Antwort Jaké jsou dýchací cesty? Weitere Antworten – Jak dělíme dýchací cesty

Jaké jsou dýchací cesty?
Dýchací cesty se dělí na horní a dolní.Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu plynů mezi krví a vnějším prostředím. Dýchací soustavu člověka a dalších obratlovců tvoří průdušnice (trachea), průdušky (bronchy), průdušinky (bronchioly), plíce a bránice.Obecně se rozlišují tři typy dýchání

Prvním typem je dolní typ dýchání (brániční, břišní), druhým je střední (hrudní, žeberní) a třetím typem je horní (podklíčkové).

Jak poznat zánět horních cest dýchacích : Záněty horních dýchacích cest

Vedoucím příznakem může být bolest v krku (při zánětu nosohltanu), rýma (při zánětu nosní sliznice) nebo bolest hlavy (při zánětu vedlejších nosních dutin). Bolest při polykání, chrapot až ztráta hlasu a suchý bolestivý kašel je příznačný pro zánět hrtanu (laryngitidu).

Jak jdou za sebou dýchací cesty

Přehled soustavy

  • Horní cesty dýchací Nos (nasus) Nosní dutina (cavum nasi) Vedlejší dutiny nosní (sinus paranasales) Hltan (pharynx)
  • Dolní cesty dýchací Hrtan (larynx) Průdušnice (trachea) Průdušky (bronchi)
  • Dýchací orgán. Plíce (pulmones)

Co patří do horních dýchacích cest : Jako horní cesty dýchací se označuje nos, dutina ústní a část hltanu. Slouží k dopravě vzduchu do dolních cest dýchacích. Oproti tomu dolní cesty dýchací zahrnují hrtan, průdušnice, průdušky a samotné plíce. Plošně se tomuto celku říká dýchací soustava.

Jako horní cesty dýchací se označuje nos, dutina ústní a část hltanu. Slouží k dopravě vzduchu do dolních cest dýchacích. Oproti tomu dolní cesty dýchací zahrnují hrtan, průdušnice, průdušky a samotné plíce. Plošně se tomuto celku říká dýchací soustava.

Aerobní (viz Aerobní) nebo anaerobní (viz Anaerobní) proces biologické oxidace organických látek za účelem zajištění energie pro buňku. Při dýchání za aerobních podmínek je konečným produktem CO2 a voda.

Co je to vnější dýchání

Vnější dýchání neboli zevní dýchání je výměna plynů (kyslíku a oxidu uhličitého) mezi organismem a vnějším prostředím, která probíhá v plicních sklípcích. Viz také dýchání, vnitřní dýchání.Průběh nekomplikovaného zánětu horních cest dýchacích trvá 4-7 dní. Cílená léčba antibiotiky přichází v úvahu jen při obavách z komplikací nebo u lidí starých, oslabených či trpících závažným celkovým chronickým onemocněním.Jaké jsou příznaky zánětu dutin Hlavním příznakem zánětu dutin je rýma, nejprve vodnatá a později hnisavá. Pro zánět „čelních“ dutin je typická také bolest hlavy způsobená ucpanou dutinou. Nemoc mohou doprovázet i další příznaky jako teplota až horečka, slabost, únava, bolest svalů, bolest v krku či bolest zubů.

K dýchacím cestám se řadí:

  • nos,
  • ústa,
  • nosohltan,
  • hrtan,
  • průdušnice,
  • průdušky a průdušinky.

Co patří do dolních dýchacích cest : Dolní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dolní dýchací cesty zahrnují průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Viz také dýchací cesty, horní dýchací cesty.

Co patří do dolních cest dýchacích : Jako horní cesty dýchací se označuje nos, dutina ústní a část hltanu. Slouží k dopravě vzduchu do dolních cest dýchacích. Oproti tomu dolní cesty dýchací zahrnují hrtan, průdušnice, průdušky a samotné plíce.

Co je to anaerobní dýchání

Anaerobní dýchání

Část dýchání probíhá i bez přítomnosti kyslíku v prostředí, ale toto "anaerobní" dýchání je mnohem méně účinné. Některým bakteriím to k přežití stačí, ale živočichové by se bez kyslíku neobešli. Anaerobní dýchání je vlastně kvašení (fermentace).

1) Anaerobní fáze:

= Glykolýza. Probíhá v cytoplazmě rostlinných buněk. Podstatou glykolýzy je odbourání glukózy na kyselinu pyrohroznovou.Jako horní cesty dýchací se označuje nos, dutina ústní a část hltanu. Slouží k dopravě vzduchu do dolních cest dýchacích. Oproti tomu dolní cesty dýchací zahrnují hrtan, průdušnice, průdušky a samotné plíce. Plošně se tomuto celku říká dýchací soustava.

Co je vnitřní a vnější dýchání : Zevní dýchání je výměna dýchacích plynů (kyslík, oxid uhličitý) mezi plícemi (plicními sklípky-alveolami) a krví. Vnitřní dýchání je výměna plynů mezi krví a tkáněmi. Krev přivádí do tkání kyslík z plic a odvádí z nich kysličník uhličitý.