Antwort Jaký je rozdíl mezi zaručeným a uznávaným elektronickým podpisem? Weitere Antworten – Co je to zaručený elektronický podpis

Jaký je rozdíl mezi zaručeným a uznávaným elektronickým podpisem?
Zaručený elektronický podpis jsou tedy digitální data, která podepisující osoba vytváří pomocí svého privátního klíče a zajišťuje jimi integritu a nepopiratelnost původu podepsaných dat.K rozpoznání uznávaného podpisu by proto mělo stačit podívat se, zda je založen na takovémto certifikátu. Ty programy, které jsou šity na míru tuzemské legislativě (což obvykle jsou programy tuzemské provenience) to dokáží samy – a díky tomu samy poznají, kdy se jedná o uznávaný elektronický podpis.Elektronické podpisy a jejich typologie

  • Zaručený elektronický podpis.
  • Uznávaný elektronický podpis.
  • Kvalifikovaný elektronický podpis.
  • Jiné typy elektronického podpisu.

Jaký je rozdíl mezi digitálním a elektronickým podpisem : Co je to digitální podpis Na rozdíl od jednoduchého elektronického podpisu digitální podpis Používá a PKI- digitální certifikát založený na certifikačním úřadu (CA), který váže identitu (jako je osoba nebo společnost) s párem kryptografických klíčů.

Jak získat zaručený elektronický podpis

Zřízení elektronického podpisu

V Česku existuje několik subjektů s oprávněním vydávat kvalifikované certifikáty, které vytvoří zaručený elektronický podpis. Ten je uznávaný všemi úřady v ČR. Nejjednodušší cesta je navštívit libovolnou pobočku České pošty, kde vám elektronický podpis zřídí za pár stovek.

Kdy je nutný elektronický podpis : Zákon vyžaduje užívání uznávaných elektronických podpisů při jednání s orgány veřejné moci či jinou osobou v souvislosti s výkonem jejich působnosti. V případě, že nemáte datovou schránku a chcete v rámci jednání s orgány veřejné moci podepisovat dokument elektronicky, musíte využít uznávaný elektronický podpis.

Jak vypadá elektronický podpis Elektronický podpis má elektronickou podobu dat nebo řady bitů, která je připojena k elektronickému dokumentu. Podpis v takovéto podobě může být načten a ověřen počítačem, ale nikoliv osobami, které přijaly podepsaný dokument.

Zákon vyžaduje užívání uznávaných elektronických podpisů při jednání s orgány veřejné moci či jinou osobou v souvislosti s výkonem jejich působnosti. V případě, že nemáte datovou schránku a chcete v rámci jednání s orgány veřejné moci podepisovat dokument elektronicky, musíte využít uznávaný elektronický podpis.

Jaký rozdíl nebo jaký vztah je mezi pojmy digitální podpis a digitální certifikát

Digitální podpis je specifický typ podpisu, který je zajištěný digitálním certifikátem, jenž poskytuje důkaz o vaší totožnosti. Digitální podpisy jsou uznávány jako bezpečnější typ elektronického podpisu také proto, že jsou kryptograficky svázané s podepsaným dokumentem a dají se ověřit.Ceny kvalifikovaných služeb

Vydání certifikátu cena bez DPH Platnost
Kvalifikovaného certifikát pro zaručený elektronický podpis 395,- Kč 12 měsíců
Pečetící certifikát 920,- Kč 12 měsíců

Cena zřízení elektronického podpisu (tedy kvalifikovaného certifikátu pro elektronický podpis) činí 3900 Kč bez DPH (jsme plátci DPH). Mimo Prahu, Brno, Ostravu, Zlín a České Budějovice účtujeme cestovné 10 Kč bez DPH / km.

Datová schránka nahrazuje jak elektronický, tak i vlastnoruční podpis – úkon učiněný datovou schránkou má tedy stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný. Využívání datové schránky má však i své nevýhody.

Co lze podepsat elektronickým podpisem : K čemu lze použít elektronický podpis

  • Elektronická komunikace se státní správou – krajskými, městskými i obecními úřady.
  • Podání přiznání k DPH.
  • Žádosti o sociální dávky.
  • Podání žádostí o dotace EU.
  • Přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění
  • Podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Co to je digitální certifikát : Digitální certifikát je typ souboru, který se používá k přidružení párů kryptografických klíčů k entitám, jako jsou webové stránky, jednotlivci nebo organizace.

Co umožňuje elektronický podpis

Elektronický podpis (též digitální podpis) je v informatice označení specifických dat, které v počítači nahrazují klasický vlastnoruční podpis, respektive ověřený podpis. Je připojen k datové zprávě nebo je s ní logicky spojen, takže umožňuje ověření totožnosti podepsané osoby ve vztahu k datové zprávě.

Práce s elektronickým podpisem je závislá na vygenerovaném certifikátu od poskytovatele certifikační služby. Vygenerovaný certifikát se následně implementuje do operačního systému nebo přímo do aplikace, která tuto službu realizuje.Elektronický podpis (též digitální podpis) je v informatice označení specifických dat, které v počítači nahrazují klasický vlastnoruční podpis, respektive ověřený podpis. Je připojen k datové zprávě nebo je s ní logicky spojen, takže umožňuje ověření totožnosti podepsané osoby ve vztahu k datové zprávě.

Jak má vypadat elektronický podpis : Elektronický podpis tedy nemusí mít žádnou konkrétní vizuální podobu a v dokumentu, ke kterému je připojen, tak nemusí být vůbec vidět. Jedinou výjimkou může být elektronický podpis prostý, který je specifický jak způsobem využití, tak i svou vizuální formou.