Antwort Jaký je rozdíl mezi náklady a výnosy? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi náklady a výdaji

Jaký je rozdíl mezi náklady a výnosy?
V účetnictví je rozdíl mezi výdaji a náklady.

Výdaje jsou skutečné platby v hotovosti nebo prostřednictvím banky, náklady vznikají spotřebou zdrojů a nejsou vždy spojeny s finanční platbou.Výnosy = jsou tržby, v účetnictví je zaznamenáme v okamžiku jejich vzniku. Náklady = spotřeba pořízeného zboží a služeb za účelem dosažení výnosů, zaznamenáme v okamžiku jejího vzniku. Příjmy = peněžní toky, přírůstky v pokladně nebo na bankovním účtu. Výdaje = peněžní toky, úbytky z pokladny nebo z bankovního účtu.Výdaje (anglicky expenditure) jsou součástí cash flow (peněžního toku). Jedná se o rozdíl peněz, na rozdíl od nákladů, které vznikají již se závazkem a ke konečnému převodu peněz nemusí dojít. Stejný princip vede k rozlišení příjmů (peněžního toku) a výnosů.

Jaký je rozdíl mezi ziskem a výnosem : Zisk je v ekonomii rozdíl mezi výnosy a náklady, tedy rozdíl mezi prodejem zboží (či služeb) a vynaloženými náklady. Dosahování zisku je hlavním cílem podnikání a jednou ze základních charakteristik kapitalismu.

Co patří do nákladů

Jedná se například o výdaje na mzdy zaměstnanců, výdaje na zákonné sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, výdaje na zřízení pracovního místa, příspěvek na stravování (pokud je zaměstnanec přítomen během stanovené doby alespoň 3 hodiny a příspěvek je do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu).

Co patří mezi výnosy : Do skupiny výnosů spadají tržby z prodeje výkonů hlavní činnosti (vypočítáme je jako cenu výrobků/zboží/služby krát počet prodaných kusů/množsví), finanční výnosy (úroky, pronájem majetku, prodej CP apod.) a mimořádné výnosy (například výplata pojistného plnění).

Náklady jsou definovány jako taková snížení aktiv, nebo zvýšení závazků, která snižují vlastní kapitál a nejedná se o transakci s vlastníky58. Uvedené vymezení opět vysvětluje, čím je náklad vyvolán (jak vzniká), ale nelze je chápat opačně – totiž tak, že každé snížení aktiv či vznik závazků je nákladem.

fixní náklady – náklady nezávislé na vyrobeném množství (např. nájemné) variabilní náklady – náklady závislé na vyrobeném množství (např. cena surovin) mezní náklady, marginální náklady – náklady na poslední vyrobenou jednotku resp. zvýšení celkových nákladů spojené s výrobou jednoho výrobku navíc.

Co to je výnos

Výnos v ekonomii podniku představuje peněžní částky, které podnik získal z veškerých svých činností za určité období (měsíc, rok) bez ohledu na to, zda v tomto období došlo k jejich úhradě. Opakem výnosů jsou náklady.Jedná se například o výdaje na mzdy zaměstnanců, výdaje na zákonné sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, výdaje na zřízení pracovního místa, příspěvek na stravování (pokud je zaměstnanec přítomen během stanovené doby alespoň 3 hodiny a příspěvek je do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu).Náklad je účelné a účelové vynaložení prostředků a práce ve vztahu k určitým výkonům. Jinak řečeno, náklad znamená účelový úbytek prostředků s cílem získání ekonomického prospěchu.

Výnosem se rozumí v peněžních jednotkách vyjádřený přírůstek ekonomického zdroje způsobený realizací výkonů subjektu, který je obvykle spojen se současným nebo budoucím příjmem peněz. Pojem výnos lze ztotožnit s pojmem příjem a naopak. Opakem výnosu je náklad.

Co vše lze dát do nákladů : Mezi daňově uznatelné náklady patří například:

  • Nákupy materiálů a zboží
  • Výdaje na pracovní cesty (doprava, ubytování)
  • Mzdy a pojistné zaměstnanců
  • Doprava zaměstnanců pracoviště
  • Pracovní oblečení a ochranné pomůcky.
  • Nájemné
  • Reklamní a propagační materiály/předměty.
  • Smluvní penále a pokuty.

Jaké jsou druhy nákladů : fixní náklady – náklady nezávislé na vyrobeném množství (např. nájemné) variabilní náklady – náklady závislé na vyrobeném množství (např. cena surovin) mezní náklady, marginální náklady – náklady na poslední vyrobenou jednotku resp. zvýšení celkových nákladů spojené s výrobou jednoho výrobku navíc.

Jaké jsou výnosy

Výnosy podniku tvoří: provozní výnosy získané v provozně-hospodářské činnosti podniku (tržby za prodej) finanční výnosy získané z finančních investic, cenných papírů, vkladů a účastí mimořádné výnosy získané mimořádně, například prodejem odepsaných strojů

Patří mezi ně:

  • Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary.
  • Daň z příjmu, daň dědická a darovací
  • Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
  • Podíly na zisku, odměny pro členy statutárních orgánů
  • Pořizování majetku.
  • Nesmluvní penále, pokuty a úroky.
  • Náklady na osobní spotřebu.
  • Technické zhodnocení

Jedná se například o výdaje na mzdy zaměstnanců, výdaje na zákonné sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, výdaje na zřízení pracovního místa, příspěvek na stravování (pokud je zaměstnanec přítomen během stanovené doby alespoň 3 hodiny a příspěvek je do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu).

Jaké jsou nedaňové náklady : Nedaňovými náklady jsou v této oblasti zejména výdaje na pohoštění (např. pozvete klienta na oběd) a dary pro obchodní partnery. Výjimku mají předměty, na kterých je vaše logo (případně název propagovaného zboží či služby) a jejich hodnota bez DPH nepřesahuje 500 Kč a zároveň nejde o alkohol či cigarety.