Antwort Jaký je rozdíl mezi půjčkou a výpůjčkou? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi půjčkou a Zápůjčkou
Jak se liší zápůjčka (půjčka) od úvěru:
Úvěr je ukotven v zákoně o spotřebitelském úvěru, zápůjčka v občanském zákoníku. Předmětem úvěru jsou vždy a pouze peníze, předmětem zápůjčky jakákoli hmotná věc. S úvěrem je spojena odměna za půjčení peněz ve formě úroku nebo i poplatků.Úvěr je zajištěn tzv. smlouvou konsenzuální, půjčka smlouvou reálnou. Smlouva o zápůjčce zavazuje vydlužitele k vrácení zapůjčené věci v dané časové lhůtě. Smlouvou o úvěru se zavazuje zapůjčitel k tomu, že vydlužiteli na jeho žádost poskytne určitou finanční částku.Výpůjčka je typ závazku, který vznikne uzavřením smlouvy o výpůjčce nezuživatelné věci. V ní se obě strany dohodnou na tom, že vypůjčitel může po dohodnutou dobu bezplatně používat určitou konkrétní věc, která patří půjčiteli.
Kdo je půjčitel a kdo vypůjčitel : Ten, kdo něco někomu půjčuje, je zapůjčitel. Kdo si půjčuje, stává se vydlužitelem.
Co se stane když přestanu platit půjčku
Když přestanete platit půjčku:
Finanční ústav vám zavolá a připomene splátku, nebo rovnou zašle upomínku. V této době ještě máte šanci doplatit pouze jistinu zvýšenou o poplatek za poslání upomínky (100 až 400 korun). Pokud nepošlete splátku, vyčíslí vám věřitel celý dluh a chce ho zaplatit najednou.
Kdy se vyplatí půjčka : „Půjčka se vyplatí v situaci, kdy to, na co si půjčíme, budeme užívat déle, než jak dlouho to budeme splácet. Platí to například u hypoték a dalších půjček na bydlení, kde se předpokládá dlouhodobé užívání,“ říká Marcel Ivánek. Smysl mají i návratné investice do budoucna.
Důkladně čtěte smlouvu
- celková výše půjčky.
- celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
- úroková sazba a RPSN.
- délka splácení půjčky.
- výše měsíčních splátek.
- podmínky předčasného splacení úvěru.
- co se stane při opoždění se splátkou.
- právo na odstoupení od smlouvy.
Předmětem výpůjčky může být jak věc nemovitá (pozemek, stavba, bytová jednotka), tak movitá. Forma smlouvy není stanovena.
Co to je Vyprosa
Výprosa (lat. precarium) je smluvní typ upravující přenechání věci k užití jinému, podobající se výpůjčce, liší se od ní ale tím, že není předem dohodnuta doba ani účel bezplatného vypůjčení věci. Půjčitel tak může po tzv. výprosníkovi (prekaristovi) požadovat vrácení věci kdykoli.Tím prvním je „věřitel“, což je osoba, která peníze půjčuje někomu jinému. Na opačné straně stojí „dlužník“, který musí danou částku vrátit.Dodejte mu důkazy, že jste půjčku neuzavírali vy – nevyřizovala se přes váš e-mail, z vaší IP adresy ani přes vaše telefonní číslo. Podejte trestní oznámení na neznámého pachatele – to uděláte na policii. Ověřte své jméno v registru dlužníků – zjistíte tak, jestli na vás nečekají ještě další nečekané půjčky.
Důkladně čtěte smlouvu
- celková výše půjčky.
- celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
- úroková sazba a RPSN.
- délka splácení půjčky.
- výše měsíčních splátek.
- podmínky předčasného splacení úvěru.
- co se stane při opoždění se splátkou.
- právo na odstoupení od smlouvy.
Co je lepsi kontokorent nebo půjčka : Máte-li na svém běžném účtu nastaveny příkazy k platbám a obáváte-li se, že ne každý měsíc budete mít na účtu v den splatnosti dostatek peněz, hodí se pro vás kontokorent. Pokud si chcete dopřát něco většího nebo před vámi stojí skutečně vysoké a navíc třeba i dlouhodobé finanční výdaje, spolehněte se raději na půjčku.
Kolik se platí za kontokorent : Zřízení kontokorentu je obvykle bezplatné. V případě jeho čerpání se úročí od prvního dne. Tyto úrokové sazby se pohybují od 13,50 do 23 % p.a. Za každý den, kdy máte záporný zůstatek, platíte úrok.
Na co si vzít úvěr
Smysl má půjčit si na bydlení, na auto k dojíždění do práce nebo na věci, které se vám dlouhodobě vyplatí. “Je však i mnoho jiných věcí, které vám udělají radost nebo zjednoduší život a zrovna si je nemůžete dopřát. I v takovém případě je vhodné si půjčit.
Faktorů ovlivňujících schválení půjčky je mnoho
Poskytovatele, u něhož se rozhodnete zažádat o půjčku, bude nejvíce zajímat vaše způsobilost ke splácení úvěru. Žadatelem o půjčku musí být osoba starší 18 let, která zároveň musí mít stálý zdroj příjmu a musí mít české občanství/trvalý pobyt v ČR.Jednoduchá smlouva o půjčce obsahuje základní informace o podmínkách, za kterých si můžete od banky půjčit peníze. Je v ní uvedeno kdo, komu a kolik půjčuje, jaká je odměna za zapůjčení, kdy máte peníze vrátit (splátkový kalendář) a obecné informace, které obvykle odkazují na všeobecné obchodní podmínky.
Jak se nazyva clovek ktery potrebuje pujcit peníze : Dlužník: Osoba, která si vypůjčila peníze, ať už v hotovosti, nebo jimi uhradila zboží (něco nakoupila), nebo která nezaplatila, co byla povinna zaplatit. Exekuce: Nucený výkon pravomocného rozhodnutí, tedy rozhodnutí, které nabylo právní moci.