Antwort Jaký je rozdíl mezi Didaktikou a metodikou? Weitere Antworten – Co to je didaktika

Jaký je rozdíl mezi Didaktikou a metodikou?
Didaktika je teorie vzdělávání, která se zabývá formami, postupy a cíli vyučování. Je součástí pedagogiky, zabývající se metodami a formami školního vyučování. Didaktika je pojem odvozený z řeckého slova didasko, které znamená učím nebo vyučuji.Metodologie pedagogiky – jedná se o teorii metod, které se uplatňují v pedagogickém zkoumání i v samotném výchovně-vzdělávacím procesu. Speciální pedagogika – zaobírá se výchovou a vzděláváním jedinců, kteří jsou postiženi různými tělesnými, duševními a smyslovými vadami včetně poruch chování.Obecná didaktika

Diagnostická – zkoumá vzdělávací proces. Prognostická – zkoumá zákonitosti vyučovacího procesu, které rozhodují o jeho úspěšnosti. Instrumentální – metody, formy, prostředky, které racionalizují vzdělávací proces.

Co je to Oborova didaktika : Oborové didaktiky jsou vědními disciplínami zaměřenými na oborově specifickou dimenzi vyučování a učení ve škole i mimo ni. Jejich agenda sahá od vymezování a zdůvodňování cílů oborového vyučování a učení přes výběr, legitimizaci a didaktickou transformaci obsahů až k metodické strukturaci učebních procesů.

Jak se dělí didaktika

Rozdělení didaktiky:

Oborová didaktika – didaktika předmětu pro daný studijní obor (didaktika přírodovědných předmětu – učí metodice i aplikaci) Předmětová didaktika – didaktika pro daný předmět (didaktika poznávacích a praktických předmětu – učí met. I apl.

Co je didaktická metoda : Didaktická metoda

Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním. Je spojena s naplňováním vzdělávacích cílů a s optimálním zvládnutím obsahu vzdělávání. Realizuje se v rámci dané didaktické formy a za určitých výukových situací a za určitých podmínek.

Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.

Mezi základní metody empiricky zaměřeného výzkumu patří pozorování, mě- ření a experiment. Empirické metody jsou založené na získávání zkušenosti, kdy danou zkušenost je možné získat přímo výzkumníkem nebo můžou být získané zprostředkovaně, prostřednictvím použití přístrojů.

Co je obsahem didaktiky

Zatímco dnes rozumíme pojmu didaktika jako „teorie vyučování“, Komenský interpretoval pojem jako „všeobecné umění, jak naučit všechny všemu“. Předmětem didaktiky nejsou pouze cíle, obsah, metody a organizační formy vyučování ale také teorie školy a organizace školské soustavy aj.4. Jedním z cílů je rovněž seznámení s teorií speciální didaktiky, tj. s meta- teorií vyučování určitému učebnímu předmětu. Jde např. o problematiku před- 136 Page 3 mětu speciální didaktiky, vztahu speciální didaktiky jako vědy k dalším věd ním oborům, metod výzkumu v dané speciální didaktice atd.Předmětová didaktika se zabývá problémy výuky v konkrétních vyučovacích předmětech a zpravidla je chápána jako jejich metodika. Utvářejí se ve vazbě na příslušné vyučovací předměty a v podmínkách daných kurikulem školního vzdělávání.

Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).

Co je to metodika výzkumu : Metodologie výzkumu je systematický rámec používaný k řešení výzkumného problému pomocí nejlepších a nejreálnějších metod k provedení výzkumu, které jsou v souladu s cílem a cíli vašeho výzkumu. Metodika výzkumu zahrnuje odpovědi na otázky co, proč a jak.

Co to je metodika : Metodika je obecně pracovní postup (metoda) nebo nauka o metodě. Metodika v oblasti metodologie vědy je metoda vědecké práce. Metodika v oblasti pedagogiky je nauka o metodě vyučování v určitém oboru (teorie vyučování).

Co napsat do metodologie

Měl by obsahovat především tyto náležitosti: cíl práce, jeho zdůvodnění, pracovní hypotézy, metody a techniky, které budou v práci použity, osnovu práce, časový harmonogram prací, základní studijní literaturu.

Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.V dnešní době jsou nejčastěji využívanými moderními typy výuky E-learning, Blended learning, Gamifikace, Adaptive learning, Microlearning, MOOC a Síťové učení. Tyto metody výuky nabízejí různé výhody a umožňují studentům učit se vlastním tempem a s ohledem na jejich individuální potřeby.

Co je to výuková metoda : Vyučovací metoda (nebo také výuková metoda či edukační metoda) je prostředek, který využívá učitel v procesu výuky k dosahování výukových cílů. Jedná se o jeden z prvků vyučovacího procesu a vychází z didaktického trojúhelníku: učitel – žák – obsah výuky.