Antwort Jaké jsou výukové cíle? Weitere Antworten – Co to je výukový cíl

Jaké jsou výukové cíle?
Výukový cíl chápeme jako představu o kvalitativních i kvantitativních změnách u jednotlivých žákův oblasti kognitivní, afektivní a psychomotorické, kterých má být dosaženo ve stanoveném čase v procesu výuky. Není na závadu, když se spolutvůrci výukových cílů stanou sami žáci.kognitivní (vzdělávací, poznávací) – osvojování poznatků a intelektových dovedností (znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza a hodnotící posouzení) afektivní (postojové, hodnotové) – osvojování postojů, tvoření hodnotové orientace (vnímavost, reagování, oceňování hodnoty, integrování hodnot)Výukový cíl by měl být formulován z hlediska činností žáků, nikoliv z hlediska činnosti učitele. Výukové cíle je možné klasifikovat podle různých hledisek. Jednou z možností je klasifikace na základě 3 oblastí – oblasti kognitivní(intelektuální), afektivní (psychomotorické) a afektivní (citové).

Jaké jsou vzdělávací cíle : Podle tohoto obsahového hlediska rozlišujeme tzv. kognitivní výukové cíle, afektivní výukové cíle a psychomotorické výukové cíle. Kognitivní výukové cíle se formulují pro oblast poznatků, znalostí a kognitivních dovedností. Afektivní výukové cíle se vztahují k postojům, návykům a převážné většiny sociálních dovedností.

Jaké jsou formy výuky

Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Co jsou to výukové metody : Výukové metody patří mezi základní didaktické kategorie. Lze je definovat volně podle J. Maňáka (2003) jako uspořádaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáka, který směřuje k dosažení výchovně-vzdělávacích cílů.

Edukační cíl

Obvykle se týká změny chování pacienta k lepšímu z pohledu jeho zdraví. Cíle by měly být přiměřené možnostem a schopnostem klienta. Cíl by měl být jednoznačný, aby jej nebylo možné pojmout více způsoby a klient nebyl zbytečně zmaten.

U afektivních cílů promýšlí učitel, jak a ve kterých rovinách příslušné téma může ovlivnit postoje žáků a jejich hodnotovou orientaci. Plánuje, kde budou moci žáci polemizovat o určitém problému. Psychomotorické cíle učitel stanoví na základě toho, jaké výukové dovednosti mají žáci získat.

Jaké máme výukové metody

Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).Metoda výuky (výuková metoda) je systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáků směřujících k dosažení daných výukových cílů. Metoda výuky tedy zprostředkovává žákům učivo, je nápomocná jejich učení, je soustavou kroků, které vedou k danému cíli. Plní tak funkci regulace (řízení) učení žáků.Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.

Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Co je specifický cíl : Synonyma: Zamýšlená změna/cíl, které má být dosaženo prostřednictvím aktivit v rámci priority a která je definována v rámci teorie změny. Jedná se o úroveň programu definovanou obecným nařízením a specifickým nařízením pro jednotlivé fondy a cíle.

Co jsou psychomotorické cíle : Psychomotorické cíle jsou orientovány na pohybové (praktické dovednosti) – objevují se ve všech předmětech – tělesná výchova (šplh), matematika (rýsování), chemie (sestrojení aparatury) či cizí jazyk (správná výslovnost). Imitace – žák po impulsu pozoruje příslušnou činnost a vědomě ji začíná napodobovat.

Jaké jsou formy výchovy

všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.

Při skupinové výuce spolu členové skupiny spolupracují na daném úkolu, ale tento úkol by mohl zvládnout každý člen této skupiny i samostatně. Při kooperativní výuce spolu členové skupiny také spolupracují na řešení zadaného úkolu, ovšem vyřešení tohoto úkolu se neobejde bez jediného člena skupiny.dílčí cíle – vyjadřují konkrétní záměry příslušející té které vzdělávací oblasti. dílčí výstupy – dílčí poznatky, dovednosti, postoje a hodnoty, které dílčím cílům odpovídají

Co je cíl za vzor : Poměrně často se v 7. pádu množného čísla výrazu „cíl“ setkáváme s chybnou variantou s cíly. Avšak vzhledem k tomu, že slovo cíl skloňujeme podle vzoru „stroj“, je jedinou správnou variantou tvar s cíli (nikoli s cíly).