Antwort Jaké jsou formy výchovy? Weitere Antworten – Jaké jsou výchovné metody

Jaké jsou formy výchovy?
− Mezi výchovné metody patří např.: vysvětlování, kladení požadavků, přesvědčování, vzor, hodnocení, hraní rolí … Metoda vysvětlování ve vyučování− cílem vysvětlování je pochopení problematiky (učiva, problému …)Prostředky výchovy lze rozdělit na dvě skupiny: Metody výchovy – jsou to způsoby, jak výchovu realizovat. Mezi metody výchovy patří například slovní metody, názorně-demonstrační metody, dovednostně-praktické metody, ale i další metody. Metody výchovy jsou způsoby, jak výchovu realizovat.Vzdělávání v Česku je rozděleno do primárního (základní škola), sekundárního (základní a střední škola) a terciárního (vyšší odborná škola, vysoká škola). Od 1 roku může dítě navštěvovat jesle, od 3 do 5 let může navštěvovat mateřskou školu, kde je poslední rok před nástupem na základní školu povinný.

Co je obsahem výchovy : Z moderního hlediska je výchova především procesem záměrného a cílevědomého vytváření a ovlivňování podmínek umožňujících optimální rozvoj každého jedince v souladu s individuálními dispozicemi a stimulujících jeho vlastní snahu stát se autentickou, vnitřně integrovanou a socializovanou osobností.

Jaké máme výukové metody

Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).

Jaké jsou formy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Stylů výchovy existuje několik – liberální, autokratický a demokratický. Tyto styly jsou uplatňovány jak v rodině, tak právě ve škole.

podmínky výchovy, které rozdělujeme na vnitřní a vnější. vyplývají ze specifiky lidského organismu vychovávaného jedince. Jsou to například dědičné faktory, základní lidské potřeby, zdravotní a psychický stav člověka, biorytmus, úroveň poznání a intelektu, temperament, zájmy, hodnotová orientace a další.

Co je to forma vzdělávání

§ 25Formy vzdělávání

(1) Základní vzdělávání se uskutečňuje v denní formě vzdělávání. Střední a vyšší odborné vzdělávání se uskutečňuje v denní, večerní, dálkové, distanční a kombinované formě vzdělávání; vzdělání dosažené ve všech formách vzdělávání je rovnocenné.Školský zákon se vztahuje na tyto druhy škol: mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Školy poskytují definovaný stupeň vzdělání, a to s výjimkou mateřských, základních uměleckých a jazykových škol.Od vymezení tří složek výchovy (rozumová, citová a volní) až k jejich několikanásobku. Nejčastější je ovšem pětisložkové dělení na výchovu rozumovou, pracovní, mravní, estetickou a tělesnou.

Metoda výuky (výuková metoda) je systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáků směřujících k dosažení daných výukových cílů. Metoda výuky tedy zprostředkovává žákům učivo, je nápomocná jejich učení, je soustavou kroků, které vedou k danému cíli. Plní tak funkci regulace (řízení) učení žáků.

Jaké jsou typy rodiny : Rozlišujeme rodiny – úplné (otec, matka, děti), neúplné (otec – děti, matka – děti, 1 z rodičů chybí), druhotně vzniklé (po rozvodu vlastní a nevlastní děti, rodiče, …), více-generační (otec, matka, děti, prarodiče), rozšířená (rozšíření základní rodiny o dalšího člena – teta, strýc, …).

Jaké jsou styly řízení : Klasické teorie uvádějí tři základní styly – autoritativní, resp. autokratický, demokratický, resp. participativní a liberální, resp. volný.

Jaké vlastnosti má výchova

Výchova je charakteristická těmito sedmi základními vlastnostmi. Jedná se o záměrnost, rozvojetvornost, dlouhodobost, systematičnosti, bipolárnost, cykličnost a univerzálnost (Janiš, Loudová, 2011, Kantorová, 2008). Jedná se o jeden z nejdůležitějších znaků výchovy.

1.2 Podstata výchovy, výchovné cíle a znaky

Výchova je vyzbrojením člověka vědomostmi a dovednostmi nezbytnými pro další tvořivou činnost (tzn. nejen pasivní přizpůsobení, ale schopnost vlastní tvořivostí a aktivitou přispět k rozvoji společnosti).Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Co znamená formální vzdělání : Formální vzdělávání je upraveno právními předpisy a zahrnuje navazující stupně vzdělání (základní, střední a terciární), jejichž dosažení je potvrzeno příslušným osvědčením (vysvědčení, výuční list, maturitní vysvědčení, diplom apod.), které je uznáváno relevantními národními autoritami.