Antwort Jaké klobásy do udírny? Weitere Antworten – Jak udělat klobásy do udírny

Jaké klobásy do udírny?
Syrovou klobásu zavěsíme do udící komory a sušíme při teplotě 30°C po dobu 60-90 minut. Zvyšujeme teplotu na 75°C, udíme 3 až 5 hodin, dokud nedosáhneme teploty uvnitř klobásy 68-70°C nebo dokud nezíská hnědou barvu. Nakonec zvyšujeme teplotu na 80-90°C, přibližně na 30 minut.Namletou směs jsme okořenili paprikami a doplnili studenou vodou. Voda působí jako pojivo, usnadňuje plnění do střev. S masem je to stejné jako s těstem – pokud vodu nepřidáte, těsto, pardon maso, se bude drolit. My přidali na 9 kg masa cca 2 l vody.Také uzeniny, které si přejeme znovu "přeudit", je potřeba správně zavěsit. Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny.

Kolik hodin se udí klobásy : Vepřový bok, krkovice či plec udíme při teplotě 65-75 °C přibližně 7 hodin. Kuřecí či kachní prsa udíme při 75 °C přibližně 4 hodiny. Celé kuře či kuřecí čtvrtky vzhledem k přítomnosti kostí asi 6 hodin. Domácí klobásy udíme přibližně 5-7 hodin při teplotě 65-75 stupňů.

Jak dlouho se udí domácí klobásy

Udírna se vyhřeje na teplotu mezi 60 až 80°C, klobásy se do udírny rozvěsí a zhruba půl hodiny se nechají při otevřených dvířkách vysychat. Poté se udírna zavře a klobásy se v ní udí po dobu dlouhou od 5 do 10 hodin. K uzení se používá vždy suché dřevo bez kůry, například dřevo ovocných stromů nebo dřevo bukové.

Kolik soli na 1 kg masa do klobás : TIP: Vesměs ve všech případech klobás dáváme vždy 20 g soli na 1 kg díla (dílo = smíchaná směs masa, případně vody a koření připravená na plnění klobás či jiných uzenářských výrobků).

Na 1 kg vepřového masa je potřeba 6 000 litrů vody. To je dostatek na 188 sprch. Na 1 kg kukuřice je potřeba 1 211 litrů vody. Na 1 kg pšenice je potřeba 1 892 vody.

Domácí klobásy : k 1kg nakrájeného masa přidáme asi 25g směsi praganda, promícháme a necháme v chladu proležet 1-2 dny. Po proležení přidáme ostatní přísady (koření, česnek apod.), promícháme , naplníme do střev a zaudíme.

Co dát do udírny

Zmínit můžeme určitě pepř, jalovec, bobkový list, nové koření, rozmarýn a další. Lák doporučuju krátce povařit, bylinky a koření tak uvolní víc aroma. Stačí 5–10 zlehka táhnout – jako vývar. Maso vkládám do láku až po vychlazení na teplotu 4 °C.Doba uzení masa, drůbeže a ryb

Druh potravin teplota doba uzení
vepřový bok nebo krkovice cca 1 kg 65–75 °C 6–7 hod.
kuřecí/kachní prsa s kůží 80–90 °C 3–4 hod.
klobásy (tepelně upravené) 60–70 °C 2–3 hod.
domácí klobásy (syrové) 60–70 °C 5–6 hod.

Spotřeba střeva na výrobu: Orientačně 2 m střívek na 1 Kg díla. Spotřeba díla na celý svazek: Orientačně 45,7 Kg díla.

Klobásy nejprve nechte v udírně schnout minimálně hodinu při teplotě 65 °C, pokud této teploty vaše udírna dosáhne bez kouře. Pokud ne, zavěste klobásy do místnosti s pokojovou teplotou, počítejte však s tím, že sušení bude trvat déle. Pokud byste klobásy vystavili kouři rovnou, zčernaly by a nebyly by dobré.

Kolik metrů střev na 10 kg klobás : Když jsem dělával klobásy, spotřeboval jsem 20–22 m střívek na 10 kg masa. Takže na tvých 7 kg to vychází okolo 14–16 m. Když tak hrubě odhadnu klobásku 10 dkg na 10 cm střeva, tak mi to vychází asi tak na 7 m + plus rezerva a odpad.

Z jakého masa se dělají klobásy : Obvykle se používají vepřová, případně hovězí střívka. „Na párky se pak používají střívka skopová – bývají tenčí,“ doplňuje Roman Paulus. Maso se do střívka plní jako do jednoho předlouhého hada, bez zastavení.

Kolik vody je potřeba na vyrobu 1 piva

Celosvětový pivovarnický průměr ve spotřebě vody se pohybuje kolem 4-5 hl vody na 1 hl piva. Nejlepší tuzemské pivovary dokáží stáhnout spotřebu vody třeba až ke 3 hl na 1 hl piva.

Pro více rosolu můžeme přidat zase kůži a pro více šťávy lžíci vody. Jen co budeme mít nakrájené a připravené maso, vezmeme si vysterilizované sklenice s víčky vhodné na zavařování masa a tuků. Dále sůl (1 dkg soli na 1 kg masa). Maso se solí naskládáme do sklenice a lehce upěchujeme.Domácí klobásy : k 1kg nakrájeného masa přidáme asi 25g směsi praganda, promícháme a necháme v chladu proležet 1-2 dny. Po proležení přidáme ostatní přísady (koření, česnek apod.), promícháme , naplníme do střev a zaudíme.

Co je nejlepší na uzení : Mezi nejlepší dřevo na uzení patří tvrdá dřeva listnatých stromů především buk, dub a olše. Díky své nasládlé chuti jsou oblíbené také ovocné dřeviny, zejména švestka, jabloň, hrušeň, třešeň nebo meruňka. Bukové dřevo je považováno za univerzální, má příjemnou chuť a vysokou výhřevnost.