Antwort Jak léčit autoimunitní zánět štítné žlázy? Weitere Antworten – Co způsobuje autoimunitní zánět štítné žlázy

Jak léčit autoimunitní zánět štítné žlázy?
Existuje celá řada příčin vzniku onemocnění štítné žlázy. Mezi nejčastější z nich patří např.: jodový deficit, infekce způsobující záněty, zevní ozáření, kouření cigaret, podávání některých léků, nedostatek selenu, pobyt v místě zvýšené radiace, autoimunitní onemocnění nebo nedědičné predispozice atd.Terapie. Léčba spočívá v podávání protizánětlivých léků: první volbou jsou nesteroidní protizánětlivé léky, pokud obtíže neustupují podáváme kortikoidy. Subakutní thyreoiditidy, které postihují velkou část objemu žlázy mohou přecházet do hypotyreózy, pak indikujeme tyroxin.Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.

Co zhoršuje štítnou žlázu : Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.

Co je autoimunitní onemocnění štítné žlázy

Pokud mluvíme o onemocnění štítné žlázy, je nejčastější příčinou autoimunitní proces, který poškozuje štítnou žlázu a ve svém důsledku může, ale nemusí, vést k poruše funkce štítné žlázy, ke změně její velikosti nebo struktury (uzly).

Co může způsobit neléčená štítná žláza : Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.

Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Lepek. Lepek se chová podobně jako sója, takže negativně ovlivňuje funkci štítné žlázy. Proto se lidem s onemocněním štítné žlázy doporučuje vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem lepku, hlavně žitu, ječmenu a pšenici.

Co nejíst při snížené funkci štítné žlázy

V případě snížené funkce štítné žlázy omezte košťálovou zeleninu, stejně jako třeba sóju. Jídelníček snížené funkce štítné žlázy by měl být především plný jódu, ideální jsou mořské plody a ryby, nezapomeňte na jodidovanou sůl.MUDr. Michal Kršek. Zatímco zvýšená činnost štítné žlázy podle něj nemocného obtěžuje – provází ji například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny, snížená činnost tak alarmující není. Projevuje se únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů.Co jsou to autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění nastávají, když náš imunitní systém omylem napadá vlastní buňky. Zdravý imunitní systém chrání naše tělo před okolními vlivy, jakými jsou bakterie a viry, když rozpozná cizí látky a začne proti nim bojovat.

Čerstvá zelenina a ovoce

Barevná zelenina a ovoce, například švestky, fazole, borůvky, kapusta, jsou bohaté na antioxidanty a vlákninu, což pomáhá snižovat zánět.

Jaké vitamíny na zánět : Probíhající zánět tělu odnímá schopnost produkovat optimum energie a tento problém pomáhá řešit B 1 a 8.

Co Nejist při Zanetu štítné žlázy : Celkový vliv výživy na správnou funkci štítné žlázy není omezený jen na zařazení a vynechání určitých potravin, ale týká se výživy jako celku. Z výživy by měly zmizet smažené pokrmy, nadmíra pečiva a polotovarů, tučné maso a plesnivé sýry, nadmíra kofeinových nápojů a nekvalitních masných výrobků.

Co se nesmí při štítné žláze

Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.

obě léčiva považujeme za rovnocenná a lze užívat jedno namísto druhého. K výměně preparátů s obsahem levothyroxinu se sahá sporadicky, prakticky výlučně při výpadku jednoho z nich. Lékař může předepsat léky na dobu 3 měsíců. Pokud by napsal oba, nesplní (za předpokladu běžného dávkování) limit pojišťoven.Nejčastější formou léčby jsou protizánětlivé a imunosupresivní léky, jako jsou například kortikoidy. Léky nejsou schopny autoimunitní onemocnění vyléčit, ale mohou kontrolovat míru imunitní reakce, zmírnit zánět, případně snižovat bolest.

Co Nejist při Autoimunitnim onemocnění : Lidem, kteří trpí autoimunitním onemocněním, je doporučováno ve stravě omezit potravinové alergeny, zejména mléčné produkty a obiloviny obsahující lepek. Jídelníček by měl dále obsahovat co nejvíce živin a minimum průmyslově upravených potravin.