Antwort Jaká je teplota na severním pólu? Weitere Antworten – Který pól je chladnější
Je pravda, že obecně Antarktida je chladnější než severní pól. Ale hlavním důvodem, proč je chladnější, je to, kromě faktu, že je to země, na rozdíl od severního pólu, který je v Severním ledovém oceánu, je to vysoko položený ledovec.Teploty ve vnitrozemí se v zimě (červenec) pohybují průměrně od -40°C do -70°C, extrémy dosahují i -80°C, v létě (leden) kolísají mezi -10 °C a -40 °C. Východní Antarktida je obecně chladnější.Jižní pól je ve skutečnosti mnohem chladnější než severní pól, i když to na první pohled vypadá zvláštně. Na severním pólu činí průměrná roční teplota minus patnáct až minus dvacet stupňů, zatímco na jižním pólu je asi o dvacet stupňů nižší.
Kdo žije na severním pólu : Nejseverněji žijící živočichové jsou lední medvěd a polární liška. Z kožešinových živočichů zde nalezneme hranostaje, rosomáka, lumíky, sviště, polární vlky, polární zajíce či ovci sněžnou. V Severní Americe soby či pižmoně. V Arktidě žije mnoho ptáků, jen málo jich zde ale hnízdí.
Který pól je studenější
Na jižním pólu, považovaném za nejchladnější bod na Zemi, teploty rychle rostou.
Kde je větší zima na severním nebo na jižním pólu : Geografie jižní polokoule
Podnebí bývá obecně mírnější než na severní polokouli kromě Antarktidy, která je studenější než Arktida. Je to způsobeno větší převahou vodní plochy než na severní polokouli.
Jižní pól se nachází ve výšce 2835 m nad mořem uprostřed v těchto místech rovného 2850 m silného ledového masivu, který se posouvá rychlostí 10 m za rok. Od postavení polární stanice jsou o jižním pólu známa některá klimatická data. Zaznamenané teploty se pohybují mezi −82,2 a −13,6 °C s průměrnou hodnotou −49 °C.
Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.
Jak vypada Severni pól
Severní pól, též severní točna, je místo na Zemi, kde zemská osa přibližně protíná zemský povrch. Severní pól se nachází přibližně uprostřed Severního ledového oceánu, přičemž oceánské dno se nachází asi 4,3 km hluboko. Území je trvale pokryté vrstvou mořského ledu o mocnosti kolem dvou až tří metrů.Stanice Vostok, Antarktida
Na této stanici, ležící v nadmořské výšce 3488 m, naměřili v roce 1983 dosud absolutně nejnižší teplotu na Zemi – minus 89,2 °C. Pod základnou leží asi 4000 metrů pod antarktickým ledovcem jezero Vostok o rozloze 14 000 km², největší svého druhu na světě.V zimě jsou střední lednové teploty od +3°C (jižní okraj Arktidy) do -40 °C v centrální Arktidě. Naopak střední červencové teploty se pohybují od +10°C na jižním okraji po 0°C v centrální části. Severní pól má v létě teplotu 0-3 °C, v zimě se pohybuje okolo -30 až -40 °C.
Polární noc pak začíná během červnového slunovratu. U polární noci, stejně jako u polárního dne, platí, že čím blíže je člověk pólu, tím je polární noc delší. Na území jižního pólu tedy polární noc trvá stejně dlouho jako polární den, a to 179 dnů.
Co roste na severním pólu : Nedaleko severního pólu najdeme podobné rostliny jako v Čechách, ale druhová různorodost je velmi ochuzená. Na arktickém souostroví botanici napočítali pouze asi 165 druhů rostlin, u nás jich jsou tisíce. Na Svalbardu můžete vidět i pampelišku, druh příbuzný pampelišce, která roste v Čechách u nás.
Kdy roztaje Antarktida : Pokud se tání ledovců nezmírní a neudělá se nic pro snížení skleníkových plynů v atmosféře, roztaje do roku 2070 až čtvrtina veškerého ledu na jižním pólu.
Kolik stojí cesta na severní pól
Kolik stojí cesta Zájezd ledoborcem Yamal na severní pól přijde na 550 tisíc korun. Je možné jej realizovat jen v červenci, kdy je v této oblasti nejtenčí led. Provozovatel ledoborce negarantuje, že se turisté na severní pól dostanou.
Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě. Polární noc je opak polárního dne, kdy tu Slunce v zimě celejch 24 hodin vůbec nevyjde.Stanice Vostok, Antarktida
Na ruské výzkumné polární stanici Vostok ve východní Antarktidě poblíž jižního magnetického pólu je drsná a krutá zima pořád. Na této stanici, ležící v nadmořské výšce 3488 m, naměřili v roce 1983 dosud absolutně nejnižší teplotu na Zemi – minus 89,2 °C.
Kde je zima po celý rok : Ojmjakon (rusky Оймякон, anglicky Oymyakon) je vesnice nacházející se na Dálném východě v ruské republice Sacha (Jakutsko). Je to jedno z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi s průměrnou zimní teplotou kolem -50°C (-58°F).