Antwort Jaké jsou druhy elektronických podpisu? Weitere Antworten – Jaké druhy elektronického podpisu známe

Jaké jsou druhy elektronických podpisu?
Česká legislativa rozeznává několik úrovní elektronického podpisu: Kvalifikovaný elektronický podpis. Uznávaný elektronický podpis. Zaručený elektronický podpis.Zaručený elektronický podpis je digitální podpis založený na certifikátech. Je-li založený na kvalifikovaném certifikátu, už se jedná o uznávaný elektronický podpis způsobilý ke komunikaci občana s úřady.Podle § 6, odst. 2 zákona č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, se uznávaným elektronickým podpisem rozumí zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu, který je vydán kvalifikovaným poskytovatelem služeb vytvářejících důvěru.

Jaký certifikát pro elektronický podpis : Pro systém elektronické preskripce je využíván kvalifikovaný certifikát, někdy také nazývaný osobní kvalifikovaný certifikát. Naopak nesmí být používán systémový kvalifikovaný certifikát. Pokud je žadatel zároveň provozovatelem zdravotnického zařízení, může používat kvalifikovaný certifikát pro OSVČ.

Jaký je rozdíl mezi digitálním a elektronickým podpisem

Co je to digitální podpis Na rozdíl od jednoduchého elektronického podpisu digitální podpis Používá a PKI- digitální certifikát založený na certifikačním úřadu (CA), který váže identitu (jako je osoba nebo společnost) s párem kryptografických klíčů.

Jak získat uznávaný elektronický podpis : Zřízení elektronického podpisu

Ten je uznávaný všemi úřady v ČR. Nejjednodušší cesta je navštívit libovolnou pobočku České pošty, kde vám elektronický podpis zřídí za pár stovek. Další možností jsou firmy eidentity a.s. či První certifikační autorita, a.s.

Elektronický podpis tedy nemusí mít žádnou konkrétní vizuální podobu a v dokumentu, ke kterému je připojen, tak nemusí být vůbec vidět. Jedinou výjimkou může být elektronický podpis prostý, který je specifický jak způsobem využití, tak i svou vizuální formou.

K rozpoznání uznávaného podpisu by proto mělo stačit podívat se, zda je založen na takovémto certifikátu. Ty programy, které jsou šity na míru tuzemské legislativě (což obvykle jsou programy tuzemské provenience) to dokáží samy – a díky tomu samy poznají, kdy se jedná o uznávaný elektronický podpis.

Kolik stojí uznávaný elektronický podpis

Cena zřízení elektronického podpisu (tedy kvalifikovaného certifikátu pro elektronický podpis) činí 3900 Kč bez DPH (jsme plátci DPH). Mimo Prahu, Brno, Ostravu, Zlín a České Budějovice účtujeme cestovné 10 Kč bez DPH / km.Řešením je Adobe Acrobat Reader DC, který je zcela zdarma a díky kterému je možné veškeré PDF dokumenty podepisovat digitálně. Takový dokument má pak (v případě podpisu kvalifikovaným elektronickým podpisem) stejnou právní váhu, jako dokument podepsaný vlastnoručním podpisem.Certifikování souborů PDF

Certifikační podpis lze použít pouze v případě, že soubor PDF nemá žádné další podpisy. Tyto podpisy mohou být viditelné nebo neviditelné a ikona s modrou stužkou v panelu Podpisy potvrzuje platný certifikační podpis. Přidání certifikačního digitálního podpisu vyžaduje digitální ID.

1/ Prostý elektronický podpis

V praxi může jít například o scan vlastnoručního podpisu nebo o e-mailovou signaturu, ale podle některých názorů do této kategorie může spadat i zadání PIN kódu, případně zaškrtnutí políčka „Souhlasím“ bez uvedení konkrétního jména.

Jak vypadá elektronický podpis : Elektronický podpis je kousek binárních dat, který lze připojit k dokumentu (například PDF dokumentu, e-mailu nebo požadavku v internetovém bankovnictví). Nemá žádný speciální smysl, jen musí určitým způsobem odpovídat podepisující entitě a obsahu dokumentu. K vytvoření podpisu potřebujete podpisový klíč.

Jak vypadá elektronický podpis na dokumentu : Jak vypadá elektronický podpis Elektronický podpis má elektronickou podobu dat nebo řady bitů, která je připojena k elektronickému dokumentu. Podpis v takovéto podobě může být načten a ověřen počítačem, ale nikoliv osobami, které přijaly podepsaný dokument.

Kde si zřídit elektronický podpis

Zřízení elektronického podpisu

Ten je uznávaný všemi úřady v ČR. Nejjednodušší cesta je navštívit libovolnou pobočku České pošty, kde vám elektronický podpis zřídí za pár stovek. Další možností jsou firmy eidentity a.s. či První certifikační autorita, a.s.

vydávají její kvalifikované a komerční certifikáty. V tomto případě vyjde návštěva konzultanta obvykle na 45-60 min. Je nutné dát k dispozici přístup k vašemu počítači a mít při sobě občanský průkaz. Vše ostatní připraví konzultant, certifikát vám vydá a na místě vás proškolí.Sdílet

Firma Cena
PostSignum (Česká pošta s.p.) 396 Kč (platnost 385 dní)
eIdentity a.s. 477,95 Kč (365 dní)
První certifikační autorita, a.s. 495 Kč (platnost 365 dní)

7. 5. 2020

Kde si zařídit elektronický podpis : Zřízení elektronického podpisu

Ten je uznávaný všemi úřady v ČR. Nejjednodušší cesta je navštívit libovolnou pobočku České pošty, kde vám elektronický podpis zřídí za pár stovek. Další možností jsou firmy eidentity a.s. či První certifikační autorita, a.s.