Antwort Jaký je lidový název plotice? Weitere Antworten – Co to je plotice

Jaký je lidový název plotice?
Plotice a perlín jsou nedravé sladkovodní ryby z čeledi kaprovitých (Cyprinidae). V České republice jsou považováni za tzv. plevelné ryby, u které není zákonem stanovena nejmenší lovná míra. V České republice jsou tradičně dosti hojné.Bělice je lidový název pro plotici obecnou ale mnoho lidí to používá jako označení pro veškerou bílou rybu (perlín,ouklej…)Popis. Plotice je naší nejběžnější rybou a zároveň nejtypičtější z tzv. “bílých ryb” – má stříbřité zploštělé tělo s tmavým hřbetem, kryté poměrně velkými šupinami. Bývá často zaměňována s perlínem ostrobřichým, od něhož se liší tím, že počátek hřbetní ploutve leží před nebo na úrovni předního okraje ploutví břišních.

Co žere Plotici : Mladší exempláře se živí především zooplanktonem. V kaňonovitých údolních nádržích bývá dominantní složkou potravy zooplankton napříč všemi velikostními kategoriemi. Sportovní rybáři ji mohou chytit na různé druhy těstovin, kukuřici, hrách, kroupy, burizony, rohlík, chleba, ale také na larvy hmyzu.

Kdy se třou plotice

Od poloviny do konce května se okouni a ide třou. Od konce května do začátku července se třou cejn, plotice a candát. Koncem jara a začátkem léta se tře kapr, cejn, karas, lín a další ryby.

Co to je bílá ryba : Bílou rybou je podle mých zkušeností označována v revírech ryba nedravá a to dokonce včetně kapra. Máme u nás nový revír a od příštího roku se chytá pouze bílá ryba, dravci až o rok později. Bělice je označení laiků pro běžně se vyskytující podobné druhy stříbrných ryb.

Smí se chytat pouze na plavanou nebo na položenou, čeřínkování není povoleno. Lov dravců (přívlač, žívá či mrtvá nástraha) není povolen. Lov ryb je povolen pouze ze břehu, z vyznačených lovných míst.

Dobře se dají chytat snad jen na větších rybnících nebo přehradách, kde nejsou velké hloubky. Na hlubokých přehradách vše nasvědčuje tomu, že se velké plotice stahují právě do hloubek, ve kterých většina rybářů nemá odvahu lovit – minimum bude tak 10 metrů.

Na co chytat plotice

Na jaře a v létě hledáme plotice i v relativně mělkých vodách, naopak v zimě a předjaří vyhledává hluboká a klidnější místa. S ročním období volíme také druh a velikost nástrahy. V zimě a na jaře používám spíše menší a živé nástrahy, tedy především červi a hnojáčky.Vytírá se v dubnu až září, v klidné a vyhřáté vodě nebo na zarostlých mělčinách, kde bývá v období tření opravdu živo. Někdy se totiž stane, že společně s cejny se vytírají i jiné ryby. Cejn tak vytváří asi nejvíce kříženců s jinými kaprovitými rybami (plotice, perlín, cejnek).Leklé rybě slábne srdce, praskne ji jedna z hlavních tepen od srdce a vykrvácí do dutiny břišní. Proto má leklá ryba čisté bílé maso bez krve a krvavé vnitřnosti.

Beluga (lat. Huso Huso) je největší ryba z čeledi jeseterovitých. Za starých dobrých časů rybáři v síti naráželi na exempláře dlouhé až pět metrů a vážící 1000 kg. Úlovek kaviáru byl až 200 kg.

Na co se chytá cejn : Nástrahy a krmení

Do krmení přidávám kukuřici, červy. Cejni sbírají potravu ze dna i nade dnem, takže lehce se vznášející sousto může být výhodou. Cejnům se bude líbit a nepřitahuje tolik kapry. Jednou z nejúčinnějších nástrah na cejny je rohlík.

Jak lovit líný : Líni milují živočišnou potravu, proto je rozumné chytat buďto na rousnice, klasické žížaly nebo hnojáky. Pokud budeme chytat na menší háčky, pak můžeme tuto nástrahu nastříhat na menší kousky. Osobně ale nejraději lovím líny na červy, ze kterých prostě utvořím na háčku klubíčko (z 5 až 8 kusů).

Jak na plotice

Na plotice stačí jemný pickerový prut a naviják velikosti 2000. Pro lov plotic používám nejčastěji průběžnou montáž, ale dá se použít také páternoster nebo průběžný paternoster. Volíme kratší návazce okolo 20-30 cm. Na plotice stačí drobné háčky ve velikostech 14-18.

Líni milují živočišnou potravu, proto je rozumné chytat buďto na rousnice, klasické žížaly nebo hnojáky. Pokud budeme chytat na menší háčky, pak můžeme tuto nástrahu nastříhat na menší kousky. Osobně ale nejraději lovím líny na červy, ze kterých prostě utvořím na háčku klubíčko (z 5 až 8 kusů).Cejn velký má vysoké, z boků silně zploštělé tělo. Hlava je v poměru k tělu malá. Ploutve jsou tmavé, dlouhé a špičaté. Hřbet je zbarven až do černa, boky šedožluté až zlatavé, břicho je světlé.

Co to je cejn : Cejn velký patří mezi kaprovité ryby a představuje hospodářsky ceněnou rybu, která se vyskytuje po celé ČR. I když běžné kusy měří „jen“ okolo 30 cm, tak s trochou štěstí a zkušeností můžete ulovit i pořádnou lopatu – jak se lidově říká velkým cejnům, kteří dosahují délky přes 60 cm, a to už je pořádný úlovek.