Antwort Jak je drahe Finsko? Weitere Antworten – Jak se platí ve Finsku

Jak je drahe Finsko?
Ve Finsku se platí eurem. Směnárny ve Finsku nejsou jako například v ČR, ale v každém městě se najde pobočka Western Union, kde si lze eura vyměnit. Avšak v případě Finska hotovost není nutná, protože všude, dokonce i na obyčejné tržnici, se dá zaplatit kartou.Ve Finsku se od roku 2002 platí eurem. Předtím byla v platnosti finská marka. Na mincích najdete lva – národní symbol a motivy z přírody: labuť a ostružiník moruška.Finská markka byla měna Finska od roku 1860 až do 1. ledna 1999, resp. v praxi až do 1. ledna 2002, kdy ji nahradilo euro (€).

Jak je to s alkoholem ve Finsku : Alkohol nad 22 % se prodává pouze osobám starším 20 let, do 22 % i 18 a 19letým. V restauracích a barech je nicméně jen jedna věková hranice pro prodej veškerého alkoholu, a to 18 let. Extra silný alkohol (nad 80 %) je možné držet a prodávat jen se zvláštním povolením.

Na co si dát pozor ve Finsku

Pro vstup do země nejsou potřeba žádná speciální zdravotní opatření, nicméně je vhodné se před cestou patřičně pojistit. Řidiči by si také měli dát pozor na losy nebo soby, kteří se často pohybují po vozovce a pro řidiče tak mohou být hrozícím nebezpečím.

Kolik stojí ve Finsku pivo : Plechovka nebo láhev piva o velikosti 0,33 litru přijde v supermarketu přibližně na 1 euro.

Finsko je sedmou největší zemí světa, je nazýváno Země tisíců jezer, čtvrtina země leží za polárním kruhem. Na jihozápadním pobřeží se nachází největší evropské souostroví, jehož součástí je samosprávná provincie Ålandy.

Žebříčku vévodí Litva, kde člověk starší 15 let ročně v průměru vypije 12,3 litru stoprocentního lihu. Následuje Rakousko a Francie. Česko kleslo z druhé příčky v předchozí zprávě, nynější čtvrté místo znamená spotřebu 11,6 litru na osobu.

Co ochutnat ve Finsku

Výběr z tradičních finských jídel

  • Finský chléb: Je oblíbenou součástí finské kuchyně.
  • Stroganov: Jde sice o ruský pokrm, ale ve Finsku je velmi rozšířený.
  • Leipäjuusto: Je to tradiční laponský sýr.
  • Lihapullat: Jsou to populární kuličky z mletého masa (vepřového a hovězího).
  • Poronkaristys:
  • Karjalanpaisti:

Vizum. Vízum do Finska není potřeba, je členem EU, vystačíte se tedy s občanským průkazem. V případě pobytu delším než 90 dní je však nutnost zaregistrovat se na místní policii.Základní potraviny

Česky Finsky
Pivo Olut (olutta), kalja, birra, bisse
Sůl Suolaa
Sýr Juusto
Víno červené / bílé / růžové Viini puna / valko / ruusu


Podle průzkumu se nejdražší pivo na světě prodává v katarském hlavním městě Dauhá. Třetinka tady stojí 11,26 dolaru (247 Kč). Na tuto cenovou hranici se pivo v Kataru vyšplhalo již před dvěma lety, když tamní vláda zavedla stoprocentní daň z dovozu alkoholu.

Jak se řekne finsky na zdraví : Základní výrazy

Česky Finsky
Dobrou noc Hyvää yötä
Na shledanou (viz ahoj)
Dobrou chuť Hyvää ruokahalua
Na zdraví! Kippis

Jak se mluví v Finsku : Přestože jsou ve Finsku oficiálně uznávány dva úřední jazyky, je to právě finština, která je vedle švédštiny jasně dominantní řečí. Zatímco švédsky zde mluví asi 5,5 % populace, finštinu běžně používá 92 %. Co se finštiny týče, jedná se asi o nejexotičtější jazyk v Evropě.

Která krajina vypije nejvíc alkoholu

První místo získali obyvatelé Litvy, kde se vypije 13,3 litru čistého alkoholu na osobu.

Estonský „likér” Eesti Piritus má úctyhodných 96,6 %. Tak málo chybí do stovky… Tenhle driák byl dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejsilnější alkohol na světě. Jeho receptura pochází z roku 1938 a kdysi dávno měl až 98 % alkoholu. Tenhle vysokoprocentní masakr už se nedá běžně koupit.75% rozlohy Finska pokrývají lesy a 10% vodní plochy. Není divu, že finská nezničená severská příroda každoročně láká turisty obzvláště v létě, kdy během bílých polárních nocí slunce nezapadá. Finové mají k přírodě velmi blízký vztah a spoustu parku nebo spíše lesoparků a jezer najdete i v Helsinkách.

Jak se slaví Vánoce ve Finsku : Vánoce – s rodinou a v klidu

Vánoce ve finském podání jsou především rodinné svátky. Jejich oslava je relativně podobná té české, dokonce se ve Finsku na rozdíl od většiny zemí slaví již 24. prosince, podobně jako v České republice. Na Štědrý den po snídani je čas na obstarání posledních nákupů a ozdobení stromečku.