rozpusťte na mírném ohni máslo. Pak ho zasypte moukou, promíchejte vařečkou a nechte asi minutu zasmahnout. Zalijte mlékem, přidejte koření a za stálého míchání přiveďte k varu. Míchejte, dokud směs nezíská hustotu a konzistenci omáčky (může to trvat 10 až 15 minut).Za stálého míchání přiveďte k varu. Případné hrudky mouky rozmíchejte metličkou. Vznikne hustší kaše, která ale během vaření postupně získá konzistenci husté omáčky. Bešamel povařte 4 minuty.
Mezitím připravte bešamel. Nechte v kastrůlku rozpustit máslo a postupně přimíchávejte mouku, dokud nevznikne jíška. Do jíšky nalijte mléko, pořádně míchejte metličkou, směs přiveďte k varu a na mírném plamenu směs vařte, dokud omáčka nezhoustne. Nakonec ji dochuťte solí a muškátovým oříškem.
Jak se zahušťuje omáčka moukou : Pšeničná (či jiná) mouka
Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila. Pokud připravujete tmavou omáčku, zvažte použití směsi Knorr Demi Glace k jejímu zahuštění a přidání syté barvy, krásného lesku a intenzivní chuti.
Jak zahustit omáčku moukou a vodou : Jednoduše smíchejte mouku s vodou do konzistence tekutějšího těsta na lívance. Opravdu důkladně promíchejte, ať nemáte žádné hrudky nebo nepromíchanou mouku na dně. Vodu s mouku přilévejte za stálého míchání do vařící se omáčky. Nechte 20 minut vařit, aby se mouka dostatečně provařila.
Čím se dá zahustit omáčka
Způsobů, jak zahustit omáčku, je v české kuchyni celá řada. Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.Když dáte naopak hladkou místo hrubé, tak pokud s tím recept nepočítá, bude, díky většímu uvolnění lepku, těsto obvykle tužší a gumovější. U těch knedlíků by vyšel asi trochu brok. Ale taky se to samozřejmě dá, jen se to obvykle buď míň hněte, nebo se to trochu nadlehčuje škrobem nebo větším množstvím housky.
Kdy pouzit hladkou a kdy polohrubou mouku : Mouka se liší svými vlastnostmi i hrubostí zrna. Obecně však platí, že jemně mleté hladké mouky jsou vhodné všude tam, kde je potřeba, aby těsto rychle vykynulo a bylo vláčné. Polohrubá a hrubá mouka se hodí zase na vařené knedlíky nebo kynutá těsta, kde je potřeba více času pro kynutí.