Antwort Jaký je rozdíl mezi doménou a IP adresou? Weitere Antworten – Co to je doménová adresa

Jaký je rozdíl mezi doménou a IP adresou?
Slovo „doména“ je zkratka, správně bychom měli říkat „doménové jméno“. Je to unikátní adresa na internetu. Používá se tak, že se přímo píše do internetového prohlížeče (např.) a také tvoří část emailové adresy za @ (např.)Stiskněte na klávesnici win+R a do zobrazeného textového pole zadejte cmd. Zobrazí se Vám černá příkazová řádka, kam napište ping mezera doména. Tedy například: ping eshopsystem.cz a stiskněte enter. Následně se Vám zobrazí IP adresa dané domény (serveru).Slovo doména může znamenat: oblast zájmu, působiště, hlavní obor působnosti (aplikační doména atd.) fyzická oblast stejné magnetizace (elektromagnetické polarizace) ve feromagnetiku (feroelektriku) – praktické využití například v datových médií na principu magnetického záznamu a čtení.

Proč místo IP adres používáme domény : Doménové jméno

Hosting má svou IP adresu, a podle té doména pozná, jaký web má zobrazit a kde ho najít. Doménové jméno nahrazuje IP adresu, kterou by jinak bylo těžké si zapamatovat.

Jak vypadá doménová adresa

Doménové jméno je tvořeno posloupností několika částí oddělených tečkami. Části jsou seřazeny podle obecnosti: první část (např. cs) je nejkonkrétnější, může popisovat jeden konkrétní počítač, další části (např. wikipedia) jsou obecnější, popisují celou velkou skupinu počítačů a sítí.

Jak zjistit doménové jméno : Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.

Na hlavním panelu vyberte Síť Wi-Fi > Wi-Fi sítě, ke které jste připojení, > Vlastnosti. V části Vlastnosti vyhledejte svoji IP adresu, která je uvedená vedle položky Adresa IPv4.

Pokud hledáme majitele domény . CZ, podíváme se do centrálního registru českých domén na adrese www.nic.cz. Zde do vyhledávacího pole vložíme název domény (bez www), u níž chceme zjistit majitele. Zobrazí se nám výsledky vyhledávání v registru (WHOIS) a informace o doméně.

Jak má vypadat doména

Doména I. řádu – v angličtině TLD (top level domain), nachází se na konci za tečkou, jde tedy o koncovku. Rozlišují se 2 druhy, a to geografické (pro Českou republiku „cz“) a generické („com“, „info“ či „org“ a další). Příklad: www.jmenowebu.cz.IP adresa (anglicky IP address, hovorově „ajpina“) je v informatice číslo, které jednoznačně identifikuje síťové rozhraní v počítačové síti, která používá IP protokol. V současné době je nejrozšířenější IPv4, která používá 32bitové IP adresy, které jsou zapisovány dekadicky po jednotlivých oktetech (tj.Doména: Doména slouží k snadnému zapamatování a jednoznačné identifikaci, kde jsou vaše stránky uložené. Hosting: Jedná se o pronajatý prostor na serverech, kde jsou vaše stránky umístěné a zvěřejněné.

Internetová doména (doménové jméno) je v informatice označení jednoznačného jména (identifikátoru) počítače nebo počítačové sítě, které jsou připojené do Internetu. Příkladem doménového jména je zápis cs.wikipedia.org .

Kde najdu doménu : Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.

Jak zjistím kde je registrována doména : Kdo je majitel domény se dá zjistit v centrálním registru domén pomocí služby WHOIS (Who Is) nebo na stránkách registrátorů národních domén (CZ. NIC, SK. NIC apod.). Využít můžete i náš WHOIS vyhledávač, který funguje pro všechny doménové koncovky.

Co všechno se dá zjistit z IP adresy

Z IP adresy směrovače zjistí, kdo je poskytovatelem vašeho připojení k internetu a také se dozví, kde se asi přibližně nacházíte. Dále budou schopni identifikovat čtvrť či městskou část, ve které bydlíte, ale již nikoliv váš dům.

V současné době se nejčastěji používá formát IPv4 – jedná se o čtvrtou verzi tohoto protokolu a je zapisována čtyřmi desítkovými čísly oddělenými tečkami. Zápis samotné adresy pak vypadá např. takto: 192.168.48.39. Jak již bylo zmíněno, internet protokol je využíván k lokalizaci zařízení v síti.Kdo je majitel domény se dá zjistit v centrálním registru domén pomocí služby WHOIS (Who Is) nebo na stránkách registrátorů národních domén (CZ. NIC, SK. NIC apod.). Využít můžete i náš WHOIS vyhledávač, který funguje pro všechny doménové koncovky.

Jak zjistit IP adresu komu patří : Služba Whois je služba, která umožňuje získat informace o umístění IP adres, serverů nebo webových stránek. Můžete zjistit vlastníka internetového zdroje a jeho kontaktní údaje. Zadejte požadovanou doménu, IP adresu nebo název hostitele a klikněte na tlačítko "Zkontrolovat".