Antwort Jaká je funkce kostní dřeně? Weitere Antworten – Co dělá kostní dřeň

Jaká je funkce kostní dřeně?
Kostní dřeň (lat. medulla ossium) je měkká houbovitá tkáň, která se nachází uvnitř kostí. V kostní dřeni probíhá tvorba krevních buněk – tento proces je odborně označován jako hematopoéza.Darování krvetvorných buněk se považuje na celém světě za zcela jedinečný dar člověka člověku a je tedy bezplatné. Jako dárce proto nedostanete za odběr žádnou finanční odměnu, pouze úhradu vašich cestovních nákladů a pokud budete při odběru bydlet mimo nemocnici, ČNRDD vám uhradí cenu za ubytování.Odběr kostní dřeně

Trvá přibližně hodinu a dárce je během něj v celkové anestezii a necítí žádnou bolest.

Co se dá zjistit z kostní dřeně : Kostní dřeň je sídlo krvetvorby, a proto se vyšetřuje zejména při podezření na onemocnění krve. Důvodem pro odebrání vzorku kostní dřeně tak může být například anémie, to jest nedostatek červených krvinek, jejíž příčinu se nepodařilo zjistit z vyšetření krve.

Kdy se bere kostní dřeň

Příjemci kostní dřeně či krvetvorných buněk jsou pacienti trpící některou z poruch krvetvorby (leukémií, závažnou anémií, imunodeficity nebo metabolickými poruchami), které jejich onemocnění bezprostředně ohrožuje na životě a transplantace je pro ně jedinou nadějí.

Jak se bere kostní dřeň : Samotný odběr dřeně se provádí na chirurgickém sále v celkové anestézii (narkóze) a proto sám o sobě nebolí. Trvá průměrně asi 45 minut. Dárce leží na břiše a v této poloze mu dva lékaři zavedou přes kůži tenké odběrové jehly do dutin v zadních hrbolech pánevních kostí.

Do registru by zásadně NEMĚLI vstupovat lidé:

s onemocněním srdce, cév, plic, kloubů a zažívacího systému, které vyžadují trvalé užívání léků s krvácivými chorobami a onemocněním krve. s těžšími formami alergie (sklon k alergii se může přenést spolu s darovanými krvetvornými buňkami na příjemce)

Odběr kostní dřeně je operační zákrok, který trvá zhruba 60 minut. Lékař u dárce v celkové anestezii odebere punkční jehlou kostní dřeň z pánevní kosti. Člověk stráví celkem tři dny v nemocnici. Odběr krvetvorných buněk z periferní krve se provádí ambulantně z loketní žíly a trvá asi čtyři hodiny.

Co se stane kdyz daruji kostní dřeň

Postup při darování kostní dřeně

Odebraná krev se mu bezpečně uschová v krevní bance a vrátí se mu později ve formě tzv. autotransfúze v průběhu samotného odběru dřeně.Do registru by zásadně NEMĚLI vstupovat lidé:

s onemocněním srdce, cév, plic, kloubů a zažívacího systému, které vyžadují trvalé užívání léků s krvácivými chorobami a onemocněním krve. s těžšími formami alergie (sklon k alergii se může přenést spolu s darovanými krvetvornými buňkami na příjemce)Vlastní punkci kostní dřeně a odběr vzorku provádí lékař až po dostatečném místním znecitlivění tenkou punkční jehlou. Po průniku do dřeňové dutiny lékař aspiruje (natáhne) nezbytné množství dřeňové krve, poté v případě nutnosti histologického vyšetření odebere malý vzorek kostní dřeně.

Registrovaný dárce dřeně by měl být zdravý člověk, který v minulosti neprodělal žádné závažné onemocnění a neužívá dlouhodobě léky s výjimkou hormonální antikoncepce nebo vitaminových doplňků. Obecně lze říci, že kritéria jsou podobná jako u dárců krve.

Kdo potrebuje kostní dřeň : Komu můžu darováním zachránit život Příjemci kostní dřeně/krvetvorných buněk jsou pacienti trpící některou z poruch krvetvorby (leukémií, závažnou anémií, imunodeficity nebo metabolickými poruchami), které jejich onemocnění bezprostředně ohrožuje na životě a transplantace je pro ně jedinou nadějí.

Kdy se dává kostní dřeň : Příjemci kostní dřeně či krvetvorných buněk jsou pacienti trpící některou z poruch krvetvorby (leukémií, závažnou anémií, imunodeficity nebo metabolickými poruchami), které jejich onemocnění bezprostředně ohrožuje na životě a transplantace je pro ně jedinou nadějí.

Proč se dělá odběr kostní dřeně

A biopsie kostní dřeně je postup používaný k diagnostice a stádiu různých typů lymfomů, chronické lymfocytární leukémie (CLL) a dalších krevních rakovin.

Do registru by zásadně NEMĚLI vstupovat lidé:

s onemocněním srdce, cév, plic, kloubů a zažívacího systému, které vyžadují trvalé užívání léků s krvácivými chorobami a onemocněním krve. s těžšími formami alergie (sklon k alergii se může přenést spolu s darovanými krvetvornými buňkami na příjemce)