Antwort Jaká je životnost matrace? Weitere Antworten – Po kolika letech měnit matrace

Jaká je životnost matrace?
Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.Levné matrace, vyrobené z nekvalitních materiálů, začnou své vlastnosti ztrácet již po roce používání. Zatímco poctivá matrace z kvalitního materiálu vám vydrží 20 let.Životnost matrace se udává zhruba kolem 7 – 10 let, a i když ještě po vizuální stránce vypadá nepoškozeně, z hygienického hlediska je potřeba ji vyměnit. Během spánku totiž vypotíme velké množství tekutin, které matrace absorbuje. Hromadí se v ní tedy bakterie, plísně a roztoče.

Jak prodloužit životnost matrace : Stačí dodržovat šest jednoduchých návyků a budete se z pohodlí vaší matrace těšit mnoho let!

  1. Používejte chránič matrace. Na kvalitní matracový chránič nedáme dopustit.
  2. Matraci pravidelně otáčejte.
  3. Nechte postel dýchat.
  4. Matraci zatěžujte rovnoměrně
  5. Dopřejte matraci kvalitní oporu.
  6. Čtěte informace od výrobce.

Co se starou matraci

Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.

Jak casto kupovat matraci : Pojďme si je přiblížit.

  • Používáte matraci denně už okolo 10 let. Životnost matrace se obvykle udává v rozmezí 7 až 10 let.
  • Vaše matrace je viditelně opotřebovaná U méně kvalitních matrací můžete pozorovat známky opotřebení mnohem dříve než za zmíněných 7 až 10 let.
  • Současná matrace vám nevyhovuje.

Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  1. cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly.
  2. matrace vydává při pohybu divné zvuky.
  3. uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  4. matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)


Jednoduše řečeno, matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Při výběru tvrdosti matrace je třeba poznat sebe, své tělo, své potřeby, své spací návyky. Důležitá je též tělesná výška, hmotnost, věk, zdravotní stav. Lidé s vyšší hmotností potřebují matrace tvrdší, ti hubenější naopak měkčí.

Co dělat se starou matraci

Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.Praní potahu – měl by se prát pravidelně 1x za 1/2 roku, omezí se tak vznik alergií a výskyt prachu v domácnosti. Perte podle symbolů na štítku, nejčastěji se kvalitní potahy perou na 60°C. Při větším úklidu/ převlékání postele se doporučuje potah vysát.Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.

Na starou matraci využijte sběrný dvůr

Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.

Jak využít staré matrace : Odvoz staré matrace

A pokud se jí chcete opravdu zbavit, můžete ji ještě zkusit prodat nebo darovat na charitu. Další možností, co se starou matrací, je její odvoz na sběrný dvůr. Pokud vy sami nemáte tu možnost (nevlastníte automobil), můžete za poplatek využit firmu, která vaši starou matraci odveze.

Jak poznat správnou matraci : Určitě by tedy nikde neměla tlačit. A páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku. "Ležíte-li na zádech, bederní oblast by se oproti ostatním částem těla neměla příliš propadat, jinak je matrace moc měkká," vysvětluje Řeháková. Matrace mají stupně tvrdosti od jedné do pěti.

Která matrace se Neproleží

Zbytečně opomíjené jsou pružinové (bonelové nebo taštičkové) matrace. Mnozí je považují za přežitek, ale tak tomu není. Aktuálně se vyrábí z odolných materiálů, takže se neproleží a chrání před pocitem horka.

Když je vaše současná matrace úplně proleželá a vás na ní bolí záda, topper ji zachránit nedokáže. Jestli však hledáte způsob, jak vaší kvalitní zdravotní matraci prodloužit životnost, potřebujete pohodlnější vrchní vrstvu na gauč v pokoji pro hosty nebo sháníte matraci do auta, topper je pro vás ideální.Jak vyčistit smradlavou matraci Zapáchající matraci zachráníte pomocí sody bikarbony, které umí pohltit zápach, ale i prach, vlhkost a mastnotu. Nasypte ji na matraci a rozetřete kartáčem. Po cca 15 minutách matraci důkladně vysajte.

Jak často čistit matraci : Proto bychom jí měli věnovat dostatečnou péči a čistit ji alespoň dvakrát ročně hloubkovou metodou, která dokáže odstranit všechny nečistoty z matrace a obnovit její čistotu, svěžest a pohodlí.