Antwort Jaký je význam daní? Weitere Antworten – Jaká je funkce daní
Daně plní mnoho funkcí, mezi nejdůležitější patří funkce fiskální, regulační, redistribuční a alokační.Daň je finanční částka, kterou musí občané nebo organizace platit státu v souladu se zákonem. Jedná se o způsob, jakým stát získává finanční zdroje na financování veřejných projektů a služeb, jako jsou například zdravotnictví, vzdělání, bezpečnost, infrastruktura a další oblasti.daň z nabytí nemovitosti (zrušena), darovací daň (zrušena), dědická daň (zrušena), silniční daň.
Kolik se platí daní : Daň z přidané hodnoty v Česku je rozdělena do dvou sazeb: základní sazba DPH ve výši 21 %, snížená sazba DPH ve výši 12 %.
Co ovlivnuje základ daně
Základem daně je příjem ze závislé činnosti, od zdaňovacího období roku 2022 NEzvýšený o pojistné na zdravotní a sociální pojištění, které hradí zaměstnavatel – institut tzv. „superhrubé mzdy“ byl od 1. 1. 2022 zrušen.
Kdo musí platit daně : Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).
Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.
Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta ztráty). Maximální postih se může vyšplhat na pět procent z vyměřené daně. Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.
Kolik si bere notář z dědictví
Poplatek notáři při dědictví
z prvních 500.000,-Kč | 2%, minimálně však 2.000,-Kč |
---|---|
z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč | 0,9% |
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč | 0,5% |
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč | 0,1% |
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč | 0,05% |
Příjmy z dědictví a odkazu upravuje konkrétně § 4a zákona o daních z příjmů. O dědictví a odkazu se v zákoně hovoří jako o bezúplatném příjmu. Prakticky se dá říci, že dědická daň od prvního ledna 2014 přestala existovat. Příjmy z dědictví a odkazu jsou totiž od daně z příjmů osvobozené.Snížená sazba DPH 12% od 2024
Do snížené 12% sazby patří od roku 2024: ubytovací služby. stravovací služby kromě podávání nápojů (do 12 % sazby patří z podávání nápojů tyto nápoje: neochucená kohoutková voda, mléko, kysané mléčné výrobky, rostlinné alternativy mléka)
Pokud jste v celém roce 2022 nepracovala, protože jste čerpala např.: nemocenskou, mateřskou, rodičovskou nebo jejich kombinaci, vrácení daní neočekávejte. Neodvedla jste prostřednictvím své mzdy žádnou daň, a proto není z čeho daň vracet.
Co jsou daňové a nedaňové výdaje : Daňové náklady jsou ty náklady, které jste vynaložili, abyste dosáhli svých příjmů. Typicky sem patří například: mzdy, nákup materiálu nebo platba za energie či za tvorbu vašeho firemního webu. Nedaňové náklady jsou ty náklady, které jste nevynaložili k dosažení, zajištění a udržení svých příjmů.
Co lze odečíst od základu daně : Ušetřit na daních můžete díky odčitatelným položkám. Patří mezi ně úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, dary apod. Podle výše příspěvků, úroků nebo darů si snížíte základ daně. To se projeví v daňovém přiznání.
Kdy nemusím platit daně
Pro úplnost připomínáme, že podnikatelé s živnostenským oprávněním nemusejí za všech okolností podávat přiznání k dani z příjmu. Pokud je roční příjem OSVČ pod 50 tisíc korun, daně přiznávat nemusí. Netýká se to ani zaměstnanců, kteří mají vedlejší příjmy (kromě zaměstnání) do 20 tisíc korun.
Nemáte příjmy nebo jen ty, které jsou od daně osvobozené (například podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, výživné, nemocenská, stipendium a pojistná plnění, která se netýkají náhrady mzdy). Máte kromě zaměstnání jen příležitostné příjmy (§ 10) do 30 000 korun za rok.Po smrti člověka musí proběhnout dědické řízení. Je tomu tak i v případě, kdy zemřelý neměl žádný majetek. Pokud jste vypravitelem pohřbu nebo patříte do okruhu dědiců, měl by vás oslovit notář, který dědické řízení zpracovává. Není nastavena žádná lhůta, do kdy vás musí notář kontaktovat, obvykle to trvá 6 – 9 měsíců.
Kdo platí notáře při dědictví : Dědické řízení vede notář, kterého určí soud; vybrat si pro tento účel konkrétního notáře není možné. Odměnu notáře platí dědici, případně stát tehdy, kdy je dědictví předlužené.