Antwort Jaké jsou naše největší nížiny? Weitere Antworten – Jaké jsou nížiny v ČR

Jaké jsou naše největší nížiny?
Nížiny v Česku

Nížinami do 300 m n. m. jsou pak Polabí, Dyjsko-svratecký úval, Hornomoravský úval, Dolnomoravský úval a Ostravská pánev. Jedná se o nejhustěji zalidněné a nejúrodnější části Česka. Tři největší česká města, Praha, Brno a Ostrava, leží svým jádrem zhruba na úrovni 200 metrů nad mořem.V seznamu je uvedeno 770 vodních toků nacházející se na území České republice. Seznam je inspirován Vyhláškou č. 178/2012 Sb., která stanovuje seznam významných toků.Setkáváme se s termíny nížina a vysočina (viz výše). Nížiny jsou území o nadmořské výšce 0 – 200 m (300 m) s rovinatým charakterem a max. relativní vertikální členitostí do 75 m. Vysočiny jsou území s nadmořskou výškou nad 200 m (300 m) a relativní vertikální členitostí větší než 75 m.

Která z českých řek má největší povodí : Rozloha. Největší povodí na území Česka má řeka Labe (49 933 km², tj.

Jaká je největší řeka na světě

Dlouho se oficiálně uvádělo, že by si tento prestižní titul mohl nárokovat egyptský Nil, v poslední době se ale situace změnila a nejdelší řekou na světě je jihoamerická Amazonka. Amazonka a Nil jsou v podstatě podobně dlouhé řeky. Obě měří přes 6500 km. Podle nejnovějších výzkumů dosahuje Amazonka téměř 7000 km.

Jak se nazývá největší Česka nížina : Polabskou nížinu můžeme označit za největší nížinnou oblast České republiky. Zaujímá plochu 5 044 km² – do této rozlohy jsou zahrnuty geomorfologické celky Dolnooharské, Středolabské a Východolabské tabule.

Povrch (reliéf) Povrch Česka má převažující ráz pahorkatin a vrchovin. 67 % území leží v nadmořské výšce do 500 m, 32 % v rozmezí 500–1000 m a asi 1 % nad 1000 m.

Největší povodí na světě má řeka Amazonka: zahrnuje asi 40 % rozlohy Jižní Ameriky, tj. asi 6 915 000 km2.

Jaká je nejhlubší řeka

Řeka Kongo je nejhlubší řeka na Zemi, místy dosahuje hloubky až 230 metrů. V povodí se nachází druhý největší deštný prales, hned po amazonském.Amazonka, Jižní Amerika

Je to nejvodnatější řeka s průměrem průtoku vody větším než sedm největších řek dohromady. Proudí přes Brazílii, Peru, Bolívii, Kolumbii, Ekvádor, Venezuelu a Guyanu. Její postavení jako nejdelší řeky je ovšem sporné kvůli určení jejího původu.Nejvyšší hory Česka s prominencí vyšší než 500 metrů

Vrchol Výška (m)
1 Sněžka 1 603
2 Praděd 1 491
3 Králický Sněžník 1 423
4 Plechý 1 378


Reliéf v geografii, též georeliéf, je odborný pojem geografie a geografických disciplín ve věcném významu slovního spojení „tvářnost neboli vzhled povrchu“ (reliéf) Země, v případě užití složeného slova georeliéf s jednoznačným významem spojeným s jeho první částí geo-, týkající se Země.

Co to je pahorkatina : Pahorkatina je geomorfologická jednotka s mírně zvlněným reliéfem a vnitřní výškovou členitostí 30 až 150 m. Vyskytuje se obvykle v nadmořských výškách 200 až 600 m. Pahorkatiny tvoří významnou část povrchu Česka a jsou typické především pro Česko-moravskou subprovincii (soustavu).

Co je největší řeka na světě : Dlouho se oficiálně uvádělo, že by si tento prestižní titul mohl nárokovat egyptský Nil, v poslední době se ale situace změnila a nejdelší řekou na světě je jihoamerická Amazonka. Amazonka a Nil jsou v podstatě podobně dlouhé řeky. Obě měří přes 6500 km. Podle nejnovějších výzkumů dosahuje Amazonka téměř 7000 km.

Kde všude teče Labe

Pod Mělníkem protéká Českým středohořím a před hranicí malebným údolím Děčínských stěn. Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.

Amazonka (španělsky Río Amazonas, portugalsky Rio Amazonas, v domorodých jazycích Parana Tinga [Bílá řeka] nebo Parana Guasu [Velká řeka]) je nejvodnatější a nejdelší řeka na Zemi.Tisícovky – hory ČR s výškou nad 1000 m

V České republice v současnosti oficiálně evidujeme 396 hlavních (HLV) a 189 vedlejších (VV) tisícimetrových vrcholů v šestnácti pohořích.

Kde jich hor vyšších než 1 000 m je nejvíce : V ČR tak máme celkem 16 pohoří, jejichž výška překračuje hranici 1 000 metrů. Čelu této společnosti hor vévodí Krkonoše se Sněžkou (1 603 m), na samém chvostu pak skončila Hanušovická vrchovina s horou Jeřáb (1 003 m).