Antwort Jaký je vzor slova sůl? Weitere Antworten – Jaký vzor je soli

Jaký je vzor slova sůl?
Některá slova, která se skloňují podle vzoru kost, mají v některých pádech pouze koncovky vzoru píseň, např.: směs, loď, sůl atd.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ sůl soli
vokativ soli soli
lokál soli solích
instrumentál solí solemi

Vzor kost: kost bez kosti – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -I (např. radosT bez radosTI).

Jaký je vzor řeč : Kromě podstatných jmen zakončených na -ost se podle vzoru kost skloňují i podstatná jména řeč a věc.

Jaký rod je sůl

Ženský rod

Vzory žena, růže, píseň, kost. např. slova noc, bolest, trať, loď, směs, myš, mosaz, sůl, ale i dlaň, křeč, lahev, nit, stáj atd.

Jak se píše sůl : Sůl je chemická molekula s názvem chlorid sodný (NaCl). "Na" znamená sodík a "Cl" chlorid. Sůl patří mezi jednu z nejrozšířenějších forem dochucování potravin.

Růže. Podle tohoto vzoru skloňujeme podstatná jména, která mají v 1. pádu jednotného čísla koncovku -e.

Podle jakého vzoru tedy slovo směs skloňujeme Protože končí slovo na souhlásku, vybíráme mezi vzoru píseň a kost. O vzoru rozhodne tvar 2. pádu jednotného čísla: směs bez směsi jako kost bez kosti (u vzoru píseň je totiž tvar bez písně).

Jaký vzor je kníže

Kníže, knížata

Také slovo kníže je v jednotném čísle mužského životného rodu, ale stejně jako hraběte ho skloňujeme podle vzoru kuře. V množném čísle přechází už ke střednímu rodu a skloňování podle vzoru kuře i nadále zůstává.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.Ženský rod

Vzory žena, růže, píseň, kost. např. slova noc, bolest, trať, loď, směs, myš, mosaz, sůl, ale i dlaň, křeč, lahev, nit, stáj atd.

množné č. jednotné č. množné č. Podle tohoto vzoru skloňujeme například slova: radost, pověst, čelist, část, bolest, závist, vlast.

Jak poznat vzor : Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Jaký vzor je orel : Podle vzoru jarní se skloňují měkká přídavná jména: polní, hrací, medvědí, orlí, cizí, psací…

Jaký je vzor záda

Podle ní víme, že se slova skloňují podle vzoru město pro množné číslo, tedy města. Podle toho také snadno odvodíme, že záda, ústa a játra jsou středního rodu a správně bychom na ně měli ukazovat pomocí zájmene ta (ta záda, ta játra, ta ústa).

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).Psaní i/y se tu řídí podle koncovek vzorů: vidím psy, malby (jako pány, ženy); nelétavý pštros, nelétaví pštrosi (jako mladý pán, mladí páni); oni vozí (jako prosí). PAMATUJTE: V tvarech přítomného času sloves zakončených na hlásku i/í se píše vždy měkké i. Např.: on (oni, ony) prosí, sází, myslí.

Jaký vzor je mrkev :

Vzor píseň je vzor měkký tvrdý smíšený nelze ho zařadit Tvar „větvemi“ je: 6. p. č. mn. 7. p. č. j. 7. p. č. mn. 2. p. č. mn.
Tvar slova mrkev v 6. p. č. mn. bude: mrkve mrkvemi mrkvích mrkvi Které slovo se neskloňuje podle vzoru píseň labutě škeble kaluže povodeň