Antwort Jak komunikovat s člověkem s poruchou osobnosti? Weitere Antworten – Jak se chovat k člověku s poruchou osobnosti

Jak komunikovat s člověkem s poruchou osobnosti?
Vyhledejte odbornou pomoc. Pokud máte podezření, že se u vás nebo u vám blízkého člověka projevuje hraniční porucha osobnosti, konzultujte to s odborníkem. Někdy je diagnostika víc jednoznačná, jindy je ale třeba podstoupit psychologické vyšetření, aby se vyloučily jiné, podobně se projevující se, diagnózy.Pokud máte podezření, že trpíte poruchou osobnosti, případně byste chtěli pomoci někomu ve svém okolí, nebo sami potřebujete duševní podporu jakožto příbuzní postiženého, poradí vám nejlépe psychiatr nebo psychoterapeut. Na psychiatrickou péči o děti a dospívající (do 18 let) se specializují dětští psychiatři.Člověk, který má sám nebo jeho nejbližší podezření, že jeho příznaky by mohly znamenat hraniční poruchu osobnosti, by měl vyhledat pomoc a radu lékaře. Hraniční porucha osobnosti se diagnostikuje na základě rozhovoru a diskuse pacienta ohledně jeho příznaků a anamnestických údajů se zdravotnickým specialistou.

Jak lecit Vyhybavou poruchu osobnosti : Lidé trpící vyhýbavou poruchou osobnosti vyhledávají léčbu spíše pro příznaky úzkosti, zejména pro sociální fobie, nebo pro depresi. Nácvik sociálních dovedností a expoziční léčba se zdá být pro tyto lidi velmi užitečnou. Ke snížení celkové úzkostnosti mohou pomoci také antidepresiva.

Jak žít s hranicni poruchou

Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje různými symptomy, jako je například emoční labilita, impulzivní chování nebo problémy s vlastní identitou. Častým symptomem je i sebepoškozování, sebedestruktivní chování, pokusy o sebevraždu, disociativní stavy či poruchy přijmu potravy a sklon k užívání návykových látek.

Jak vzniká hraniční porucha osobnosti : Podstata HPO tkví v nedostatku akceptujícího přijetí v raném dětství. Zároveň na něj často, ale ne nezbytně, nasedají traumata, jako je pohlavní zneužívání, týrání, zanedbávání nebo násilí mezi rodiči. V základu struktury osobnosti člověka s HPO však leží především zmíněný nedostatek akceptujícího přijetí.

Poruchy osobnosti často vznikají souhrou různých faktorů. Se vší pravděpodobností vede k rozvoji poruchy osobnosti kombinace genetických vlivů („dědičné faktory“) a negativních zkušeností z raného dětství (např. problémy ve výchově a vývoji, zkušenosti s násilím, sexuální zneužívání, traumata, zanedbávání).

Mezi příčiny poruch patří především dědičné vlivy, dále pak vlivy psychosociální (zejména výchova). Ke změně osobnosti však může dojít i v průběhu života následkem psychického traumatu, endokrinopatií, stresu, užívání drog, vaskulárních onemocnění CNS, expanzivních procesů nitrolebních nebo jiného duševního onemocnění.

Co zpusobuje hranicni poruchu osobnosti

Biopsychosociální teorie přičítají vznik hraniční poruchy osobnosti interakcím mezi vrozenou citovou zranitelností a špatným prostředím v dětství. Podle Látalové a kol. se jedná o nejčastější poruchu osobnosti, která se objeví v psychiatrické péči.Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje různými symptomy, jako je například emoční labilita, impulzivní chování nebo problémy s vlastní identitou. Častým symptomem je i sebepoškozování, sebedestruktivní chování, pokusy o sebevraždu, disociativní stavy či poruchy přijmu potravy a sklon k užívání návykových látek.Člověk trpící hraniční poruchou osobnosti se ve vztahu bojí odmítnutí jakožto debaklu a až přehnaně se mu snaží vyhnout. Působí navenek silně citově prožívající a angažovaný, vnitřně však dlouhodobě prožívá pocit prázdnoty až nicoty. Vykazuje riziko sebepoškození i realizované sebevraždy.

Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.

Co je to paranoidní porucha osobnosti : Paranoidní porucha osobnosti je charakterizována trvale přítom- nou nedůvěrou vůči druhým lidem, nepřátelským interpersonálním stylem, emočním chladem, přecitlivělostí na kritiku a odmítnutí, či rigidními maladaptivními přesvědčeními o motivech druhých (11).

Jak žít s HPO : Život s člověkem s HPO není jednoduchý. Ale žít s HPO je ještě těžší. Lidé s touto diagnózou často popisují svůj život jako peklo, ve kterém sice nachází ostrůvky pozitivních zážitků a pocitů, ale znovu a znovu se do něj propadají.

Proč vznikají poruchy osobnosti

Mezi příčiny poruch patří především dědičné vlivy, dále pak vlivy psychosociální (zejména výchova). Ke změně osobnosti však může dojít i v průběhu života následkem psychického traumatu, endokrinopatií, stresu, užívání drog, vaskulárních onemocnění CNS, expanzivních procesů nitrolebních nebo jiného duševního onemocnění.

Častým symptomem je i sebepoškozování, sebedestruktivní chování, pokusy o sebevraždu, disociativní stavy či poruchy přijmu potravy a sklon k užívání návykových látek. Velmi problematické je pro osoby s HPO také udržování stabilních vztahů, ať už rodinných, partnerských nebo vztahů na pracovišti či ve škole.