Antwort Jaká je základní povinnost studenta při zjištění požárů? Weitere Antworten – Jaká je základní povinnost studenta při zjištění požáru

Jaká je základní povinnost studenta při zjištění požárů?
Udržovat volný přístup k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení. Zachovávat volné únikové cesty /chodby a schodiště/ a východy, neodkládat zde žádné předměty, které by ztěžovaly evakuaci osob, případný zásah jednotky požární ochrany.Každý zaměstnanec je povinen:

při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.Zákon č. 133/1985 Sb. Zákon České národní rady o požární ochraně

Částka 34/1985
Platnost od 17.12.1985
Účinnost od 01.07.1986

Kdo musí mít požární knihu : Požární kniha je povinná součást dokumentace požární ochrany pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby.

V jakých časových termínech se opakuje školení o požární ochraně u zaměstnanců a vedoucích zaměstnanců

Školení vedoucích zaměstnanců se provádí při nástupu do funkce a dále periodicky 1x za 36 měsíců. Prodloužení lhůty pro periodické opakování školení není možné, zkrácení může být upraveno interním bezpečnostním pokynem. Školení provádí technik PO nebo odborně způsobilá osoba v PO.

Co obsahuje požární řád : Požární řád

  • popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečí
  • požárně-technické charakteristiky nezbytné ke stanovení preventivních opatření
  • maximální hodnoty množství daných látek na daném pracovišti ve vztahu k požárnímu nebezpečí

Z vyhlášky o požární prevenci tedy plynou následující pravidla pro školení zaměstnanců: školení vedoucích zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 3 roky. školení řadových zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 2 roky.

Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců, která se týkají výkonu práce. Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu jejich kompetencí.

Jaké jsou základní legislativní předpisy v požární ochraně

Základní zákon týkající se požární prevence je zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Autorem je Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.Zákon ukládá, že školení požární ochrany se provádí zvlášť pro vedoucí zaměstnance. Platí zde obdobné povinnosti, jako u školení PO pro řadové zaměstnance, tzn., že povinni jsou všechny právnické a fyzické osoby, které provozují činnosti, které jsou uvedeny v § 4 odst. 2 nebo 3 Zákona č. 133/1985 Sb.Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu jejich kompetencí. Povinnost zaměstnavatele zajišťovat BOZP se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích.

Z vyhlášky o požární prevenci tedy plynou následující pravidla pro školení zaměstnanců: školení vedoucích zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 3 roky. školení řadových zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 2 roky.

Jak postupuje zaměstnanec který zjistí požár : 1. Každý, kdo zpozoruje požár je povinen provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob, uhasit požár jestliže je to možné nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.

Kdy je potřeba požární řád : Obecně lze říci, že každá právnická nebo podnikající fyzická osoba, bez ohledu na stupeň požárního nebezpečí, musí zajistit oblast PO. Požární řád pracoviště, který upravuje základní zásady zabezpečo vání požární ochrany na pracovištích, kde se provádějí činnosti se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru.

Jaká je základní požární dokumentace kterou by měl podrobně znát každý zaměstnanec

Zaměstnanci jsou povinni zejména:

řídit se interními pokyny zaměstnavatele k zajištění PO (Základní interní pokyny jsou uvedeny především v dokumentaci PO (požární řády, poplachová směrnice, evakuační plány ad.), ale mohou být zapracovány např. i do bezpečnostních předpisů a pokynů, uživatelských manuálů atp.)

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců, která se týkají výkonu práce. Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu jejich kompetencí.

Co musí tvořit samostatný požární úsek : Samostatný požární úsek musí vždy tvořit např.:

  • chráněné únikové cesty;
  • evakuační a požární výtahy, pokud nejsou součástí chráněné únikové cesty;
  • výtahové a instalační šachty, kabelové šachty a kanály, shozy odpadků, které procházejí více požárními úseky;