Antwort Jaký je vzor otec? Weitere Antworten – Jaký vzor je slovo paní

Jaký je vzor otec?
Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.Podle tohoto vzoru skloňujeme napříkald slova: zákonodárce, správce, rádce, zrádce.Vzor stroj: stroj bez strojE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E (např. cíL bez cílE).

Jak určit vzor u podstatných jmen : Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Jak se skloňuje vzor hrad

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ hrad hrady
vokativ hrade hrady
lokál hradě / hradu hradech
instrumentál hradem hrady

Jaký vzor je zástupce : Pamatujte si tedy, že pokud podstatné jméno mužského životného rodu končí v 1. pádě jednotného čísla na -ce (soudce, poradce, zástupce), oslovujeme dotyčného také tvarem končícím na -ce. Jména skloňovaná podle vzoru soudce si nesmíme plést s těmi jmény, která patří ke vzoru muž.

Podstatná jména rodu mužského skloňovaná podle vzoru předseda zakončená na -ga, -ka, -ha, -cha mají jako svou základní koncovku v 6. pádě mn. č. koncovku -ích: kolega – o kolezích, sluha – o sluzích, vozka – o vozcích.

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
nominativ pán páni / pánové
genitiv pána / páně pánů
dativ pánu / pánovi pánům
akuzativ pána pány

Jaký je vzor přáteli

přítel (vzor „muž“) –⁠⁠⁠⁠⁠ jen tvar přátel (tento tvar je reliktem starého skloňování), tisíc (vzor „stroj“) –⁠⁠⁠⁠⁠ vedle častějšího tvaru tisíc (pět tisíc) i tvar tisíců (z několika tisíců).V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).Při skloňování podstatných jmen pomohou vzory: vzory pro rod mužský: pán, muž, hrad, stroj, předseda, soudce, vzory pro rod ženský: žena, růže, píseň, kost, vzory pro rod střední: město, moře, kuře, stavení.

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ plech plechy
vokativ plechu plechy
lokál plechu plechách
instrumentál plechem plechy

Jak se skloňuje kostel : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ kostel kostely
vokativ kostele kostely
lokál kostele kostelech / kostelích
instrumentál kostelem kostely

Jaký vzor je orel : Podle vzoru jarní se skloňují měkká přídavná jména: polní, hrací, medvědí, orlí, cizí, psací…

Jaký je vzor Příbram

Podle vzoru „kost“ se skloňují především jména zakončená na ‑slav, ‑clav, ‑im, ‑am, ‑om (Čáslav, Břeclav, Vlašim, Příbram, Polom –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2. p.

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Daniela Daniely
vokativ Daniele / Danieli Danielové
lokál Danielu / Danielovi Danielech
instrumentál Danielem Daniely

Jména skloňovaná podle vzoru „píseň“ (typ Paříž, Dobříš, Sibiř, Mokraď, Třeboň, Choceň, Mohuč, Třebíč, Florenc, Peruc, Náměšť, Číhošť, Litomyšl, Litovel, Neapol, Cerekev, Provence)

Jak zjistit rod : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).