Antwort Jaké jsou mluvnické kategorie u sloves? Weitere Antworten – Které mluvnické kategorie určujeme u sloves

Jaké jsou mluvnické kategorie u sloves?
U sloves prozatím určujeme čtyři mluvnické významy (nejlépe v tomto pořadí): osobu, číslo, způsob a čas. Ve vyšších třídách se k nim přidá slovesný rod (činný a trpný), slovesný vid (dokonavý a nedokonavý) a také třída (1. -5.Mezi gramatické kategorie (mluvnické významy slov) patří především slovní druh, rod, pád, číslo, slovesný čas, osoba, způsob a v češtině také vid. Gramatické kategorie se v různých jazycích vyjadřují různým způsobem. V češtině se gramatické kategorie zpravidla vyjadřují různými tvary téhož slova.určujeme u nich OSOBU, ČÍSLO, ZPŮSOB a ČAS, později i ROD, VID a DOKONAVOST.

Jak se ptáme na mluvnické kategorie : Určujeme u nich tyto mluvnické kategorie: osoba, číslo, čas, způsob, slovesný rod, slovesný vid, třída a vzor. Ptáme se na ně otázkou: CO KDO DĚLÁ Co všechno určujeme u sloves ti ozřejmí toto učivo.

Jaké jsou osoby u sloves

První osoba – já, my. Druhá osoba – ty, vy. Třetí osoba – on, ona, ono, oni, ony, ona.

Co to je infinitiv : INFINITIV (neurčitek) Neurčitý tvar slovesa nevyjadřující ve své vnitřní struktuře rysy osoby, čísla, způsobu ani času, tvořený z tzv. ↗infinitivního kmene příponou ‑t / ‑ti (hrát ‒ neutrálně / hráti ‒ arch., neutrálně ve slovnících), n.

Mluvnické kategorie podstatných jmen. U podstatných jmen určujeme následující kategorie: pád, číslo, rod a vzor.

Přídavná jména vyjadřují vlastnosti podstatných jmen nebo zpřesňují či jinak vymezují jejich význam. Skloňují se. Ve větě plní nejčastěji roli přívlastku shodného, ale mohou být i doplňkem či jmennou částí přísudku. Určují se u nich mluvnické katerogie pádu, čísla a rodu a dále vzor.

Jak se dělí slovesa

Slovesa dělíme na: plnovýznamová – mají samostatný věcný význam: akční (činnostní) – vyjadřují činnost, vycházející od nějakého činitele: předmětová – váží k sobě předmět ustálenou vazbou (předložkově, bezpředložkově, v 2., 3., 4.Mluvnické kategorie = to, co u podstatných jmen určujeme.

Pro starší studenty doplním, že tytéž mluvnické kategorie určujeme také u přídavných jmen, zájmen a číslovek. Tedy u všech ohebných slovních druhů, které můžeme skloňovat. Výjimkou jsou slovesa, která časujeme a určujeme u nich tyto mluvnické kategorie.Slovesný čas

  1. Minulý čas vyjadřuje děje, které se odehrály v minulosti (např. Zavřel okno.).
  2. Přítomný čas vyjadřuje děj, který probíhá teď (např. Zavírá okno.).
  3. Budoucí čas vyjadřuje děj, který teprve bude probíhat. (Za chvíli zavře okno.).


První osoba – já, my. Druhá osoba – ty, vy. Třetí osoba – on, ona, ono, oni, ony, ona.

Jak se pozná infinitiv : Infinitiv snadno poznáme podle jeho zakončení. Sloveso v infinitivu končí nejčastěji příponou -t (sedět, ležet, mlít, zívat, vstávat, vařit, dělat, spát). Někdy může být zakončen i příponou -ti (mávati, kolébati, zívati, seděti, plakati).

Co je to fázové sloveso : fázová – vyjadřují fáze děje významového slovesa: začít, začínat, zůstat, zůstávat.

Co jsou jmenné kategorie

Mluvnické kategorie (významy): Všechny ohebné slovní druhy vyjadřují svými tvary význam. vyjadřují všechny jména, tady podstatná a přídavná jména, zájmena, a ohebné číslovky.

Podstatné jména jsou ohebný slovní druh. Podstatná jména označují mimo jiné názvy osob, zvířat, rostlin, věcí, vlastností, dějů, činností, pocitů, vědních oborů a školních předmětů. Příklady podstatných jmen: pes, Jana, strom, krabice, láska, Antarktida, matematika, mouka, radost, plavání.Pokud přídavné jméno končí v 1. pádě jednotného čísla na -ův,-ova,-ovo, (ten otcův, ta otcova, to otcovo), je to vzor otcův. Pokud přídavné jméno končí v 1. pádě jednotného čísla na -in,-ina,-ino (ten matčin, ta matčina, to matčino), je to vzor matčin.

Jak poznat vzor otcův matčin : Přídavná jména s koncovkami -ovo, -ova, -ův jsou přivlastňovací a skloňujeme je podle vzoru otcův, matčin. Ptáme se: Čí děti – sousedov-i/-y. Jedná se tedy o přídavné jméno přivlastňovací.