Antwort Jak kótovat půdorys? Weitere Antworten – Jak kotovat půdorys

Jak kótovat půdorys?
obklady, komínové průduchy, apod.) Ve svislých řezech se používají převážně svislé délkové kóty vně i uvnitř obrysu. V ojedinělých případech je možné použít délkovou kótu vodorovnou především vně obrysu. Vodorovnými kótami se opatřují konstrukce, které nelze vhodně okótovat v půdorysu.V následujícím textu se zaměříme na různé části uvedeného půdorysu, abyste se rychle zorientovali v těch nejpodstatnějších věcech. Okna jsou v půdorysu značeny dvěma rovnoběžnými čarami, které symbolizují okenní rám a dvěma čarami mírně vysunutými ze stěny, které představují parapet okna při pohledu shora.V půdorysu najdete uprostřed každé místnosti její číslo, které odkazuje do tabulky místností. Naleznete zde informace o podlahové ploše jednotlivých místností v dispozici. V půdorysu jsou zakresleny nosné zdi, příčky a je z něj jasně patrné rozmístění oken a dveří i s jejich rozměry.

Jak se Kótuje : Kóty, které se nevejdou mezi vynášecí čáry, se umístí pod kótovací čáru, popřípadě k odkazové čáře. Kóta, která očividně neodpovídá nakreslené velikosti, se podtrhává úsečkou (tlustě), podtržení se umísťuje pod kótovací čáru. V obrazech zkrácených přerušením se kóty nepodtrhávají a kótovací čáry se nepřerušují.

Jaký je rozdíl mezi řezem a průřezem

Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.

Jak číst výkres výztuže : Vedle výkresu uvádíme jednotlivé položky výztuže s jejím popisem • číslo položky, délka prutu, • počet prutů v konstrukci. U zahnutých prutů navíc uvádíme délky jednotlivých částí*. Výkres musí obsahovat všechny důležité kóty – zejména kóty konstrukce a kóty výztuže*.

V architektuře je půdorys plán, který ukazuje pomyslný řez budovou ve výšce jeden metr nad podlahou.

Měřítko je poměr rozměrů ve výkresu k rozměrům ve skutečnosti. Např. měřítko 1 : 50 znamená, že 1 cm na mapě je 50 cm ve skutečnosti, a 27,7 cm (šířka papíru A4) odpovídá 13,85 m. Stavební výkresy se obvykle kreslí v měřítku 1:50, což znamená, že 1 cm na výkrese představuje ve skutečnosti 50 cm.

Jak označit řez

Řez je obraz předmětu rozříznutého myšlenou rovinou. Nezobrazují se části předmětu ležící před rovinou řezu, zobrazují se ale části předmětu ležící za rovinou řezu. Materiál v řezu se vyznačuje šrafováním. Není.li poloha roviny řezu zřejmá, nebo je-li v obraze více rovin řezu, musí se označit rovina řezu i obraz řezu.Je–li řezů nebo průřezů více než jeden, musí se označit jak stopy rovin řezů (průřezů), tak obrazy řezů (průřezů) písmeny nebo písmeny v kombinaci s číslicemi. U všech stop rovin řezů (průřezů) musí být vyznačený směr sklopené myšlené roviny řezu (průřezu), aby nemohlo dojít k záměně.Měřítka. Měřítko je poměr mezi rozměry obrazu na výkresu a rozměry skutečného předmětu. Vhodným měřítkem lze zmenšit obraz rozměrného a jednoduchého předmětu, nebo naopak zvětšit obraz předmětu příliš drobného.

Kromě kreslení ve skutečné velikosti (M 1 : 1) jsou preferována následující měřítka: pro zmenšení – 1 : 2, 1 : 5, 1 : 10, 1 : 20, 1 : 50, 1 : 100. pro zvětšení – 2 : 1, 5 : 1, 10 : 1.

Kolik je 1 cm na mapě : Číselné měříko

V naprosté většině případů vyjadřuje, kolika centimetrům ve skutečnosti odpovídá jeden centimetr na nezkreslené mapě. Na mapě s měřítkem 1 : 10 000 tak 1 cm odpovídá 10 000 cm ve skutečnosti, tzn. 1 cm na mapě = 100 m ve skutečnosti.

Kolik je měřítko 1 50 : Například, měřítko 1:50 znamená, že každý centimetr na modelu reprezentuje 50 centimetrů ve skutečném světě. Plošná měřítka: Tyto měřítka ukazují vztah mezi plochami na modelu a skutečnými plochami.

Co je rovina řezu

Neprázdný průnik mnohostěnu a roviny budeme nazývat rovinným řezem mnohostěnu. Místo rovinný řez mnohostěnu budeme užívat též stručnější vyjádření – řez mnohostěnu a uvažovanou rovinu budeme nazývat rovinou řezu.

Měřítko aktivního listu výkresu se zobrazuje ve stavovém řádku ve spodní části okna. Měřítko aktivního pohledu se zobrazuje ve správci PropertyManager pohledu. Měřítko je možné také změnit při tisku. Můžete změnit měřítko listu výkresu a vybrat měřítko ze seznamu předdefinovaných měřítek nebo určit vlastní měřítko.Měřítko je poměr rozměrů na mapě (plánu) ku rozměrům ve skutečnosti. např. měřítko 1 : 50 000 znamená, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti. a naopak: 1,5 km = 150 000 cm – posuneme des.

Kolik je 10 cm : Jeden decimetr [dm] má deset centimetrů nebo sto milimetrů. Do jednoho metru se vleze decimetr desetkrát.