Antwort Jak je nazyvan pramen Labe? Weitere Antworten – Jak se jinak nazyva Labe
Labe německy nazývané Elbe. Jméno této řeky pochází z dob starověku, kdy povodí Labe obývali Keltové. Původní keltské slovo „elb” znamenalo „velká řeka”. Pramen vyvěrá v nadmořské výšce 1387 m v rašeliništi na Labské louce.Labská louka, na které Labe pramení, leží v západních Krkonoších. Přibližně kilometr od pramene přepadá Labe poblíž Labské boudy přes okraj Labského dolu a vytváří tzv. Velký labský vodopád, který překonává výškový rozdíl 35 m v řadě kaskádovitých stupňů.1 094 kmLabe / Délka
Kolik je přítoku Labe : Jen na území ČR má 47 význámných přítoků, mezi největší přítoky Orlice, Cidlina, Jizera, Vltava, Ohře nebo Ploučnice. Na horním toku Labe jsou postaveny 2 přehrady – Labská a Les Království. Na české části Labe se nachází celkem 23 pevných jezů, 32 pohyblivých jezů a 30 plavebních komor.
Jak teče Labe
Pod Mělníkem protéká Českým středohořím a před hranicí malebným údolím Děčínských stěn. Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.
Jak se nazyva krajina kolem Labe : Polabí je území v Čechách podél řeky Labe zhruba mezi městy Jaroměř a Lovosice (v užším pojetí jen po Štětí). Jde o neformální označení bez přesného územního vymezení. Někdy se také označuje jako Polabská nížina.
Labská louka je náhorní plošina ležící v západní části Krkonoš. Dominantou ze severní strany je vrchol Violík, který leží na česko-polské hranici. Na západní straně z Labské louky vytéká potok Mumlava. Často je pokryta sněhem více než 6 měsíců v roce a výška sněhové pokrývky běžně dosahuje dvou až tří metrů.
Střední Labe (vodní cesta)
Střední Labe | |
---|---|
Světadíl | Evropa |
Parametry | |
Největší plavidlo | 84 × 11,5 m |
Plavební hloubka | 2,1 m |
Jaký je levý přítok Labe
Levé přítoky: Vltava, Ohře, Bílina
Řeka Labe pramení v Krkonoších (na Labské louce) a ústí do Severního moře. Protéká severními Čechami a celým Německem směrem na sever.Pardubickým krajem Labe protéká v délce 55 kilometrů. Od Jaroměře do Pardubic sleduje tok řeky obecně jižní směr, v Pardubicích se řeka stáčí k západu. Nejvýznamnějšími přítoky Labe je v našem kraji řeka Loučná poblíž Sezemic a Chrudimka v Pardubicích.Povodí je území, ze kterého veškerý povrchový odtok odtéká sítí vodních toků k určitému místu vodního toku (obvykle soutok s jiným vodním tokem nebo vyústění vodního toku do jiného vodního útvaru). Povodí je ohraničeno rozvodnicí, kterou je myšlená hranice geomorfologického rozhraní mezi sousedními povodími.
Obvyklými výchozími body pro cestu na Labskou boudu jsou Horní Mísečky, Špindlerův Mlýn, Harrachov či Rokytnice nad Jizerou. Několik set metrů od boudy se nachází turisty hojně navštěvovaný pramen Labe.
Jak se dostat k Labské boudě : Můžete využít sedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a to prakticky celoročně. Poté se vydáte po červené turistické značce na Vrbatovu boudu a dále přes Hančův pomník, Pančavský vodopád a Ambrožovu vyhlídku.
Jak vznikl nazev Labe : podle jedné teorie dali řece jméno Keltové – nazývali ji „elb“, což znamená prostě řeka nebo velká řeka. Podle druhé teorie pochází jméno z antiky – Labe bylo latinsky nazýváno Albis, což znamená bílý, světlý nebo čistý. Z tohoto názvu vzniklo germánské pojmenování Alba a poté přesmyčkou Labe.
Jaké jsou levé přítoky Vltavy
Levé přítoky: Otava, Berounka
Řeka Vltava pramení na Šumavě, protéká Čechami směrem na sever a u města Mělníka se vlévá do Labe.
Přímo do Odry ústí celkem 9 přítoků, které jsou součástí atlasu. Jsou to Luha, Jičínka, Bílovka, Lubina, Ondřejnice, Porubka, Opava, Ostravice a Olše.Vltava (německy Moldau) je s délkou 430,2 km nejdelší řekou na území Česka. Pramení na Šumavě, u obce Černý Kříž, soutokem Teplé Vltavy a Studené Vltavy. Protéká mimo jiné Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi a Prahou a ústí zleva do Labe v Mělníku.
Co to je přítok : Přítok je tok nižšího řádu, zpravidla řeka nebo potok, jenž se vlévá do toku vyššího řádu. Obvykle se vyznačuje menší délkou, vodností, plochou povodí a také odlišným směrem říčního údolí. Rozlišují se přítoky různých řádů, podle toho, zda se vlévají do hlavní řeky I. řádu nebo do jejich přítoků.