Antwort Jak lze vyšetřit endometrióza? Weitere Antworten – Jak zjistit jestli mám endometriózu

Jak lze vyšetřit endometrióza?
Mezi hlavní příznaky patří:

  1. bolestivá menstruace.
  2. bolestivá ovulace.
  3. chronická bolest v podbřišku.
  4. bolest při/po pohlavním styku.
  5. silné krvácení v období menstruace.
  6. chronická únava.
  7. neplodnost.

Třemi hlavními pilíři jsou: specializované ultrazvukové vyšetření (tzv. expertní ultrazvuk), magnetická rezonance a laparoskopická operace, která najednou diagnostikuje i léčí. Důležitou roli hraje i popovídání si o anamnéze a vnitřní vyšetření (často také per rektum).Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem nebo naopak zvýšenou hladinou hormonů. Problém pak spočívá v tom, že během menstruace neodejdou z ženského těla všechny částečky výstelky dělohy, ale uchytí se na ostatních orgánech v pánevním dně, kde způsobují problémy.

Kde si nechat vysetrit endometriózu : Pokud se žena domnívá, že trpí endometriózou, měla by neprodleně navštívit svého gynekologa a nechat se vyšetřit.

Co zhorsuje endometriózu

V některých případech lékaři pacientkám předepíší hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit aktivitu endometriózy. V těžších případech lze zvolit léčbu za pomoci gonadotropin releasing hormon agonistů, které zcela zastaví menstruační krvácení, resp. na omezenou dobu navodí pseudomenopauzu /přechod/.

Co může zpusobit endometrióza : Příčiny endometriózy nejsou jednoznačné. Obvykle se na vzniku podílí více faktorů – faktor genetický, imunologický a hormonální. Za normálních okolností se hormonálně změněná děložní sliznice odplavuje z děložní dutiny menstruačním krvácením.

Podpořit léčbu endometriózy je možné následujícími způsoby: Konzervativní léčba – zpočátku většina odborníků nejprve volí léčbu za pomoci hormonální terapie, která může zmírnit bolest a zastavit progresi endometriózy. Lékaři také doporučují hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit hromadění endometriální tkáně.

V celkové anestezii se naplní pomocí speciální jehly dutina břišní plynem (oxidem uhličitým), následně je zaveden přes břišní stěnu laparoskop (optické zařízení umožňující přehlédnout malou pánev a dutinu břišní), pomocí kterého jsou prohlédnuty orgány dutiny břišní.

Jak vypadá endometrióza

Onemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a poruchami plodnosti. Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním v reprodukčním věku ženy. Vyskytuje se u 20–50 % neplodných žen a u 50 % žen, které trpí pánevními bolestmi.Existují 2 hlavní způsoby, a to hormonální a chirurgická léčba, které se často kombinují. Hormonální léčba endometriózy je velmi úspěšná (až 95 % žen). Po jejím vysazení se však u některých žen mohou projevy opět vrátit.Typickým projevem je intenzivní bolest

Na prvním místě je vždy bolest, která může někdy ženu i zcela ochromit. Typická a nejintenzivnější bývá bolest při menstruaci, kdy v ložiscích endometriózy přibývají nové kapičky krve a odloupaných buněk, na které tělo zánětlivě reaguje.

Vyhýbejte se rafinovaným potravinám, jako jsou zpracované, mražené a nezdravé potraviny. Dále škodí nadměrná konzumace tuků (přesněji nasycených a trans-MK), častá konzumace červeného masa a masných výrobků.

Co je to Adenomyoza : Adenomyóza je výskyt děložní sliznice (endometria) ve svalovině dělohy, tj. v myometriu. Děložní sliznice, která prorostla do svalové vrstvy dělohy, se během každého menstruačního cyklu chová tak, jak je pro děložní sliznici typické: narůstá, rozpadá se a s menstruační krví odchází z těla ven.

Jak poznat zvětšenou dělohu : Hyperplazie děložní sliznice se zpravidla projevuje abnormalitami děložního krvácení. Především se vyskytuje nepravidelné krvácení, někdy dochází k tzv. spottingu (špinění), nebo může docházet k silnému nebo častému krvácení. Méně často bývá hyperplazie endometria zcela bez projevů.

Jak se projevují myomy

Symptomy myomu

  • Bolest v podbřišku nebo dolní části zad.
  • Těžká nebo bolestivá menstruace.
  • Prodloužená menstruace.
  • Nepravidelné krvácení
  • Bolest při pohlavním styku.
  • Pocit tlaku v pánvi a oblasti močového měchýře.


Myomy, které nezpůsobují obtíže a nerostou, mohou být jen sledovány a ponechány bez léčby. Pokud však myomy činí ženě obtíže, nebo se zvětšují do velikosti nad 5 cm nebo způsobují celkové zvětšení dělohy do velikosti těhotenství III. lunárního měsíce, je léčba již vhodná.Základem terapie je odstranění nadměrného hormonálního působení estrogenů, v případě, kdy je to možné. V určitých případech můžeme použít medikamentózní terapii, v jiných bychom měli přistoupit k chirurgickému výkonu – odstranění dělohy – z důvodu riizika nádoru sliznice děložní.

Kde bolí myom : Myom se může jevit zcela bezpříznakově, v případě, že rychle roste, mhou se objevit bolesti při menstruaci, krvácení mimo menstruační cyklus, bolesti břicha (v podbřišku), bolestivost při pohlavním styku. Pokud je myom velký, může se břicho i zvětšit. Příznakem myomu může být také, že pacientka nemůže otěhotnět.