Antwort Jaký i se píše mi? Weitere Antworten – Jaké i se píše ve slově mi

Jaký i se píše mi?
pád zájmena já. Pokud můžete ve větě nahradit „mi“ tvarem „mně“, aniž by se změnil význam sdělení, pak je namístě psát ho s měkkým i. MY je osobní zájmeno označující skupinu osob, jejíž jsem součástí. Pro kontrolu si zkuste říct třeba „my všichni“, když věta nezmění význam, napište y.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.Rozhoduje podmět, tj. kdo se skrývá pod tím my. Pokud to jsou ženy, pak bude koncovka -y, pokud muži nebo muži a ženy (nebo je podmět blíže neurčený či všeobecný), pak bude koncovka -i.

Kdy se píše mi a mně : Nahraďte v každé větě zájmeno já zájmenem ty.

Tam, kde řeknete tě, patří kratší mě, tam, kde můžete říct tobě, je správný delší tvar mně. Případné tebe lze nahrazovat méně obvyklým mne.

Jaké zájmeno je mi

Mě/mně (zájmeno já)

1. pád Vašek
3. pád mně, mi Vaškovi
4. pád mě, mne Vaška
6. pád o mně o Vaškovi
7. pád mnou Vaškem

Jaký druh zájmena je mi : zájmena osobní (též personalia) – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona a zvratná zájmena se a si. zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Nahlédneme-li do Slovníku spisovné češtiny, zjistíme, že výlet je „(společná) delší vycházka nebo vyjížďka pro osvěžení“. Výlet si můžeme udělat do přírody, do města nebo třeba po památkách. Z hlediska pravopisu je ale podstatnější, že v tomto výrazu píšeme tvrdé „y“, tedy výlet, nikoli vílet.

Proč někdy píšeme po tvrdých souhláskách měkké I

princ rizoto mandarinka
diktát chirurgie kilogram
antilopa Afrika lokomotiva
statistika paprika kronika

1. 2. 2016

Co znamená my s měkkým i

Zájmeno „my“ označuje 1. osobu čísla množného. Používáme jej v případě, že podmětem ve větě je skupina osob, mezi jejíž členy se zařazujeme (např.: „Všechny třídy dnes jely na výlet. My jsme zamířili do liberecké zoo.Jde‑li o ženy, píšeme v příčestí ‑y: Nechtěly jsme se už hádat s manželi, vyrazily jsme proto na výlet samy. Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.Při skloňování zájmena já píšeme mě ve 2. a 4. pádě, mně ve 3. a 6.

Mě/mně (zájmeno já)

1. pád Vašek
3. pád mně, mi Vaškovi
4. pád mě, mne Vaška
6. pád o mně o Vaškovi
7. pád mnou Vaškem

Co je mu za slovní druh : Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. – Nezapomeňte, že zájmena můžeme skloňovat, takže osobní zájmena jsou i tvary mě, mne, tobě, ho, mu, atd.

Co je zájmeno mi : Naproti tomu zájmeno mi (stejně jako „mně“) je tvarem zájmena „já“ v 1. osobě jednotného čísla ve třetím pádu. Znovu nějaké příklady: Prozraď mi, co jsem ti udělal.

Jaký zájmeno

Druhy zájmen

druhy zájmen příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen…


Po té, co byl uznán arabský původ tohoto slova, které se do Evropy dostalo přes latinské sirupus a které u nás zcela zdomácnělo, byl v roce 1957 syrup z vyjmenovaných slov odstraněn. Dnešní norma tak uznává pouze variantu s měkkým i, tedy sirup.1957 odstranila obtížně zapamatovatelné rozlišení a zavedla ve všech třech případech psaní s n jedním, shodné s ostatními slovy téhož typu, tedy viník, vinice — provinilá žena i vinice = vinohrad.

Jak napsat 15ti letý : Nesprávně je 15ti letý kapitán či 15-ti letý kapitán. Poznámka: v případě psaní čísla s jednotkou, např. 10 kg banánů, je vhodné mezi číslo a jednotku místo obyčejné mezery vkládat mezeru nezlomitelnou (   ): „10 kg“ dá výsledek „10 kg“.