Antwort Jak koupit modrou zonu? Weitere Antworten – Jak si koupit modrou zonu
V modrých zónách na území hlavního města Prahy se nesetkáte s parkovacími automaty, ale parkovné můžete zaplatit pohodlně přes aplikaci Citymove. Po registraci (zde je přehledný návod) stačí zadat registrační značku auta a dobu, po kterou chcete parkovat.Cena činí 40,–Kč/1 hod. Placený parkovací režim zde bude od pondělí do neděle v čase 8:00 –24:00 hod. modrá zóna je určena pro dlouhodobé stání obyvatel s místem trvalého pobytu v Praze1 (rezidenti), vlastníků nemovitostí a podnikatelských subjektů se sídlem nebo provozovnou v Praze 1 (abonenti).Parkování zdarma platí nově už pouze pro automobily, které splňují přísnou emisní normu do 50 g CO2 na kilometr. Takováto auta mohou být registrována spolu s elektromobily a mohou také získat speciální registrační značku „EL“.
Jak dlouho můžu stát na modré : Provozní doba modré zóny
Obvykle platí omezení ve všední dny od 8 do 20 hodin, ale přesná doba se může lišit. Například v některých modrých zónách v centru Prahy platí omezení od pondělí do neděle. Proto si vždy řiďte údajem na značce. Mimo vyznačenou dobu jsou modré zóny zdarma a časově neomezené.
Kdo má narok na parkovací místo
Na obecní úřad obce s rozšířenou působností se za účelem získání parkovacího průkazu dostaví téměř každý, komu je přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P. Parkovací průkaz však nelze vydat osobě, která je držitelem průkazu ZTP pouze z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.
Co je potřeba k parkovacímu oprávnění : Co je potřeba
- Trvalý pobyt v zóně placeného stání v dané oblasti (občanský průkaz nebo cestovní pas)
- Právní vztah k vozidlu, pro které je oprávnění vystavováno.
- Pro uživatele služebních vozů k pracovním i soukromým účelům – Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti.
Parkování "na modrý" je ve velkých městech jedním z nejčastějších přestupků. Za parkování v zóně pro rezidenty vám na místě hrozí pokuta až 1 500 Kč, ve správním řízení od 2 000 do 4 000 Kč. Body vám za tento přestupek nehrozí, může na vás ale čekat nepříjemné překvapení v podobě botičky.
Parkovací zóny
Cena ročního parkovacího oprávnění za: | ||
---|---|---|
1. vozidlo | 2. vozidlo | |
rezident | 1 200 Kč | 7 000 Kč |
rezident starší 65 let, rezident s průkazem ZTP | 360 Kč | 7 000 Kč |
abonent (podnikatel s provozovnou, majitel nemovitosti) | 7 000 Kč | 24 000 – 36 000 Kč |
25. 11. 2022
Jak vyzrát na modré zóny
Řidiči, kteří zkoušejí v pražských modrých zónách parkovat bez placení, používají triky podle sezóny. A tak kromě celoročně použitelných pytlíků, černých pásek či kusů papíru teď písmena a čísla na registračních značkách překrývá třeba i listí ze stromů.Žádost se podává osobně
A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci. Často jde například o odbory stavební, které následně mohou mít i za úkol vámi vyhrazené parkovací místo označit příslušným dopravním značením.Místí poplatek za vyhrazené parkovací stání činí 10 Kč za 1 m2/den.
v současné době již neexistují fyzické parkovací karty, ale povolené stání v zóně placeného stání v Praze 1 je vedeno formou virtuálního parkovacího oprávnění. Druhé vozidlo je zpoplatněno částkou 7.000,- Kč.
Jak se branit proti pokute za parkování : Ať už jste našli za stěrači vozidla pokutu za parkování, případně vám pokuta přišla do poštovní schránky nebo elektronickou cestou do datové schránky, ve většině případů se vyplatí pokutu hned zaplatit. Pokud však s dopravním přestupkem nesouhlasíte, můžete se bránit prostřednictvím správního řízení.
Kde můžu zaplatit pokutu za parkování : Za nejvhodnější způsob považujeme uhrazení nedoplatku na služebně, kde jsou uložené tabulky registrační značky, a to v hotovosti nebo prostřednictvím platebního terminálu. Nedoplatek je také možné uhradit u celního úřadu.
Jak zaplatit parkování na modré zóně
Modré zóny (tzv.
Ostatní řidiči mohou tato parkovací místa využívat jen omezeně (max. délka parkování je 3 hodiny) a parkovné je nutné uhradit prostřednictvím parkovací aplikace (tzv. virtuální parkovací hodiny nebo na mpla.cz/praha). Klasické parkovací automaty se v modrých zónách nenacházejí.
Řidiči, kteří zkoušejí v pražských modrých zónách parkovat bez placení, používají triky podle sezóny. A tak kromě celoročně použitelných pytlíků, černých pásek či kusů papíru teď písmena a čísla na registračních značkách překrývá třeba i listí ze stromů.Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání. 1. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může i jiné vozidlo, než pro jaké je parkovací místo vyhrazeno, na tomto místě zaparkovat na dobu nejvýše tři minuty.
Jak oznacit soukrome parkovaci místo : Soukromý pozemek – zákaz parkovat
Tabulka označující soukromý pozemek se zákazem parkování Všechna značení v silničním provozu, která zakazují parkování, musí být jasně a srozumitelně označená. Touto tabulkou jasným a srozumitelným způsobem označíte soukromý pozemek a upozorníte na zákaz parkování.