Antwort Jaké jsou podmínky pro získání nároku na příspěvek pro solidární domácnost? Weitere Antworten – Co musím splňovat abych dostal příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení dostanete, pokud za bydlení utratíte více než 30 % (v Praze 35 %) příjmu, pokud však 30 % příjmu (v Praze 35 %) zároveň není vyšší než normativní náklady na bydlení (více na www.mpsv.cz v sekci Průvodce – Dávky a příspěvky – Bydlení – Příspěvek na bydlení).Obecně však můžeme říct, že pokud vás náklady na bydlení (nájem, energie, vodné a stočné a podobně) stojí více než 30 % vašich čistých příjmů, můžete příspěvek čerpat. Zkrátka však nepřijdou ani lidé, kteří žijí ve vlastním bytě či domě.Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) vyšší než 30 % (v Praze 35 %) vašich čistých příjmů. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení.
Jak dlouho zpětně mohu žádat o příspěvek na bydlení : Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory vyplácená opakovaně na základě podané žádosti o pří- spěvek na bydlení. O dávku je možné požádat až 3 mě- síce zpětně od data podání žádosti o dávku, jestliže jsou splněny zákonné předpoklady.
Jak doložit příjmy k příspěvku na bydlení
Je žadatel, nebo některá z osob, která byt užívá, cizinec
- buď pracovní smlouvu nebo potvrzení o pobírání dávek v nezaměstnanosti nebo nemocenských dávek.
- nebo doklad o hlášení k pobytu na území ČR.
Co se nezapočítává do příspěvku na bydlení : Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.
Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.
Pokud jsou náklady na bydlení vyšší než normativní, počítá se příspěvek na bydlení z normativních nákladů. Od 1.1.2016 dochází u příspěvku na bydlení k další zásadní změně. Je možné ho pobírat po neomezeně dlouhou dobu.
Jak doložit příjmy
K doložení příjmu se využívají tři způsoby, nejčastější je potvrzení příjmech od zaměstnavatele, následuje doložení příjmu daňovým přiznáním a doložením výpisu z bankovního účtu. Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník bytu nebo domu, vlastník stavby pro individuální či rodinnou rekreaci příp. osoba, která užívá byt na základě služebnosti (dříve věcného břemene) nebo nájemce bytu (podnájemce) jestliže 30 % příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % příjmů rodiny …
Co patří do příjmů domácnosti : Příjmy osob a domácností jsou zjišťovány vždy za kalendářní rok předcházející šetření. Hrubé peněžní příjmy zahrnují veškeré pracovní příjmy (ze závislé činnosti i z podnikání), sociální příjmy a všechny další druhy pravidelných i jednorázových příjmů přiznaných pro domácnosti i jejich jednotlivé členy.
Co se započítává do rozhodného příjmů : Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů.
Co se počítá do příjmů domácnosti
Do tohoto příjmu spadá jak čistá mzda, tak i některé dávky: podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, příspěvky na děti i starobní, invalidní a pozůstalostní důchod.
Zvýšená varianta je podmíněná tím, aby aspoň jeden rodič pracoval, tedy měl příjem ze závislé činnosti (zaměstnání) nejmíň ve výši životního minima jednotlivce, případně ze samostatné výdělečné činnosti nebo z vybraných dávek, které nahrazují pracovní činnost.Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.
Co vše se pocita jako příjem : Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.