Antwort Jaký živý plot je nejlepší? Weitere Antworten – Jaký živý plot roste nejrychleji
Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.Výběr dřevin pro živý plot
- opadavé živé ploty: hloh obecný, ptačí zob, javor polní a habr,
- stálezelené živé ploty: cypřiš, tis, túje, blýskalka,
- kvetoucí živé ploty: zlatice, rakytník, dřín, dřišťál.
Dobrá rada. Pamatujte, že ani živý plot by neměl být vyšší než 2 metry, takže pravidelně stříhejte.
Co k plotu aby nebylo videt : Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.
Kdy se sází živé ploty
Rostliny s balem vysazujte ideálně od září do května. Výjimku tvoří stálezelené živé ploty. Správným okamžikem pro výsadbu je v tomto případě září až říjen. Díky tomu bude stálezelený živý plot uvolněně růst ještě před zimou, aby přečkal studené roční období.
Jak daleko sázet živý plot : Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.
V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.
Mimořádně rychlý růst
Rostlina se bohatě rozvětvuje. Konečná výška plotu může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky (tj. kolem 2 metrů) můžete vypěstovat v průběhu 1, 5 – 2 let.
Jaký plot vyjde nejlevněji
Nejlevněji vyjde stavba z ocelového pletiva, naopak mezi nejdražší patří kované ocelové ploty. Nejméně pracnou variantou je pak stavba z hotových prefabrikátů.- Dělají Vám radost na zahradě za každého počasí. – Skleněné koule mohou být účinné při odpuzování ptáků od zahrady. Reflexe a záblesky na povrchu skleněných koulí mohou vydávat signály, které ptáky vyděsí, a tím zabrání poškození rostlin.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.
Rozestupy se volí podle velikosti dřevin a požadované výšky živého plotu, zda chcete jen nízký lem nebo vysoký. Nízký plot 30-50 cm od sebe, vysoký 50 cm od sebe. Hnojit je třeba až na podzim, fosforečnými hnojivy a zejména během zimy, kdy nemrzne a nebude sníh, je třeba zalévat.
Kdy naposledy stříhat živý plot : Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.
Jak často hnojit živý plot : Mladé živé ploty hnojíme méně a opatrněji než starší živé ploty, aby nemohlo by dojít k poškození rostlin. S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně.
Jaký je nejlevnější plot
Mezi nejlevnější druhy oplocení se jednoznačně řadí čtyřhranné a svařované pletivo. Pokud pletivo doplníte živým plotem, zajistíte si soukromí a zneprůhledníte plot. Má to však malý háček. Budete muset čekat několik měsíců nebo let, než vám živý plot vyroste.
Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.Jak správně vysadit živý plot
- Seznamte sousedy s vaší představou živého plotu.
- Zjistěte, zda obec vydala vyhlášku omezující vzdálenost výsadby dřevin od plotu a budovy.
- Zásadní je dobře připravit výsadbové jámy.
- Do půdy přidejte kompost nebo hnůj.
- Nepoužívejte folii.
- Po vysazení půdu kolem keřů zamulčujte.
Kdy stříhat živý plot z tisu : Tisy velmi dobře snáší radikální řez. Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny.