Antwort Jak jistit na laně? Weitere Antworten – Jak správně jistit

Jak jistit na laně?
V členitém terénu jištění dostatečně prodlužujte smyčkami, aby lano nemělo příliš velké tření a nedocházelo ke zlomu karabin. Jištění neprodlužujte smyčkou tam, kde by hrozil pád do ukloněného terénu, nebo na zem. Jištění zakládejte, pokud to jde, jen do pevné skály.Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.Jedná se o lezení po laně za pomoci smyček, které se na lano navážou takovým zadrhovacím uzlem, který způsobí zaklesnutí smyčky na laně. Do takových smyček si pak člověk může odsednout, zůstat v nich viset. Střídavým posouváním smyček nahoru po laně, a odsedáváním do nich, se člověk po laně posunuje vzhůru.

Jak dlouhé lano na lezení : Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity

Disciplína Délka
Sportovní lezení (skály, stěna) 60 – 70 m
Alpské (horské) sportovní lezení 50 – 60 m
Lezení v ledu a mixovém terénu > 60 m
Ledovcová túra 30 – 50 m

Jak jistit na Standu

Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.

Jak používat Jistítko : Na začátku cesty je potřeba udržovat napnuté lano a jistit s maximální koncentrací. Bedlivě sledujte lezce a včas povolujte a dobírejte lano. Pokud cítí lezec jistotu, měl by lano zapínat až tehdy, když doleze sedákem na úroveň expresky.

Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.

Základní pravidla pro jištění kyblíkem

Při povolování lana držíme brzdící ruku stále pod kyblíkem, ani na okamžik nepouštíme lano z ruky. Při dobírání lana se brzdící ruka pohybuje krátce nahoru a dopředu a pak se okamžitě vrátí zpět, přičemž lano ani na okamžik nepustí a sklouzne po laně do výchozí pozice pod kyblík.

Jak napnout lano

Rady a doporučení

  1. Odšroubujte napínák na maximální délku.
  2. Nainstalujte napínací kroužek ke kotvě.
  3. Provlékněte lano horním okem/očnicí.
  4. Nainstalujte napínák smyčky na jeho volný konec.
  5. Nastavte požadovanou délku kotevního lana nebo jeho délku postupně upravujte.

Co se týče výbavy, je lezení na umělé stěně ze všech lezeckých disciplín to nejjednodušší. K jeho bezpečnému provozování vám stačí lezecké boty (lezečky), sedací úvazek (sedák), lano, jistítko s karabinou a magnesium.Oblečení Oděv na stěnu volte pohodlný a takový, který vás nebude nijak omezovat v pohybu (jednoduše kraťasy a tričko). Myslete ale také na to, že lezecké stěny jsou velké prostory, které se, zvláště v zimě, velmi špatně vytápějí a tak na stěnách bývá chladněji.

Inspirace z nové kolekce

  1. Bundy, kabáty. Nepromokavé bundy.
  2. Kalhoty. Nepromokavé kalhoty.
  3. Doplňky k oblečení Ponožky, podkolenky, návleky.
  4. Boty. Horolezecké boty.
  5. Svetry, mikiny. Mikiny.
  6. Kraťasy, 3/4 kalhoty. Kraťasy.
  7. Trika, košile, tílka. Trika a tílka.
  8. Sandály a žabky. Turistické sandály.

Jak se jistit na stromě : Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště. Případný záchytný náraz tak bude působit přímo na stanoviště. To musí být pevné (např. borháky, vrtaný kruh, masivní skalní hodiny, tutové vklíněnce, pevný strom na zemi, apod.).

Jak jistit Druholezce : Z výše uvedeného vyplývá, že nejobvyklejší způsob jištění druholezce z horního stanoviště je přímé jištění z jistícho stanoviště. Logicky ovšem jistící stanoviště vyžaduje mít kvalitní kotevní bod (případně soustavu bodů). Horolezec se však může dostat do místa, kde nic takového nebude.

Jak cvakat lano do expresky

Expresky se cvakají západkami proti směru lezení. Tedy pokud lezec postupuje svislým směrem nahoru, nezáleží, kam směřují západky karabin. Ovšem pokud lezec traverzuje směrem po stěně doprava, západky expresky směřují opačným směrem doleva.

Jistící stanoviště ("štand") je mnohdy žádoucí mít ukotvené na dvou nebo i více jistících bodech. Jednotlivé jistící body se vzájemně propojí smyčkou, proto název propojovací smyčka. Do propojovací smyčky se cvaká jistící pomůcka. je připevněna přímo k pevným částem stanoviště.Obecně vzato dolezeme ke kruhu či štandu, zapneme karabinu a do něj vložíme Guide nebo Reverso. Guide leží tělem ke skále a lana z něj vychází do stran, u Reversa lana vycházejí ke skále a musíme tedy použít karabinu navíc nebo jinak improvizovat, by bylo jištění pohodlné.

Jak vyprat lezecké lano : Jak správně prát horolezecké lano

  1. ručně / program na pračce: vlna/jemné prádlo.
  2. maximální teplota: 30 °C.
  3. jemný prací prostředek (Jak poznám, že je prostředek jemný Je to na něm napsané.
  4. nechat lana vysychat přirozeně, pozvolna; NE na přímém slunci, NE na zdroji tepla!