Antwort Jaké jsou tři pilíře sociálního zabezpečení? Weitere Antworten – Co patří do sociálního zabezpečení

Jaké jsou tři pilíře sociálního zabezpečení?
Sociální zabezpečení zahrnuje nemocenské pojištění, důchodové pojištění, dávky státní sociální podpory a sociální péči. Dávkový systém nemocenského pojištění tvoří následující čtyři dávky: nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny, peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.Dávky státní sociální podpory

Pojem státní sociální podpora zahrnuje celkem pět dávek – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Jejich rozdělováním se zabývá Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím krajských poboček Úřadu práce.Sociální zabezpečení je hlavním nástrojem sociální politiky a zahrnuje systém důchodového pojištění, nemocenského pojištění, státní sociální podporu, pomoc v hmotné nouzi, poskytování sociálních služeb (včetně příspěvku na péči) a další dávkové systémy.

Na co se dělí sociální pojištění : Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje platby na: pojistné na nemocenské pojištění, pojistné na důchodové pojištění a. příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Které tři oblasti zahrnuje nás sociální systém

Systém sociálního zabezpečení v České republice zahrnuje systém důchodového, nemocenského a zdravotního pojištění, jakož i státní politiku zaměstnanosti a nepříspěvkový systém dávek státní sociální podpory. Systém zdravotního pojištění je financován prostřednictvím zdravotních pojišťoven.

Co to je vyměřovací základ : Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn příjmů ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny, a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Až na výjimky, jako je třeba odstupné.

Měsíční výše přídavku na děti je: Děti do 6 let – 830 Kč (1 330 Kč) Děti 6–15 let – 970 Kč (1 470 Kč) Děti 15–26 let – 1 080 Kč (1 580 Kč)

Příjmy rozhodné pro nárok na dávky SSP zahrnují především příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a dále dávky nemocenského a důchodového pojištění a podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci včetně obdobných příjmů z ciziny.

Čím se zabývá Česká správa sociálního zabezpečení

ČSSZ jako orgán státní správy vykonává působnost v oblasti sociálního zabezpečení (důchodového pojištění a nemocenského pojištění) a lékařské posudkové služby. Kompetence ČSSZ jsou upraveny zákonem ČNR č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.Výše zálohy činí 29,2 % z minimálního měsíčního vyměřovacího základu, který platí v kalendářním roce pro OSVČ vykonávající hlavní činnost, navýšeného o 15 %. V roce 2022 je minimálním měsíčním vyměřovacím základem 9 728 Kč – záloha 2 841 Kč, po navýšení 11 188 Kč – záloha 3 267 Kč.Obecně ke všem důvodům dobrovolné účasti na pojištění:

Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2024 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2023, tedy 3 078 Kč.

Sociální problém můžeme definovat jako společenský stav nebo společenskou situaci, který vyrůstá z rozporů mezi životní situací jedince ve společnosti a společenskými podmínkami lidské existence.

Jaké jsou dávky státní sociální podpory : Při posuzování nároků na dávky SSP se netestuje majetek rodiny, pouze příjmy, a to také pouze u některých dávek. V závislosti na příjmu rodiny jsou poskytovány přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné. Bez ohledu na příjem rodiny se poskytují rodičovský příspěvek a pohřebné.

Jak se počítá vyměřovací základ důchodu : Výpočtový základ se zjistí redukcí osobního vyměřovacího základu. První redukční hranice činí 44 % průměrné mzdy. Druhá redukční hranice je stanovena na 4násobek průměrné měsíční mzdy. Do první redukční hranice se částka neredukuje (započítává se plně), zápočet mezi první a druhou redukční hranicí činí 26 %.

Jak zjistit vyměřovací základ

Zatímco z daňového základu se počítá 15% daň z příjmů, z vyměřovacího základu se počítají odvody na zdravotní a sociální pojištění. Daňový základ pro OSVČ je hrubý zisk, tedy rozdíl příjmů a výdajů. Pokud tento rozdíl podělíme dvěma, získáme vyměřovací základ.

4. Vznik nároku

Věk nezaopatřeného dítěte Základní výměra přídavku na dítě Zvýšená výměra přídavku na dítě
0 – 6 let 830 1330
6 – 15 let 970 1470
15 – 26 let 1080 1580

Od 1. ledna 2024 se přídavky na děti zvyšují plošně o 200 Kč. Měsíční výše přídavku na děti je: Děti do 6 let – 830 Kč (1 330 Kč) Děti 6–15 let – 970 Kč (1 470 Kč)

Co patří do rozhodného příjmu : Do rozhodného příjmu se započítávají tzv. "čisté" příjmy, tj. příjmy po odpočtu pojistného na sociální pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pojistného na veřejné zdravotní pojištění a po odpočtu daně z příjmu, příp.